שתף קטע נבחר

שי לחג לקוראים החרדים: שירת נשים

קוראי העיתון "העולם החרדי" שמחו לקבל במתנה דיסק עם שירי הבר-מצווה שערך הרב'ה מבעלז לבנו. אך בשל טעות במפעל ההדפסה, כאשר הכניסו את השי לנגן נדהמו לשמוע שירים ישראלים - חלקם מבוצעים על ידי זמרות. אחד היוצרים מאיים בתביעה: "זה כמו להכניס בשר טרף למטבח"

"אין לי ארץ אחרת גם אם אדמתי בוערת", מתנגן לו בבית חרדי בבני ברק, בקולה הערב של אשה. מהפכה תפישתית-הלכתית שלא שמענו עליה? תשכחו מזה.

 

העיתון "העולם החרדי" חילק בפסח לקוראיו מתנה ייחודית: דיסק עם שירי הבר-מצווה שערך הרב'ה מבעלז לבנו, לפני חודשים ספורים. 15,000 עותקים חולקו עם העיתון, אלא שבדיעבד התברר כי טעות במפעל ההדפסות גרמה לכך שחלק מהדיסקים אמנם נראו חיצונית כאלבומים חסידיים - אבל נצרבו עליהם שירים ישראליים מוכרים, המבוצעים גם על ידי זמרות. פרט לשירו אהוד מנור, על הדיסק נצרבו עוד 16 שירים, בהם: "מי אוהב אותך יותר ממני", ו"הכל בגלל האהבה".

 

גדי עמוס, מנהל חברת CD ליין האחראית על הדפסת הדיסקים הסביר כי מדובר רק בעשרות מתוך אלפי הדיסקים."הטעות היא שלנו", הודה. "עם זאת, לא מדובר בחומר תועבה או משהו דומה אלא בסך הכל בשירים ישראלים ישנים".

 

הדיסק, שהגיע לבתים רבים, גרם לסערה בריכוזים חרדיים בישראל ובעולם, ותגובות נזעמות שוגרו אל דודי קאליש חיים שלמה מאייעס, מי שהיו חתומים על העיבודים המחודשים לשירי בעלז. בפורום האינטרנטי "חדרי חרדים" נפתח נגד השניים אשכול זועם, תחת הכותרת "שירים חילוניים בחסות האדמורי"ם".

 

"זה היה נורא ואיום", אומר קאליש ל-ynet. "למרות שאיני אחראי לטעות שהתרחשה, אני ממש מתנצל על מה שאירע. להכניס שירים כאלו לבית חרדי זה כמו בשר טרף במטבח".

 

קאליש, שכבר חולל סערה בעולם החרדי עם הדיסק "ראפ אין אידיש", מספר כי מאחר שעל עטיפת הדיסק הודפסה תמונה מהעולם החרדי  - היה מי שחשב שהדבר נעשה במתכוון, ובאופן מיידי הודפסו והופצו פשקווילים בגנותו. "קיבלתי הודעות על ביטול אירועים שאירגנתי, וכעת אני פסול אצל לא מעט אנשים - על לא עוול בכפי", הוא אומר, "כמובן שהתנצלתי והסברתי, אבל אין ספק שיש מי שנפגע מזה".

 

"כמו בשר לבן"

פרקליטו של קאליש, עו"ד משה אוסדיטשר, אמר ל-ynet כי הוא מתכוון לתבוע את חברת הדפסת הדיסקים, ולדרוש מהם פיצוי בסך של מיליוני שקלים. "החיים המקצועיים של שני האמנים האלה נהרסו", אמר. "מדובר שיוצרים שהיו בשורה

הראשונה של המוזיקה החסידית ו'שמו להם רגל'".

 

לדברי אוסדיטשר, הנזק שנגרם לקאליש ומאייעס הוא אדיר שכן במקרה כזה, במגזר החרדי לא מתעמקים במי האשמה: "לשם הדגמה, נניח שרבנות כלשהי העניקה חותמת כשרות לבשר בקר, ואנשים אכלו אותו. בדיעבד התברר שמדובר בבשר לבן - האם מישהו עוד יקנה בשר מהרבנות הזו, אפילו אם הם לא היו אחראים לטעות?!".

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וקונה הכל
עטיפת הדיסק
צילום: עטיפת האלבום
אין לי ארץ אחרת. גם בבני ברק
צילום: עטיפת האלבום
צילום: שמואל יערי
לא קלה דרכנו. עכשיו בחסידות
צילום: שמואל יערי
עו"ד אוסדיטשר. נתבע מיליונים
מומלצים