שתף קטע נבחר

פרקליטי אולמרט בעליון: פוגעים בו כאזרח ונחקר

במעמד חריג התייצבו בבית-המשפט העליון פרקליטיו של ראש הממשלה, בערעור נגד הפרקליטות. לטענתם, העדות המוקדמת של טלנסקי תפגע באולמרט. מן העבר השני השיב להם פרקליט המדינה לדור: קיים חשש שהעד לא ישוב בקרוב מאמריקה. "נהיה תלויים ברצונו הטוב, שהיום אולי קיים ואולי לא - אבל לבטח אין לדעת מה יהיה בהמשך"

פרשת "מעטפות הכסף", היא פרשת אולמרט-טלנסקי, מגיעה לבית-המשפט העליון, בעקבות ערעור נדיר שהגיש ראש הממשלה נגד החלטת המחוזי ועמדת פרקליטות המדינה. 

 

לפני הצהריים (יום ב') התייצבו בבית-המשפט הגבוה פרקליטיו של אהוד אולמרט ושל ראש לשכתו לשעבר, שולה זקן. הם מנסים לשכנע שלושה שופטים - המשנה לנשיאה אליעזר ריבלין, סלים ג'ובראן ועדנה ארבל - שהחלטת בית-המשפט המחוזי בירושלים, להתיר את עדותו המוקדמת של משה טלנסקי, פוגעת בסיכוייו של מרשם הנחקר להליך הוגן.

 

עו"ד אלי זהר אמר בפתח הדיון: "ראש הממשלה לא זכאי לזכויות יתר, אבל לא יעלה על דעתנו כי הוא ישוחרר מכל זכויותיו של אזרח רגיל או נחקר רגיל. אני חש שטוב היה לולא היינו צריכים לפתוח באמירה זו. אין לבקשה תקדים, נחיצות או ראיה התומכת בעמדת הפרקליטות, שיש חשש שאי-אפשר יהיה לגבות את עדותו של טלנסקי. המשמעות של התרת העדות המוקדמת היא שינוי מהותי של הסדר הדין הפלילי".

 

עו"ד זהר הזכיר כי טלנסקי הבטיח לחזור, מה גם שמשפחתו נמצאת בארץ. "ברגע שהוא יעיד - יתחיל למעשה המשפט", הוסיף. "בסוף היום, נעמוד לחקירה בלתי ראויה, בלתי אפשרית ולא מוצדקת".    


פרקליט מחוז י-ם אברבנאל ועו"ד פטמן המייצג את זקן (צילום: גיל יוחנן)

 

מן הצד השני של המתרס התייצב באורח חריג ביותר פרקליט המדינה עצמו, משה לדור, שניסה להסביר מדוע העדות המוקדמת חיונית לטיפול בתיק. טלנסקי עצמו, טוענת המדינה, חשוד בפרשה - ואין לסמוך על הבטחתו שישוב ארצה להעיד. "המסקנה היא שעם כל החולשות והקשיים שהועלו בצדק, ואליהם מצטרפים התחושות והקשיים חסרי התקדים שעמם מתמודדות התביעה והחקירה - אין מנוס להעיד אותו לפני שהוא עוזב את הארץ. אחרת, כולנו נהיה תלויים ברצון הטוב של העד - שאולי קיים היום, ואולי לא, אבל לבטח אף אחד לא יודע מה יהיה בהמשך הדרך". לדבריו, "הבקשה איננה חריגה. היא אפשרית בתנאים המתאימים ועל פי האיזונים המתאימים שקבע המחוקק".     

 

מזוז: זה ייקח חודשים

משה מוריס טלנסקי, תושב מדינת ניו-יורק שבארצות-הברית, הוא העד

 המרכזי בפרשה החדשה בה נחקר ראש הממשלה. במשך שנים הוא גייס כספי תרומות והעבירן לאולמרט, כאשר האחרון טוען שהכסף שימש אך ורק למימון מסעות בחירות ולכיסוי גרעונות שצבר בגינם. במשטרה בודקים מה הייתה התמורה שגרף טלנסקי - והאם מדובר למעשה בכספי שוחד.  

 

טלנסקי הגיע ארצה כדי לבלות את חג הפסח במחיצת בנו. עם תחילת החקירה, הוטל נגדו צו עיכוב יציאה מן הארץ, אלא שבימים הקרובים עומד הצו לפוג. בית-המשפט המחוזי השתכנע שקיים סיכוי סביר כי העד המרכזי לא ירצה לשוב ארצה בקרוב ולהעיד, ולכן אישר את ההליך החריג של עדות מוקדמת - עוד בטרם הוחלט אם יש מקום לכתב אישום. העדות נקבעה ליום ראשון הבא, ובניגוד לבקשת הפרקליטות - תישמע בדלתיים פתוחות.

 

כך או כך, מי שחשב שצפוי "בליץ" חקירתי ומשפטי בתיק אולמרט והמעטפות - עשוי להתבדות: אתמול, בראיון לאילנה דיין בערוץ 2, העריך היועץ המשפטי מזוז כי יידרשו כמה חודשים עד להכרעה בעניין כתב אישום.  


פורסם לראשונה 19/05/2008 07:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
עדות היא משפט: הסניגורים תל-צור וזהר
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
אין לדעת מה יהיה: לדור
צילום: גיל יוחנן
מומלצים