שתף קטע נבחר

אולמרט הגיש ערעור נגד עדות טלנסקי

ראש הממשלה ערער לעליון נגד החלטת בית משפט המחוזי בירושלים לאפשר את עדותו המוקדמת של משה (מוריס) טלנסקי בפרשת מעטפות הכסף. מקורבי אולמרט אמרו ל-ynet: "התנהלות הפרקליטות היא מבחן בוזגלו ההפוך, זה נעשה בגלל שהוא ראש ממשלה". העדות של טלנסקי צפויה להינתן ב-25 במאי

בזמן שראש הממשלה, אהוד אולמרט, מקבל את פניו של הנשיא בוש בישראל - מנסים פרקליטיו לדחות את עדותו המוקדמת של העד המרכזי בפרשת "מעטפות הכסף", משה (מוריס) טלנסקי. פרקליטיו של אולמרט הגישו הבוקר (יום ה')ערעור לבית המשפט העליון נגד החלטת בית משפט המחוזי בירושלים לאפשר את עדותו המוקדמת של טלנסקי בפרשה ב-25 במאי. גם ראש לשכתו לשעבר, שולה זקן, הגישה עתירה בנושא.

 

אנשי אולמרט סבורים שהחלטה שתאפשר לטלנסקי להעיד תפגע בסיכוי לקיים תהליך הוגן בחקירת החשדות לקבלת כספים שלא כדין על ידי ראש הממשלה.

 

בערעור כתבו עורכי דינו של אולמרט: "החלטת הפרקליטות היא דרקונית, במיוחד בשים לב לכך שגביית עדותו של מר טלנסקי בשלב כה מוקדם תפגע אנושות ביכולת בירור האמת. חקירת המשטרה מצויה בראשיתה. איש אינו יודע באילו עבירות, אם בכלל, יואשם אולמרט, ואילו ראיות יצטברו בתיק. בנסיבות אלה, ייאלצו באי כוח המערער לחקור את מר טלנסקי כסומא בארובה, בלא שהתשתית העובדתית והמשפטית הדרושה לחקירה נגדית אפקטיבית של העד תהא בפניהם, ותוך פגיעה מהותית ובלתי נחוצה בזכויותיו של המערער".

 

עוד נטען בערעור כי "גביית עדות מוקדמת בחקירה המתנהלת נגד ראש ממשלה מכהן, הופכת אותו למעין אשם, כבר בשלב מוקדם זה של ההליכים, כאשר אין עדיין כל ודאות כי החקירה תניב כתב אישום כלשהו. ככזו יש להחלטה החלטות רחבות היקף המשפיעות על כלל הציבור בישראל. בית המשפט המחוזי התעלם לחלוטין מבקשת אולמרט כי מר טלנסקי יזומן לדיון בבקשה לגביית עדותו הקודמת ויתייחס בפיו ובקולו לאפשרות חזרתו לישראל לצורך מתן עדות, במהלך המשפט. גם הפרקליטות לא הציגה בפני בית המשפט את התייחסותו של מר טלנסקי".

 

עורכי דינו של אולמרט הדגישו כי טלנסקי יגיע מארצות הברית להעיד בישראל אם ייקרא לכך בעתיד. "התשתית הראייתית שפורסה על ידי הפרקליטות מצביעה בבירור על כך, שאין חשש של ממש כי אי אפשר יהיה לגבות את עדותו של טלנסקי במהלך המשפט... התשתית שהוצגה מצביעה על כך שמר טלנסקי ימסור גם ימסור את עדותו במהלך משפטו של אולמרט".

 

מקורביו של ראש הממשלה תקפו בשיחה עם ynet את הפרקליטות: "התנהלות הפרקליטות היא מבחן בוזגלו ההפוך, זה נעשה בגלל שהוא ראש ממשלה. העד עצמו לטענתם חושש ומעוניין לצאת את הארץ בעודו חשוד ויש חשש ממשי שאם תהיה עדות מוקדמת הוא יאמר דברים רק כדי לרצות את החוקרים".

 

"טלנסקי עד חשוד"

אתמול הותר לפרסום, לבקשת "ידיעות אחרונות" שיוצג על-ידי עורך הדין מיבי מוזר, פרוטוקול הדיון שנערך בבית המשפט המחוזי בירושלים. פרקליט המדינה, עו"ד משה לדור, טען בדיון הזה כי משה טלנסקי הוא "עד חשוד". עוד עולה מאותו פרוטוקול כי הפרקליטות הודיעה לבית המשפט שעו"ד אורי מסר עשוי להיות עד תביעה נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ובמקרה שכזה לא יואשם.

 

בית משפט המחוזי בירושלים אישר לפני כמה ימים את בקשת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לגבות עדות מוקדמת מטלנסקי - שתיחשב כעדות לכל דבר במשפט עתידי. פרקליט המדינה, משה לדור, טען בבית המשפט כי טלנסקי "הביע חשש באוזניו של שוטר, לפיו אולמרט ישלח אדם לפגוע בו".

 

בית המשפט התיר לפרסם במוצאי יום העצמאות כי ראש הממשלה חשוד בקבלת כספים שלא כדין, בתקופות כהונתו כראש עיריית ירושלים וכשר התמ"ת. על-פי החשד אולמרט קיבל לאורך זמן מעטפות עם כסף מזומן - ככל הנראה מאות אלפי דולרים. ראש הממשלה טען, זמן קצר לאחר החלטת בית המשפט, כי כל מעשיו נעשו כחלק מגיוס תרומות חוקי למערכות הבחירות שבהן היה מעורב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים