שתף קטע נבחר

שר החוץ הסורי: ישראל התחייבה בטורקיה לנסיגה

בירושלים, בדמשק ובאנקרה הודיעו הלשכות במקביל: מתנהל מו"מ בין אישים ישראלים וסורים. מן הצד הישראלי יושבים בשיחות שליחי אולמרט, טורבוביץ' ותורג'מן. בלשכת רה"מ לא מאשרים שסוכם על נסיגה מהגולן: "לא זכור לנו שלכך התחייבנו במדריד". ובינתיים מתברר: ישראל שחררה מהכלא אזרח סורי מרג'ר

זמן קצר לאחר שהמגעים בין ישראל לסוריה, שהתנהלו בעיקר באיסטנבול, יצאו מהמחשכים - שופכת דמשק אור על ההתקדמות הרבה שהושגה בהם.

 

ישראל, מכריז שר החוץ וליד אל-מועלם, הסכימה לנסיגה מלאה מרמת-הגולן, במסגרת

 מה שמוגדר כ"שיחות לא-ישירות בתיווך טורקי". על כך אומרים ל-ynet בלשכת ראש הממשלה בירושלים: "המשא-ומתן מתנהל על בסיס עקרונות ועידת מדריד. לא זכור לנו שבוועידה התחייבה ישראל לנסיגה מלאה מרמת הגולן". 

 

לאחרונה הודיעו גורמים סורים על נכנותה של ישראל לסגת מהרמה. ראש הממשלה אולמרט, שבשעת הפרסום שהה בחופשה בגולן, לא הכחיש את הדברים - וחולל סערה פוליטית. הסערה מתעצמת היום, כאשר בסיעות הימין מתקשים להתעלם מעיתוי הפרסום - בעיצומה של חקירת הפרשה הקרויה "מעטפות הכסף".

 

ברשת "אל-ג'זירה" נמסר דיווח טורקי, לפיו השיחות התנהלו בעיקרן בנפרד - ישראל מול טורקיה וסוריה מול טורקיה, ולא במישרין בין נציגים ישראלים וסורים. כן דובר על אפשרות של חתימה על מזכר משותף. אנקרה, נמסר בדיווח, נאותה לתווך בין הצדדים - כל עוד תהיה היחידה שתעשה זאת. כך, האמריקנים לא הניעו הפעם את המהלך.    

 

הודעה דרמטית בשלוש בירות 

זה קרה היום (ד'), לקראת השעה 12 בצהריים. בירושלים, בדמשק ובאנקרה יצאה במקביל ההודעה הדרמטית, על אודות פרצת הדרך בין היריבות ההיסטוריות: "הצדדים החלו בשיחות שלום בלתי ישירות בחסות טורקיה. שני הצדדים הצהירו על כוונתם לנהל את השיחות בתום לב ובפתיחות, ולקיים דיאלוג רציני ורציף, על מנת להגיע לשלום מקיף בהתאם למסגרת שנקבעה בוועידת מדריד".

 

זמן קצר לפני פרסום ההודעה, עדכן ראש הממשלה בפרטיה את

שרת החוץ, שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראשי המוסד והשב"כ וראשי הקואליציה. בלשכת אולמרט מצפים לשובם לארץ של ראש הסגל טורבוביץ' והיועץ תורג'מן, מפגישותיהם עם האישים הסורים - כדי ללמוד על "ההישגים בניסיון לפתוח בערוץ תקשורת עם הסורים בתיווך טורקי". מן הצד הסורי ריכז את השיחות עו"ד ריאד דאודי, יועצו של שר החוץ מועלם.   

 

ובתוך כך - במקרה או שלא במקרה - דיווחו היום כלי-התקשורת בסוריה על שחרורו של אזרח סורי מרג'ר, מוחמד עבד א-שמאלי שמו, מן הכלא בישראל. הוא נעצר בדצמבר 2003 בחשד שמסר פרטים לחיזבאללה בתמורה לאישור לסחור בסמים בגבול. בעקבות הדיווח הסורי אישרו בישראל, כי אתמול החליט הרכב של שלושה שופטים בבית-המשפט המחוזי בנצרת לשחרר את האיש, בניגוד לעמדת ועדת השחרורים של השב"ס. עוד 13 אסירים סורים נמצאים בבתי-סוהר בארץ.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, רועי נחמיאס ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בתיווך טורקי: אסד וארדואן
צילום: רויטרס
מומלצים