שתף קטע נבחר

סנה הודיע לכבל: אני פורש מהעבודה

אחרי ביקורת חריפה שמתח באחרונה על מפלגת העבודה, זימן ח"כ אפרים סנה כתבים למסיבת עיתונאים. הערב הודיע למזכ"ל העבודה, איתן כבל, כי החליט לפרוש מהמפלגה. השר עמי אילון קורא לו לחזור בו מכוונתו: "דרכו של סנה היא דרכה של מפלגת העבודה. אסור בשום פנים ואופן לוותר עליו"

עכשיו זה רשמי: חבר הכנסת אפרים סנה הודיע הערב (שבת) למזכ"ל העבודה, ח"כ איתן כבל, כי הוא מתכוון לעזוב את המפלגה ולהקים מסגרת פוליטית חדשה. כך אישר הערב כבל. במערכת הפוליטית מעריכים כי סנה עשוי להודיע גם על פרישה מהכנסת. אם זה יקרה, יחליף אותו שכיב שנאן, נציג הדרוזים.

 

השר עמי אילון קרא לסנה לחזור בו ולהישאר במפלגה. "חבר הכנסת סנה הוא אחד מהדמויות החשובות ביותר שמפלגת העבודה, ועזיבתו תהווה מכה קשה למפלגה. דרכו של סנה היא דרכה של מפלגת העבודה. אני קורא לו לחזור בו ולהישאר במפלגה. מפלגת העבודה זקוקה לאנשים כמו סנה, ואסור לה בשום פנים ואופן לוותר עליהם".

 

בבוקר יכנס סנה מסיבת עיתונאים. עדיין לא ברור באיזו דרך פוליטית חדשה יבחר. באחרונה ספגה הקואליציה של אולמרט מכה, כאשר איבד שלושה חברים - פורשי סיעת הגמלאים. בניגוד להם, הכחיש סנה שניהל מגעים כלשהם עם איש העסקים ארקדי גאידמק. "מעולם לא דיברתי איתו או אם מי מטעמו. אני רואה בו תופעה שלילית בחיים הפוליטיים".

ממשלה במשבר?
הגמלאים התפצלו והחלישו את הקואליציה של אולמרט / צבי לביא
שלושת חברי סיעת הגמלאים הפורשים כינסו בתחילת החודש מסיבת עיתונאים יחד עם פטרונם החדש, ארקדי גאידמק. "אם יוצע לי תפקיד השר לענייני תפוצות או ירושלים, אצטרף לממשלת אולמרט", אמר איש העסקים.
לכתבה המלאה

 

סנה זימן כתבים פוליטיים למסיבת העיתונאים שתתקיים בבית סוקולוב בתל-אביב, אך סירב למסור במה תעסוק. אחת האפשרויות היא שסנה יודיע על הקמת גוף פוליטי חדש שיתמודד בבחירות לכנסת. ייתכן שיצטרף לגוף פוליטי קיים. עד לא מכבר, כיהן כסגן שר הביטחון, והוחלף על-ידי מתן וילנאי לאחרי בחירתו של אהוד ברק ליו"ר מפלגת העבודה.

  

סנה מתח במספר הזדמנויות ביקורת חריפה על מפלגת העבודה. כך למשל, באירוע הרמת כוסית בגבעתיים עם פעילים אמר כי "לא תהיה תקומה למפלגה גדולה אם היא לא תוליך תהליכים חברתיים ומדיניים". סנה העריך כי בתקופה שבין פסח וראש השנה צפויה התקדמות מאוד משמעותית בהידברות עם הפלסטינים. "לא יכול להיות מצב ולא יהיה מצב שמפלגה שדוגלת בשלום שלא תתמוך בתהליך הזה, וחלילה אם תחבל בו. למפלגה כזו לא תהיה תקומה".

  

הוא התייחס לחבריו, השר אילון וחברות הכנסת נוקד ואביטל שנכחו באירוע: "ליד השולחן הזה יושבים אנשים שלא יתנו למשוך את מפלגת העבודה לדרך שהיא לא דרכה. במקום שבו לא תהיה דרך, גם לא תהיה תנועה".

 

בחודש מרס, בישיבת לשכת העבודה, אמר כי "הבעיה שלנו היא חוסר רלבנטיות. אנחנו יושבים בממשלה שעושה דברים שאינם דרכנו, ואיננו מובילים את הליך ההדברות עם הפלסטינים. ש''ס מקרקסת את הממשלה, ומקדמת את הבנייה בשטחים. זו לא דרכה של העבודה, ומי שמאבד הדרך, הוא לא רלבנטי ולא חשוב".

 

באירוע אחר, בחודש אפריל, אמר סנה: "המפלגה במשבר עמוק. 20 שנה אני כאן ולא זכורים לי ימים רעים כאלה. לא תהיה העבודה שלא מובילה תהליכים חברתיים ומדיניים. אפשר לצאת מהמשבר אם המפלגה תגדיר מחדש מה עקרונות היסוד שלה".

פורסם לראשונה 24/05/2008 18:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפרים סנה
צילום: ירון ברנר
ברק מינה סגן אחר במקומו
צילום: גיל יוחנן
קיבל את ההודעה. כבל
צילום: עופר עמרם
מומלצים