שתף קטע נבחר

ההצעה: קונטאר ו-4 לבנונים תמורת החיילים

בירושלים ממתינים כעת לתשובת חיזבאללה להצעה שהועברה לפני כמה שבועות: שחרור הרוצח סמיר קונטאר, 4 אסירים לבנונים וישראלי שמסר מידע לארגון, תמורת החיילים רגב וגולדווסר. רמז על ההתקדמות נתן הערב חסן נסראללה בנאומו בביירות. שני הצדדים במו"מ התגמשו ביחס לעמדות הפתיחה

עסקת השבויים, להחזרת אלדד רגב ואהוד גולדווסר, מתגבשת: ישראל הביעה נכונות להחזרת רוצח משפחת הרן, סמיר קונטאר, ועוד ארבעה אסירים לבנונים, בתמורה להחזרת שני חיילי המילואים, שנפילתם בשבי הייתה העילה לפתיחת מלחמת לבנון השנייה. החיזבאללה טרם השיב להצעה, אך מנהיג הארגון רמז הערב (יום ב') כי "בקרוב יהיו סמיר קונטאר ואחיו בלבנון".

 

נראה שהאיום הישראלי להכריז על גולדווסר ורגב כחללים גרם לנסראללה לרכך את עמדתו. נראה שהשינוי

הוא בכך שנסראללה שמט שתי דרישות שעליהן התעקש עד עתה: האחת, לקבל תמורה בשחרור עצירים לבנונים ופלסטינים עבור מידע על מצבם של רגב וגולדווסר; השניה, שבנוסף לאסירים הלבנונים שישראל תשחרר ישוחררו גם פלסטינים, ירדנים וסורים הכלואים בישראל. נושא אחד שטרם הוברר הוא שאלת המידע על רון ארד.

 

כזכור, הסכימה ישראל לשחרר את סמיר קונטאר במסגרת השלב השני של עסקת השבויים הקודמת עם חיזבאללה. זאת, כפי שהתנתה ישראל, בתמורה למידע מוסמך ומוכח על גורלו של הנווט השבוי. חיזבאללה סיפק אמנם מידע אבל לא היה בו דבר חדש ולא היו בו שום הוכחות או עדויות לקורותיו של ארד, אחרי שהועבר לידי משמרות המהפכה האיראניים.

 

ייתכן מאוד שישראל הסכימה לשחרר עכשיו את סמיר קונטאר, מפני שחיזבאללה התחייב להעביר מידע חדש בעניינו של הנווט, או - וזו אפשרות לא בלתי ריאלית - שישראל החליטה גם היא להגמיש את עמדתה המקורית ולאפשר את שחרור סמיר קונטאר מבלי לקבל מידע סופי ומוסמך על רון ארד. למעשה, אפשר להניח שההסכמה לשחרר את סמיר קונטאר היא ויתור ישראלי תמורת ויתור חיזבאללה על הדרישה לשחרר אסירים פלסטינים ואחרים.

 

ייקח עוד זמן רב למימוש העסקה

בשלב זה, כך אומרים גורמים מדיניים בכירים בירושלים, ישראל הרשמית אינה מגיבה לדבריו של מנהיג חיזבאללה. אולם מתברר כי לפני כשבועיים העבירה ישראל הצעה אחרונה מבחינתה בשלב זה במשא ומתן דרך המתווך הגרמני. על פי הצעה זאת, תעביר ישראל לחיזבאללה חמישה אסירים, ארבעה מהם שבויי מלחמה ואזרח שהורשע במסירת מידע לארגון. כמו כן היא תהיה מוכנה להעביר לידיהם גופות של אנשי חיזבאללה שנהרגו במלחמת לבנון השנייה. ישראל מסרבת לדון עם חיזבאללה בשחרור אסירים פלסטיניים.

 

ההערכה היום בישראל שיש התקדמות של ממש במשא ומתן מול חיזבאללה. אולם, התקדמות זו אין משמעה עסקת חילופי שבויים בתוך ימים, או אפילו שבועות. ההערכה שהעסקה נמצאת קרוב לפרשת הדרכים,

ובהתאם לתשובות חיזבאללה היא עשויה להתפתח או להיגרר עוד. בישראל, כאמור, ממתינים עתה לתשובת החיזבאללה, שאולי ניתן לראות את האיתות החיובי אליה בדברי מזכ"ל החיזבאללה בעצרת בדאחיה.

 

בנאום שנשא הערב בפני אלפי תומכיו, הצהיר מנהיג חיזבאללה: "האסירים הם המחויבות שלנו ובקרוב יהיו סמיר קונטאר ואחיו בלבנון". העצרת התקיימה ברובע דאחיה - מעוז הארגון בדרום ביירות. נסראללה נשא את דבריו על גבי מסך וידאו ולא הגיע לשטח העצרת.

 

כמה שעות לפני נאומו של נסראללה דיווחו גורמים במערכת הפוליטית בלבנון על התקדמות משמעותית בשיחות בין ישראל לבין חיזבאללה, בתיווך האו"ם, בעניין החיילים החטופים, אלדד רגב ואהוד גולדווסר. המקורות הלבנונים דיווחו כי המתווך הגרמני קיים פגישות עם חיזבאללה וכי עושה רושם שפריצת דרך בשיחות קרובה.

  

אלדד רגב ואודי גולדווסר נחטפו ללבנון לפני 684 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נסראללה. עסקה
צילום: AFP
קונטאר. "יחזור בקרוב"
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
רגב. התקדמות
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
גולדווסר. 684 ימים
מומלצים