שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מצב הליבידו: בין כושר גופני לבין חשק מיני

  ידוע שיש קשר ישיר בין פעילות גופנית מחוץ למיטה לבין חשק לפעילות גופנית בתוך המיטה. ספורט מעלה את רמת האנדורפינים, מעלה את מצב הרוח שלנו, משפר את הדימוי הגופני והדימוי העצמי ובכך גם מעלה את החשק המיני

  שאלה:

  עד לא מזמן הייתי מתאמנת פעמיים בשבוע אימונים אינטנסיביים של אגרוּף תאילנדי. אחרי שהפסקתי להתאמן שמתי לב לירידה דרמטית בחשק המיני. בעוד שבתקופה שהתאמנתי הייתי ממש מטורפת, עכשיו כשהפסקתי להתאמן אני מרגישה ירידה בחשק.

   

  זה לא מוצא חן בעיניי, וכמובן שגם בעיני החבר שלי זה לא מוצא חן במיוחד.

   

  האם יש קשר בין הדברים?

    

  תשובה:

  קשה באימונים - קל במיטה! לכל אחד ואחת מאיתנו יש תקופות שבהן מפלס החשק שואף למפלס מי הכנרת לאחר חורף שחון. בדרך כלל הירידה בחשק קשורה לאינטנסיביות והעומס שהחיים מגלגלים לפתחנו, וגם תוצאה של ירידה בהורמון טסטוסטרון. כשכל אלו "כבדים" עלינו, המין הופך מדבר נחשק למעמסה מעיקה.

   

  ידוע שיש קשר ישיר בין פעילות גופנית מחוץ למיטה לבין חשק לפעילות גופנית בתוך המיטה. כל מה שקשור בספורט, בין היתר אגרוף תאילנדי, מעלה את רמת האנדורפינים, מעלה את מצב הרוח שלנו, משפר את הדימוי הגופני והדימוי העצמי ובכך גם מעלה את החשק המיני. בנוסף, כשאנחנו בכושר, חטובים ונראים טוב, אנחנו מרגישים מיניים ונחשקים, נהנים "להשוויץ" (גם מלשון "להזיע") ומחפשים אינטראקציות גם במיטה. לעומת זאת, קשה להרגיש נחשקים כשהגוף רופס ושפוף.

   

  יש קשר ישיר בין כושר גופני, זרימת דם וחשק מיני. מחקר שנעשה באוניברסיטת טקסס שביוסטון ובדק נשים בזמן צפייה בסרט כחול מצא שזרימת הדם לנרתיק אצל נשים ששמרו על כושר היתה גבוהה ב-169% מזרימת הדם אצלן בתקופה שלא היו פעילות גופנית. המלצת המחקר היתה ברורה: הרבו בפעילות גופנית ושמרו על כושר, גם לטובת החשק וגם לשיפור התחושה.

   

  בנוסף, יש קשר בין פעילות גופנית לטסטוסטרון, אם כי המחקרים שאני יודע עליהם נעשו על גברים, והתוצאות שלהם יכולות להתפרש לשני הכיוונים. יש מחקרים שמראים כי פעילות גופנית מעלה את רמת הטסטוסטרון, ויש גם מחקרים הגורסים שפעילות גופנית אינטנסיבית עלולה דווקא לפגוע בייצור הטסטוסטרון.

   

  בקיצור, את לא חייבת דווקא אגרוף תאילנדי, אבל כל פעילות גופנית התורמת לבריאות בכלל ולחשק המיני – מבורכת.


  עושה חשק (צילום: Liquidlibrary)

   

   

  שאלה:

  כבר כמה חודשים לא היה לי חבר ולא קיימתי יחסי מין. בהתחלה זה היה לי מאוד חסר, אבל פתאום זה כבר בכלל לא מפריע לי, אפילו לאונן לא מתחשק לי. האם איבדתי לתמיד את החשק, או שהוא יתעורר שוב? אני חוששת "להחליד". אציין שאני בת 34, ומאז גיל 20 היה לי תמיד חבר, פחות או יותר ברציפות, כך שמעולם לא עברה עליי תקופת יובש כזאת

   

  תשובה:

  כתוב במקורות:"איבר קטן לו לאדם, משביעו רעב ומרעיבו - שבע". יש מספר מרכיבים המשפיעים על התפקוד המיני של האשה: משקל, תזונה, פעילות גופנית, מצב רפואי, דפוס ואיכות שינה מצב נפשי, טראומה מינית, זוגיות, פרופיל הורמונלי ומעברים בחיים כגון עבודה, הריון, לידה, גיל מעבר, אמהוּת וגירושים.

   

  ארבעה מרכיבים תורמים לחשק המיני:

   

  1. מרכיב גופני - בריאות גופנית (ראי את התשובה למעלה).

  2. מרכיב נפשי - נינוחות וגמישות רגשית וזוגית.

  3. מרכיב אינטלקטואלי - הגשמה אינטלקטואלית ומעשית.

  4. מרכיב רוחני - שביעות רצון אישית וזוגית.

   

  בעידן המודרני, כשיש מתחים גבוהים בחיי היומיום, דרישה למצוינות בכל תחומי החיים, השקעה עצומה של אנרגיה ושעות בקריירה ותחרות אין-סופית – גוברת שכיחות הירידה בחשק המיני.

   

  מתוך פנייתך, מעט מאוד ידוע לי עלייך בארבעת המישורים שציינתי. חסר לי מידע באשר לעיסוקך, סדר היום שלך, תחביבים, ספורט, בריאות גופנית, שימוש בתרופות ועוד. מה שכן אני קורא הוא לגבי מהות הזוגיות שלך. על פניו נשמע שאין שום בעיה נראית לעין שגורמת לך ירידה בחשק. מה שכתוב הוא מה שקורה - אין לך כרגע קשר שייצור אצלך את התבלין של אינטימיות רגשית ומינית, קירבה ומתח מיני, שבסופו של דבר יביאו אותך לסקס מהנה המשאיר טעם של עוד.

   

  אל דאגה, עוד יגיע הבחור שיחזיר את הניצוץ שדעך. אני מאמין שעם האוכל יבוא התיאבון. בהצלחה!

   

  • עידן מיליצ'ר הוא סקסולוג ומטפל זוגי. ניתן לשלוח שאלות למערכת, אבל לצערנו אין אפשרות לקבל תשובה אישית לכל פונה.

  פורסם לראשונה 14/05/2008 07:42

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ספורט מעלה את רמת האנדורפינים
  צילום: index open
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים