שתף קטע נבחר

ידו בכל: מי אתה, משה טלנסקי?

התרומות, העסקאות, גיוס הכספים - והקשר לאולמרט: כל הפרטים על משה מוריס טלנסקי, יליד ברוקלין בן 75, מי שמייצג את "הקרן החדשה לירושלים" בארה"ב - ועומד במוקד הפרשה החדשה בה נחקר ראש הממשלה

משה (מוריס) טלנסקי, איש עסקים חרדי-ציוני שצבר את הונו בעיקר בעסקאות נדל"ן, הוא גיבור הפרשה החדשה שבה נחקר ראש הממשלה והותרה הערב (יום ה') לפרסום. בקהילה היהודית בצפון אמריקה, וגם בקרב פוליטיקאים, עסקנים ומוסדות ציבור בישראל ,הוא מוכר כמגייס תרומות בהיקפים נכבדים.

 

פרשת טלנסקי - הסיקור המלא:

 

טלנסקי זימן הבוקר עיתונאים אל הבית שבו הוא נמצא בירושלים, כדי לאפשר לצלם אותו. כשהגיעו למקום, בירך את הנוכחים ב"חג שמח" והציג את עצמו. הוא סירב לענות לשאלות הנוגעות לפרשה.


הציג את עצמו. טלנסקי (צילום: גיא אסיאג)

 

ברשימת מקבלי התרומות מטלנסקי ב-30 השנים האחרונות מופיעים כמה שמות גדולים בארצות הברית. ב"ניו יורק טיימס" פורסם כי טלנסקי רשום כחבר במפלגה הדמוקרטית, אך תרם כספים למועמדים רבים מכל רחבי הקשת הפוליטית. לנשיא בוש הוא תרם 1,000 דולר בשנת 2003, ונחשב לאחד מנדיבי התורמים לג'וליאני בשנת 2000. בין הנהנים הדמוקרטים מכספיו ניתן למנות את ביל קלינטון ב-1995, יושב ראש הפרלמנט תומס פולי ב-1994 והסנאטור אדוארד קנדי ב-1992.     

 

בין היתר שימש טלנסקי (75) בתפקידים ניהוליים בארגון "ידידי שערי צדק" בניו-יורק, וכנציג "הקרן החדשה לירושלים" בארצות-הברית. את הקרן החדשה הקים בזמנו אהוד אולמרט כשכיהן כראש עיריית ירושלים, בעקבות סכסוך עם "הקרן לירושלים" ועם אנשיו של טדי קולק ז"ל בעירייה. בפרסומי הקרן - כתובתו הפרטית היא כתובת המשרדים.   

 

ה"ניו-יורק טיימס" דיווח כי טלנסקי סיים בשנות ה-50 את לימודי ההסמכה לרבנות ב"ישיבה יוניברסיטי". הוא פנה לעסקים ולנדבנות בתקופה מאוחרת יותר בקריירה שלו. בחוגים היהודיים הוא ידוע בעיקר בשל השנים שהעביר כמגייס תרומות עבור בית החולים שערי צדק בירושלים. בנוסף, הוא משמש כנאמן במוסד האמריקני "ישיבה יוניברסיטי".

 

טלנסקי, יליד ברוקלין, מחזיק בדירות יוקרה במושבה הגרמנית בירושלים וכן בלונג-איילנד שבמדינת ניו-יורק. הוא נשוי להלנה ואב לשלושה ילדים מאשתו הראשונה מרים.

 

אחד מבניו, אלן יצחק, מתגורר בשכנות לרב עובדיה יוסף בשכונת הר נוף בירושלים. בשיחה עם ynet סירב הבן להתייחס לפרטי הפרשה, ואמר: "גם לכם יש הורים, אתם בוודאי מבינים את הצורך להגן עליהם". הנכד יעקב, בנו של אלן יצחק, ציין שעורך-הדין של המשפחה הנחה אותם שלא להתבטא בפרשה, לפי שעה.

  

בארצות הברית דווח כי טלנסקי מעורב גם במקרה אחר בו הוא הגיש יחד עם משקיעים אחרים תביעה בבית המשפט המחוזי הפדראלי בניו יורק, נגד חברת הלוויינים הישראלית Imagesat. בתביעה נטען כי היצרן הישראלי, המעורב בפרויקט המשותף, בחר להעמיד את השיקולים הדיפלומטיים לפני אלה העסקיים בעת הליך השיווק הבינלאומי.

 

טלנסקי ושותפיו לתביעה טענו כי חברת הלוויין נמנעה מלהציע גישה לצילומי הלוויין למדינות כגון ונצואלה, אותן תפסה כעוינות לאינטרס הישראלי.

 

מקורביו של טלנסקי מדגישים כי "הוא אינו מואשם בדבר ולא נחשד בכלום". לדבריהם, הוא לא עד מדינה והאפשרות אינה נשקלת. לשאלת כתב ynet, האם ידוע על עד מדינה אחר בפרשה, השיבו: "לא ידוע לנו דבר מפרטי החקירה, וגם האיש עצמו אינו יודע באילו האשמות מדובר".

 

לעניין מעצר הבית - או האבטחה שסביבו - הבהירו מקורביו של טלנסקי: "הוא אינו נתון תחת כל מגבלה, למעט העובדה שבהסכמתו הוא לא ייצא את הארץ עד אחרי העדות המוקדמת". ל-ynet נודע כי עדותו מגובה במסמכים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה טלנסקי
צילום: גיא אסיאג
בית המשפחה בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים