שתף קטע נבחר

זירת הקניות

עיר הבה"דים: בקרוב - בדיקה מקיפה של השטח

מערכת הביטחון קיבלה את המלצת בית המשפט העליון ותחל בקרוב, באמצעות חברת ת.ה.ל, לבצע תסקיר השפעה על הסביבה באזור בו מיועדת לקום עיר הבה"דים. בינתיים מבקשת מערכת הביטחון להתחיל בעבודות עפר בשטח - כדי לחסוך זמן. "אדם טבע ודין": הם רוצים לקבוע עובדות בשטח

סוגיית הקמת עיר הבה"דים של צה"ל ליד רמת חובב תשוב היום (א') ותעלה על סדר יומו של בית המשפט העליון. בית המשפט המליץ בדיון האחרון בחודש פברואר למערכת הביטחון לבצע בשטח תסקיר השפעה על הסביבה, כדי לוודא שלא תישקף כל סכנה בריאותית לחיילים שישרתו בבסיסים. המדינה הסכימה להמלצה, והיום תודיע בבית המשפט כי כבר בקרוב יחלו המומחים בעבודתם.

 

מערכת הביטחון תודיע בבית המשפט כי התקשרה עם חברת ת.ה.ל שתבצע עבורה את התסקיר בעלות של כחצי מיליון שקלים. את היקף התסקיר קבע המשרד להגנת הסביבה, ובמערכת הביטחון מעריכים כי ביצועו יארך כשנה.

 

"לא נחסוך בכל מאמץ או בדיקה על מנת לוודא שלא נשקפת כל סכנה לאכלוסם של חיילים בצומת הנגב", אמר בסוף השבוע ל-ynet גורם במערכת הביטחון. "מנכ"ל משרד הביטחון כבר התחייב כי קריית ההדרכה לא תאוכלס עד שלא יהיה בטוח מעל כל צל של ספק כי לא נשקפת כל סכנה לשלומם של חיילי צה"ל".

 

בדיון הקודם קבעו שופטי העליון כי משרד הביטחון לא יוכל להמשיך בעבודות בשטח כל עוד יכריע האם הוא מקבל את ההמלצה לבצע תסביר סביבתי. לאור ההחלטה על ביצוע התסקיר, תבקש היום מערכת הביטחון כי יוסר צו זמני שהוטל על ידי בית המשפט, שמונע ביצוע של עבודות עפר בשטח עליו מיועדת לקום קריית ההדרכה.

 

במערכת הביטחון אומרים כי אם לא יותר להם להתחיל בעבודות העפר עד לגמר התסקיר - פרק זמו של כשנה, כאמור - יחול עיכוב משמעותי בלוח הזמנים של הפרויקט. עיכוב זה, אמרו גורמים במערכת הביטחון, הוא בעל משמעויות כספיות כבדות, אך הוא יעכב גם את הטיפול המחמיר במפעלים במועצה התעשייתית רמת חובב, שמערכת הביטחון קידמה במרץ.

 

במערכת הביטחון אמרו כי ועדת פיקוח שהוקמה בשיתוף ארגוני סביבה דאגה שנהלים מחמירים לטיפול בזיהום האוויר יחולו על המפעלים עד סוף 2010 - שנתיים לפני האיכלוס הצפוי של הבסיסים. המפעלים השקיעו עד כה סכומים גדולים בשיפור דרכי פעולתם, והם צפויים, לטענת מערכת הביטחון, להשקיע עוד כ-2 מיליארד שקלים בנושא. לפיכך, כל עיכוב בפרויקט כעת ירחיק את החלת הנהלים המחמירים, ויתיר למפעלים זמן להמשיך ולפעול במתכונת הנוכחית, ללא גורם מדרבן להשתפר.

 

מנגד אמרו בעמותת "אדם טבע ודין" כי יש צורך בתסקיר סביבתי בטרם מתחילות העבודות בשטח. בעמותה אמרו כי בהסכימה לביצוע התסקיר, "הודתה המדינה בפה מלא כי עדיין אין ברשותה את כל הנתונים הנדרשים בדבר הסיכונים הסביבתיים לצורך הקמת עיר הבה"דים בבטחה. רק כעת היא נרתמת לביצוע של עבודה מקיפה שתמשך כשנה לבדיקת כל הסיכונים.

 

"לאור הכרתנו את חשיבות הפרוייקט לתושבי הנגב והמדינה, אנו מקווים כי ימצא המנגנון המתאים שיאפשר את התחלת העבודות במקום, רק לאחר שיוסר כל חשש לסיכונים בריאותיים עקב זיהום האויר והקרקע באזור. אנו מחזקים את בית המשפט העליון על נחישותו להבטיח שמירה על האינטרס הציבורי ובכך הוביל למהפך מוחלט בעמדת המדינה בכל הנוגע להבטחת בריאות הציבור והחיילים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קודם לבדוק או לבנות? עיר הבה"דים
מערכת הביטחון: עבודות העפר ימנעו עיכוב. ארכיון
צילום: יונת אטלס
מומלצים