שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הערכה בי-ם אחרי ביקור סולימאן: רגיעה אפשרית

  גורמים מדיניים העריכו כי למרות המחלוקות - ייתכן שבקרוב יובא הסכם הרגיעה לאישור הקבינט המדיני-ביטחוני. "המצרים מגלים נחישות להביא להסדר הרגיעה - והמתווך סולימאן יצא מכאן כשהוא יודע כמה נחושה ישראל לקדם שחרור שליט", אמר גורם מדיני

  גורמים מדיניים בירושלים העריכו אמש (יום ב') כי ביקור שר המודיעין המצרי, עומאר סולימאן, יביא בסופו של דבר להסדרת רגיעה ברצועת עזה, על אף המחלוקות סביב התנאים לרגיעה. לפי ההערכות - מדובר בהסדר רגיעה מדורג, שבתוכו תשולב עסקה לשחרור שליט. זאת, למרות שישראל תובעת הבהרות בנושאים אלה מהמצרים, החמאס וגרורותיו בעזה.

    

  המסר שעלה בפגישות עם המתווך המצרי הוא כי ישראל לא תוותר על קידום עסקת שליט במהלך הניסיונות להגיע לרגיעה. דברים ברוח זו השמיעו ראש הממשלה, שרת החוץ ושר הביטחון בפגישותיהם עם סולימאן.

   

  ההערכה בקרב גורמים מדיניים בירושלים היא שהסכם הרגיעה הלא כתוב יובא בסופו של דבר בפני הקבינט המדיני-ביטחוני, בטווח הזמן הקרוב.

  זאת, על אף שעם צאתו של סולימאן בחזרה לקהיר, לא נקבע לוח זמנים מדויק. "המצרים מגלים נחישות להביא להסדר הרגיעה - וסולימאן יצא מכאן כשהוא יודע כמה נחושה ישראל לקדם שחרור שליט", אמר גורם מדיני.

    

  "לכולם ברור שחלון ההזדמנות להשיג רגיעה הוא קצוב", אמר הלילה גורם מדיני רשמי. "הוא קצוב, מכיוון שהאירועים החמורים נמשכים, וסבלנות ישראל כלפיהם הולכת ומתכלה. אירועים כמו שיגור הקסאם הקטלני לעבר מושב ישע, שהיה בקודים המצרים חוסר כבוד למתווך סולימאן, עשויים לצמצם את המרחב".

   

  "בינתיים, אנו חיים עם ההנחה שרגיעה אפשרית, תוך קידום משמעותי בתהליך שחרור גלעד שליט. כברת דרך כבר נעשתה בעניין שליט והתקווה היא ששחרורו יהיה חלק מהסדר הרגיעה הלא כתוב בין הצדדים", אמר הגורם.

   

  ירי הקסאם הקטלני לעבר המושב ישע לא עורר את המערכת המדינית ליזום תגובה צבאית קשה נגד עזה. בירושלים מסבירים כי מדובר במתן הזדמנות נוספת לתהליך המדיני באמצעות מצרים,

  בטרם תנקוט ישראל מהלכים תקיפים. החלטה עקרונית זאת קבלה משנה תוקף על רקע הגעת הנשיא בוש לירושלים ביום רביעי בבוקר.

   

  בירושלים משתדלים להימנע מיצירת מתיחות צבאית על רקע ביקורו של בוש ומנהיגים רבים נוספים לרגל חגיגות ה-60 למדינה.

   

  כעת מטילים בירושלים את הכדור לזירת התיווך המצרית, מול החמאס ופלגי הטרור ברצועה. "אם זה יצליח - הדבר עתיד להביא תשובות למניעת התעצמות החמאס, תוך מניעת הברחות הגבול, ובשורות חיוביות על פשרות פלסטיניות בעסקה לשחרור שליט", אמר הגורם המדיני, וסיכם: "על רקע הניסיון שלנו מול החמאס איננו אופטימיים מדי, אך כרגע מדובר בתרחיש אפשרי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  סולימאן. חזר הביתה
  צילום: AFP
  שליט. מחכים לשובו
  צילום: רפרודוקציה
  מומלצים