שתף קטע נבחר

אהרן ברק: לא להשאיר את הנישואין בידי הדתיים

נשיא בית המשפט העליון בדימוס אמר בכנס לציון 60 שנות משפט ישראלי כי מיסוד נישואים אזרחיים הוא "שירות מינימלי שהכנסת צריכה לעשות למען האזרח הישראלי". ברק התייחס גם למתיחות בין פרידמן לביניש

"צריך להסדיר את דיני הזוגיות האזרחית בישראל. אי אפשר להשאיר את זה לשליטה של הדתיים בלבד - צריך לתת אלטרנטיבה". כך קרא הערב (יום ב') נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, בכנס במרכז הבינתחומי בהרצליה, לציון 60 שנות משפט בישראל.

 

"אני לא בעד מלחמות תרבות, אפשר לסיים את זה בהסכמה עם הדתיים", טען. "הכנסת צריכה לעשות את זה כדי לתת שירות מינימלי לאזרח הישראלי". לדבריו, עניין זה קריטי, ו"לא רק בגלל ההחלטה האומללה בעניין של ביטול הגיורים" (החלטה של בית הדין הרבני שקבעה כי גרים שלא שמרו מצוות - גיורם בטל רטרואקטיבית - ר.ב.צ).

 

ברק אמר כי למשפט הישראלי יש ייחוד כשיטת משפט מעורבת: "יש לנו ערכים, גם יהודיים וגם דמוקרטיים".

 

נשיא בית המשפט לשעבר התייחס גם למתיחות שאינה שוככת בין משרד המשפטים למוסד המשפט. "שיתוף הפעולה בין הגופים הוא רע מאוד", אמר. "אני לא יודע מה יקרה בבית המשפט, זה תלוי בדברים אחרים. אולם בית המשפט צריך להיות מבצרו של האזרח כנגד השלטון. המטרה היא לא יעילות, אלא חירות וזה מה שצריך לשמר ולשלם עליו את המחיר. אין חוקים עוקפי בג"ץ,

יש רק עוקפי דמוקרטיה, גם אם מתקנים את חוק היסוד, יש לעשות זאת בצורה מאוד מוגבלת. לא לשנות את דיני המעמד והשפיטות. הדמוקרטיה לא מספיקה חזקה כדי לוותר על זה".

 

ברק הוסיף ואמר כי צריך שתהיה חוקה טובה לישראל: "צריך לסיים את המפעל הזה. אי אפשר להמשיך עם חוקי יסוד".

 

עוד אמר כי יש להרחיב את מפעל זכויות האדם, שהוא חשוב מכדי להשאיר אותו רק לטיפול הרשות השופטת. "אחד הלקחים מהשואה הוא שצריך להגן על זכויות האדם מפני רוב", טען. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גלאי
ברק. בעד נישואים אזרחיים
צילום: יואב גלאי
מומלצים