שתף קטע נבחר

השבוע של אולמרט: עצמאות בצל החקירה

שבוע חגיגות יום העצמאות יעמוד בסימן עצבים מתוחים בלשכת ראש הממשלה. מקורב אחד אומר: "הוא כמו האיש שמטפס על הר, וכשהוא מגיע - מישהו נותן לו בעיטה ומדרדר אותו למטה". אחר מנסה לשדר אווירה רגועה: "הוא ממשיך לנהל את ענייני המדינה החשובים ואינו מוסר את ראשו לפיקנטריה". היועץ מזוז הבהיר: השעיית אולמרט אינה על הפרק

חגיגות יום העצמאות ה-60 לישראל בסביבתו של ראש הממשלה יעמדו בצל הפרשה החמורה ששמו נקשר בה. התזזית שאחזה במערכת הפוליטית כולה צפויה אף להתגבר, כאשר אהוד אולמרט יידרש ככל הנראה לשוב ולהשיב על שאלות בסבב חקירה נוסף שייערך בקרוב. בינתיים, החשדות החמורים והממצאים שבידי המשטרה אסורים בפרסום.

 

גורמים המקורבים לראש הממשלה אמרו אמש (שבת) בשיחה עם ynet: "זה לא ייאמן מה שקורה. בסקר הקרוב אולמרט וקדימה היו עוברים את מפלגת העבודה. זה באמת הדבר האחרון שהוא היה זקוק לו".

 

"הפרשה החדשה" - התפתחויות אחרונות:

 

"הוא כמו האיש שמטפס על הר, וכשהוא מגיע - מישהו נותן לו בעיטה ומדרדר אותו למטה", אמרו המקורבים. גורמים אחרים בקרבתו של ראש הממשלה ציינו: "אין ספק שהודעת היועץ המשפטי לממשלה שיפרה את מצב הרוח". זאת, בהתייחס להבהרת משרד המשפטים, לפיה הצורך בהשעיית ראש הממשלה "לא עלה, לא נידון ולא אוזכר בשום דיון במשרד המשפטים, לא במישרין ולא בעקיפין".

 

על פי גורמים רשמיים בלשכת רה"מ, לא נקבעו עוד חקירות בלוח הזמנים הצפוף ממילא של ראש הממשלה בשבוע הקרוב. אולמרט, אומרים בכירים בלשכתו, משדר ענייניות ולמרות העננה המוטלת עליו ומתכוון לנהל סדר יום רגיל ככל האפשר. אחד ממקורביו אמר: "אהוד אולמרט ממשיך לנהל את ענייני המדינה החשובים ואינו מוסר את ראשו לפיקנטריה".

 

לוח הזמנים: פגישות עם רייס - וראיונות חג

ראש הממשלה נועד אמש עם מזכירת המדינה האמריקנית שהגיעה לביקור בזק באזור. על הפרק - יישום שלב א' במפת הדרכים, כולל פינוי המאחזים הלא חוקיים, ויישום ההקלות שעליהן הכריזה ישראל. אולמרט עתיד להיפגש שנית עם רייס, טרם שתשוב לארצה.

 

הבוקר יקיים ראש הממשלה את ישיבת הממשלה, ולאחר מכן ישתתף בסדרת דיונים מדיניים-ביטחוניים, הן עם שרים והן עם ראשי מערכת הביטחון. אחרי הצהריים הוא צפוי להדליק את הנורה האחרונה בדגל אורות התקווה של עמותת על"מ בראשות נאווה ברק.

 

ביום שני עתיד אולמרט להעניק ראיונות חג לכמה גופי תקשורת מרכזיים בישראל. למרות הנסיבות והעיתוי - בשלב זה לפחות אין שינוי בלוח הזמנים בנושא זה.

 

ביום שלישי ישתתף אולמרט בכנס של קרן היסוד בבנייני האומה. לאחר מכן ייפגש עם מתמודדי חידון התנ"ך העולמי, וישתתף בטקס האזכרה בגבעת התחמושת בירושלים. ביום רביעי - ישתתף כנהוג בטקס האזכרה המרכזי לחללי מערכות ישראל בהר הרצל.

 

את ערב יום העצמאות יבלה ראש הממשלה בביתו עם בני משפחתו. משם גם יצפה בטקס הרשמי של הדלקת המשואות. למחרת יגיע לבית הנשיא ויעניק לאחר מכן את פרס חתן חידון התנ"ך. בשעות הערב - יעניק אולמרט את פרסי ישראל. גם ליום שישי בבוקר כבר נקבעו לו כמה ארועים פומביים. על חקירה נוספת - איש ממנהלי הלו"ז אינו מדבר.

 

פוליטיקאים משתעשעים ברעיון ההשעייה

גורמים בקדימה אמרו: "בינתיים אסור לקפוץ גבוה מדי. אנחנו לא יודעים מה באמת קרה שם. כל הפרשייה הזו מביכה, אבל בינתיים לא צריך לעשות רעש. כרגע אין כלום, ולכן מוקדם לדבר על צירים בתוך קדימה או על תסריטים חדשים. למדנו לקח מהעבר, ולכן מחכים בשקט".

 

שר הביטחון לשעבר בממשלת אולמרט, ח"כ עמיר פרץ, אמר בשבת כי פוליטיקאים לא צריכים להתערב בחקירה. "אל לנו ללבות את הלהבות שיגרמו לחוקרים לרצות להביא תשובות במהירות. עלינו להשאיר את המלאכה בידי האנשים שעוסקים בה", אמר.

 

מנגד, היו מי שקראו להסתלקות הממשלה הנוכחית. ח"כ סילבן שלום (ליכוד), אמר כי "הממשלה הגיעה לסוף דרכה והגיע הזמן לאפשר לבוחר לבחור ממשלה ראויה יותר". שלום הוסיף כי ינסה לגבש רוב סביב הצעת חוק לפיזור הכנסת.

 

בינתיים, במערכת הפוליטית, למרות הכחשתו הנמרצת של היועץ מזוז בנושא, יש מי שמשתעשע ברעיון לפיו ראש הממשלה ייאלץ להשעות את עצמו בצל החשדות.

במקרה כזה, האפשרות הסבירה היא ששרת החוץ לבני, ממלאת מקומו של ראש הממשלה, תכנס לנעליו ותמשיך לנהל את הממשלה הקיימת.

 

עם זאת, כלל לא בטוח שבמקרה שכזה יו"ר העבודה, השר אהוד ברק, יסכים להעניק ללבני תקופת חסד שתחזק אותה ותאפשר לה למצב את עצמה כראש ממשלה. ברק הכחיש במהלך סוף השבוע דיווחים לפיהם קיים התייעצויות בנוגע לעתיד ואמר: "לא עסקתי בנושא חקירת ראש הממשלה ולא כינסתי איש להתייעצויות בנושא זה. יש אנשים שמתעסקים בזה וזה תפקידם. אני מאחל לראש הממשלה שכל החשדות יתגלו כמופרכים". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. בראש ההר
צילום: רויטרס
פרץ. מבקש שתיקה
צילום: ירון ברנר
ברק. לא עוסק בנושא
צילום: זאב טרכטמן
לבני. המחליפה?
צילום: רויטרס
מומלצים