שתף קטע נבחר

"האב האוסטרי המתעלל היה עבריין מין מוכר"

ה"טיימס" הלונדוני חשף שיוזף פריצל, האוסטרי החשוד בכליאת בתו ואינוסה במשך קרוב לרבע מאה, כבר הורשע בעבר בתקיפה מינית וריצה עונש מאסר בגין הצתה. בעיירה אמשטטן מתקשים להבין כיצד ייתכן שאשתו רוזמרי לא ידעה. אחד השכנים: תמיד אמרנו שזה מדהים שבגילה היא מצליחה כל כך בגידול הילדים

הגבר האוסטרי שכלא את בתו ואנס אותה במשך כמעט רבע מאה כבר הורשע בעבר בתקיפה מינית, כך חשף הבוקר (יום ג') עיתון ה"טיימס" הלונדוני. לפי הדיווח, יוזף פריצל הורשע לפחות בעוד עבירה, הצתה, ואף ריצה עונש מאסר בשנות ה-60 המאוחרות.

 

תובעים באוסטריה אמרו לעיתון כי הם מודעים לטענות ומנסים להתחקות אחר המסמכים הרלבנטים בארכיון בית המשפט. החשיפה באה בזמן שאוסטריה מנסה להבין כיצד ייתכן שבמשך כל הזמן הזה הצליח פריצל, מהנדס חשמל במקצועו, לכלוא את בתו ועוד שלושה מהילדים שילדה לו, בצינוק מאולתר מתחת לביתו בלי שאף אחד יידע.

 

שכניהם של יוזף ורוזמרי פריצל, שלפי המשטרה כלל לא ידעה על המתרחש במרתף הבית המוסתר, סיפרו אתמול כי בני הזוג עשו רושם של אזרחים למופת ושיבחו את האופן שבו גידלו את שלושת הילדים שכביכול הניחה על מפתן דלתם הבת שלדברי הוריה הצטרפה לכת לפני 24 שנים.

 

"הם נראו נורמלים, בדיוק כמו כל משפחה אחרת", אמר גינתר פרמייטר, המנהל קונדיטוריה באותו רחוב. גברת פריצל "תמיד דאגה לילדים, שיילכו לבית הספר. אמרנו ש'זה מדהים שהיא מצליחה כך בגילה'", העיר שכן אחר. "הייתה להם בריכת שחייה בגינה ויכולנו לשמוע את הילדים צוחקים ונהנים, את שלושתם", סיפר שכן שלישי. לאף אחד מהם לא היה מושג על הזוועות שהתרחשו בצינוק שמר פריצל בנה מתחת לביתו בעיירה התעשייתית אמשטטן.

 

כיצד ייתכן שהאם לא ידעה?

אתמול הודה יוזף פריצל (73) בחקירתו שכלא את בתו אליזבת (42) בצינוק מאולתר נטול חלונות בן שלושה חדרים מאז היום בו נעלמה לכאורה ב-1984. הוא גם הודה שהוא אבי שבעת ילדיה, אף שטען כי לא אנס את בתו בכוח. הוא גם הודה שהשליך לתנור את גופתו של אחד התינוקות לאחר שמת בלידה. המשטרה האוסטרית מסרה כי שלושת הילדים שהיו כלואים בצינוק "לא ראו אור יום" עד ששוחררו בסוף השבוע.


מבט מהאוויר על הבית שבו אירעה הזוועה (צילום: רויטרס)

 

הבת אליזבת סתרה את גרסתו וטענה כי נהג לאנוס אותה ולהכות אותה דרך קבע. שוטר מקומי טען כי אמה, רוזמרי פריצל, לא ידעה דבר על המתרחש מתחת לאפה. "אתם חייבים להבין שעולמה של האישה הזאת קרס", אמר היינץ לנץ. הדבר נראה מדהים במיוחד נוכח עברו הפלילי של בעלה, הסיפורים יוצאי הדופן שסיפר לה והעובדה שבנה מרתף מאובזר והצליח כביכול לשמור עליו בחשאי במשך למעלה משני עשורים.

 

יוזף פריצל ביקש מאשתו להאמין שאליזבת פשוט הסתלקה מחייהם ב-28 באוגוסט 1984, כשהייתה בת 18. באותו יום על פי החשד סימם את הבת, כפת אותה וכלא אותה במרתף. חודש לאחר מכן המציא מכתב - שנכתב על-ידי הבת אך הוכתב על ידו - בו ביקשה אליזבת מהוריה שלא יחפשו אחריה. שלוש פעמים בשנים הבאות, ב-1993, 1994 ו-1997, אסף כביכול תינוקות שטען כי אליזבת הניחה על דלתם כדי שיטפלו בהם כשבמשך כל הזמן היא ומשפחתה המתרחבת הייתה כלואה בצינוק.

 

המשטרה פרסמה אתמול תמונות של המרתף על מעבריו הצרים, התקרה הנמוכה ואזור המגורים הקטן. אליזבת עשתה כמיטב יכולתה כדי לקשט את המרתף בעזרת מדבקות שהדביקה. הקשר היחידי שהיו לה ולשלושת ילדיה שהיו כלואים עמה היה באמצעות רדיו, טלוויזיה ומכשיר וידאו. הייתה זו הטלוויזיה שבסופו של דבר סייעה לה להימלט. בתה הבכורה קרסטן בת ה-19 הוצאה מהצינוק ואושפזה במצב קשה לאחר שחלתה. אליזבת צפתה לאחר מכן בפניית בית החולים לאמה של קרסטן ושכנעה את אביה לשחררה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוזף פריצל. עבריין מין מוכר
צילום: רויטרס
השירותים במרתף הסגור
צילום: רויטרס
מומלצים