שתף קטע נבחר

אולמרט: אם יוגש כתב אישום - אתפטר

"לא לקחתי אגורה לכיסי ומעולם לא קיבלתי שוחד", אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בהצהרה שמסר לאחר צמצום צו איסור הפרסום. אולמרט סיפר כי קיבל כספים לקמפיינים ממשה טלנסקי, כשהוא מדגיש: "התמודדות עולה כסף. המחוקק מכיר בכך". הוא הבהיר כי את הטיפול בתרומות ריכז פרקליטו, אורי מסר

צו איסור הפרסום צומצם - וראש הממשלה, אהוד אולמרט מיהר אתמול (יום ה') להגיב. "אם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, יחליט על הגשת כתב אישום אתפטר מתפקידי, אף שהחוק לא מחייב אותי", אמר ראש הממשלה.

 

פרשת טלנסקי - הסיקור המלא:

 

בהצהרה מיוחדת במעון ראש הממשלה, מול המצלמות מבלי שאיפשר לשאול שאלות, הוא אמר: "התמודדות פוליטית במדינה עולה כסף. המחוקק מכיר בכך - ומאפשר גיוס תרומות. לא היו פסול בתרומות שגויסו עבורי, כשהתמודדתי לעיריית ירושלים ובליכוד. הנושא הועבר לעו"ד אורי מסר והוא טיפל בכספים".

 

אולמרט סיפר כי הקשר עם איש העסקים האמריקני, משה (מוריס) טלנסקי, נוצר ב-1993, בעת שהתמודד על ראשות עיריית ירושלים. איש העסקים האמריקני המשיך לסייע לו בגיוס כספים במערכת הבחירות לראשות עיריית ירושלים ב-1998, בפריימריז לראשות הליכוד ב-1999 ובפריימריז לרשימת הליכוד בכנסת ב-2002.

 

ראש הממשלה הדגיש כי כדי להתמודד לכנסת ולרשויות מקומיות יש צורך בכסף. "התמודדות פוליטית במדינה עולה כסף. המחוקק מכיר בכך ומאפשר גיוס תרומות. לא היו פסול בתרומות שגויסו עבורי כשהתמודדתי לעיריית ירושלים ובליכוד. הנושא הועבר לעו"ד אורי מסר. אני מביט בעיניים שלכם ואומר מעולם לא קיבלתי שוחד, מעולם לא לקחתי אגורה לכיסי".

 

אולמרט הדגיש כי הוא מאמין שעו"ד מסר "ריכז את הכספים בהתאם למגבלות החוק".

 

ימים קשים בדרך

בלשכת ראש הממשלה נערכים לימים לא-קלים ביותר במהלך השבועות הקרובים, בהם צפוי אהוד אולמרט להיחקר שוב בחשד לקבלת כספים שלא כדין. זאת תוך שורה של ביקורי מנהיגים עולמיים, ובראשם נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, נשיא צרפת ניקולא סרקוזי וראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני, לרגל מלאת 60 לישראל.

 

למרות הצהרתו שימשיך לנהל סדר יום כרגיל, מודים גם אנשי אולמרט כי המציאות החקירתית החדשה תקשה עליו לעשות כן. אירוח צמרת ההנהגה העולמית, בימים בהם חוקרת אותו משטרת ישראל בחשדות כבדים שכאלה, הינה משימה לא פשוטה.

 

במקביל, מקורביו של אולמרט פונים עתה לקרב פוליטי גדול על המשך כהונתו. מצד אחד, הם יפעלו לחזק את קשרי הקואליציה שלהם, בעיקר עם מפלגת העבודה ועם ש"ס.

 

החשדות: קיבל מעטפות מטלנסקי

העבירה שעומדת במרכז הפרשה בה מעורב ראש הממשלה היא קבלת כספים שלא כדין. על פי החשד, התקבלו על ידי אולמרט כספים בסכומים משמעותיים מגורם או מגורמי חוץ לאורך תקופה ממושכת, חלקם במישרין וחלקם בעקיפין.

 

גורמי אכיפה הגדירו את העבירה כ"שוחד" ואמרו ל-ynet עי על-פי החשד אולמרט קיבל לאורך זמן מעטפות עם כסף מזומן. על-פי החשד מדובר במאות אלפי דולרים.

 

גורמים המקורבים לראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמרו כי הוא מתכוון להילחם על חפותו. גורמים פוליטים ששוחחו עמו, ציינו כי הוא הבהיר שהוא נחוש להיאבק על מנת להוכיח שהפרשה החדשה "אין בה כדי להטיל בו דופי".

 

אחד העדים המרכזיים בפרשה הוא תושב ואזרח זר, שהגיע לארץ לביקור בחג הפסח ועדותו נגבתה במהלך שהותו. העד זומן לחקירה לאחר שמעורבותו לכאורה בהעברת הכספים עלתה מחומרי חקירה שהשיגה המשטרה במסגרת חקירה אחרת.

 

לאחר גביית מספר עדויות בפרשה נחקר ראש הממשלה לפני כשבוע לגבי החשדות, חקירה ראשונית במשך שעה אחת. בחקירתו השיב ראש הממשלה לכל השאלות שנשאל אך הכחיש קבלת כספים שלא כדין. במערכת האכיפה אומרים כי הסיבה לבקשה מראש הממשלה למסור עדות בדחיפות נבעה מצורכי החקירה. עם זאת, נוכח עיסוקיו הרבים של ראש הממשלה סוכם כי בשלב ראשון תיערך חקירה של שעה אחת בלבד, תוך שהובהר כי החקירה תימשך במועד אחר.


פורסם לראשונה 08/05/2008 23:29

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר ואבירם זינו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגיב לחדשות. אולמרט
צילום: גיל יוחנן
טלנסקי. "עזר לגייס כספים"
צילום: גיא אסיאג
עו"ד מסר. "ריכז את הנושא"
באדיבות העיר, כל העיר
מומלצים