שתף קטע נבחר

רוסיה החליטה: יאיר קליין יוסגר לקולומביה

פרקליטיו של יאיר קליין נאבקו, אבל בית המשפט העליון של רוסיה החליט להסגיר את יאיר קליין לידי קולומביה - שם ממתין לו עונש מאסר בן 10 שנים. בית משפט קולומביאני הרשיע אותו, שלא בנוכחותו, באימון כוחות הגרילה של קרטל הסמים במדינה. בת זוגו, מיכל בר: אני הולכת למות מרוב צער

סוף זמני לפרשה: בית המשפט העליון ברוסיה אישר בצהריים (יום ה') את בקשתה של קולומביה להסגיר אליה את הישראלי יאיר קליין, שמבוקש שם על כך שאימן בסוף שנות ה-80 את כוחות הגרילה של קרטל הסמים במדינה. שלא בנוכחותו, ב-2001 גזר בית משפט קולומביאני 10 שנות מאסר על קליין בן ה-61.

 

"כרגע עידכן אותי עורך הדין בהחלטה, אני הולכת למות מרוב צער", אמרה ל-ynet זוגתו של קליין, מיכל בר. "הרוסים יכולים בתוך יום או יומיים לגרש אותו לקולומביה, ופירוש הדבר הוא גזר דין מוות ליאיר. חייבים להציל אותו, אבל לאף אחד

במדינה לא אכפת".

 

בר טוענת כי קליין הופקר לגורלו על ידי המדינה. "בית המשפט ברוסיה היה מלא בקולומביאנים ואמריקנים שלחצו חזק מאד להסגיר אותו, והם הצליחו. אף אחד מטעם מדינת ישראל לא הגיע והנציגים היחידים שהיו באולם הם עורך הדין ואנשי חב"ד. נאמר לי שיאיר העיד בפני בית המשפט מבית הכלא - באמצעות שיחת וידיאו. זו בושה וחרפה שאף אחד מהנציגות הישראלית ברוסיה לא בא".

 

אם לא תתרחש תפנית דרמטית בימים הקרובים, מזהירה בר, קליין ימצא את מותו בקולומביה. לדבריה, קליין קיבל לא מעט איומים על חייו וברור שאם הוא יגיע לקולומביה - הוא יירצח.

 

"בושה שסגן אלוף בצה"ל, גיבור מלחמה שהציל כל כך הרבה חיילים, נותר לבד מבלי שאף אחד לא מעוניין להציל אותו", טוענת בר. "קשה לי להאמין שמישהו כבר יעשה משהו בשבילו. איבדתי אמון במדינה. אם בכל שנה הייתי שמה שני דגלים ביום העצמאות, השנה לא שמתי. יש פה אולי אזרחים טובים, אבל למדינה לא אכפת".

 

מבוקש גם על ידי האינטרפול

מאז הורשע חיפשה המשטרה הקולומביאנית אחרי קליין בן ה-61, שב-2007 הפך גם מבוקש גם על-ידי האינטרפול.  באוגוסט האחרון הוא נעצר בנמל התעופה במוסקבה על ידי אנשי הסוכנות הרוסית ללוחמה בפשע המאורגן. היום קבע בית

המשפט העליון את גורלו כשדחה את הערעור שהגיש עו"ד מרדכי ציבין על בקשת ההסגרה לקולומביה.

 

לפני הדיון נרתמו חבריו של קליין מהשירות הצבאי ללחוץ על משרד החוץ לפעול לביטול ההסגרה. במכתב ששלחו לשרת החוץ, ציפי לבני, התריעו חבריו של קליין מפני הפקרת חבר בשדה הקרב.

 

יואל שרון, נכה צה"ל ממלחמת יום כיפור ופקודו של קליין, אמר ל-ynet: "ברור לכולנו שההסגרה לקולומביה היא גזר דין מוות ליאיר קליין. אסור לישראל להפקיר לוחם שהציל את חייהם של עשרות לוחמים ישראלים במלחמת יום כיפור. בידינו היכולת להוריד אותו מחבל התלייה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קליין. בדרך לקולומביה
צילום: ג'רמי פלדמן
הפגנה נגד ההסגרה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים