שתף קטע נבחר

גורמים משפטיים בכירים: הזירה הציבורית תכריע

האם עדותו של הנדבן משה (מוריס) טלנסקי תביא להגשת כתבי אישום שעלולה להפיל את הממשלה? גורמים משפטיים בכירים אמרו ל-ynet כי "ההכרעה עוברת לזירה הציבורית". שרי קדימה מתמידים בשתיקתם

אחרי אינספור חקירות, פשיטות משטרתיות ודיונים משפטיים - ששיאם בעדות המוקדמת של משה (מוריס) טלנסקי - נשאלת השאלה: האם "הכספומט של אולמרט" יפיל את ראש הממשלה? גורמים משפטיים בכירים אמרו אמש (יום ג') ל-ynet כי "ההכרעה עוברת לזירה הציבורית". יו"ר העבודה, אהוד ברק, כבר כינס התייעצויות בעניין.

 

הנדבן היהודי-אמריקני העיד בבית המשפט המחוזי בירושלים במשך כשבע שעות, עדות שבסיומה הודה פרקליט המדינה, משה לדור, כי לא ניתן להכריע דבר בשלב זה. "שום החלטה בתיק לא התקבלה", אמר. "החקירה נמצאת בעיצומה והעדות המוקדמת איננה יכולה אפילו להיות מוערכת לפני שעברה את החלק המאזן במסגרת חקירה נגדית".

 

טלנסקי - שתוקף צו היציאה מן הארץ שהוצא לו בעקבות הפרשה פג בימים אלה - ישוב ב-24 השעות הקרובות לחיק משפחתו שבמדינת ניו-יורק. גורמים משפטיים הבהירו כי עד שלא תיערך החקירה הנגדית בעוד כחודשיים, לא ניתן לעשות דבר מבחינה משפטית.

 

הגורמים המשפטיים הבהירו אמנם, כי עדותו של טלנסקי היתה "בהירה, סדורה וניתן היה לראות את אותות האמת", אך הדגישו כי "הנסיבות שנוצרו דוחות את ההכרעה המשפטית". לדבריהם, "הזירה הציבורית צריכה להתערב". בשל המצב הרגיש, נזהרים בפרקליטות מהתייחסות לעדות ובמשרד המשפטים סירבו להתייחס אליה באופן רשמי.

 

השרים שותקים

עדותו של טלנסקי, שהציג בבית המשפט את אולמרט כמי שקיבל מאות אלפי דולרים במזומן, במעטפות ובכרטיס האמריקן-אקספרס שלו, גם לצרכיו האישיים, הורידה גם את שרי קדימה למחתרת. השרים ממלאים פיהם מים, מי מתאוות הכסא, מי מחברות ומחויבות אישית לראש הממשלה, ומי בתואנות של "עבדתי עד מאוחר, רק עכשיו אני רואה אינטרנט ולומד מה אמר טלנסקי בבית המשפט. דבר איתי מחר".

 

אחד משרי קדימה, החב לאולמרט את תפקידו, גונן עליו. גם הוא דיבר שלא לייחוס: "אמנם המצב קשה לאולמרט. זה לא פשוט לעמוד מול עדות כזאת. אבל ראש הממשלה חזק. ראש הממשלה יעמוד בזה. הוא לא מהמוותרים. קשה, אבל הוא יצליח להמשיך ולנהל את המדינה. הוא ראש ממשלה טוב לישראל. הוא ישרוד את זה".

 

גם שתי מפלגות הקואליציה האחרות של אולמרט, ש"ס והגמלאים, מנסות לברר את דרכן. בש"ס, העלולה להכריע את גורל ממשלת אולמרט, נמצא הצדיק בסדום, שר התקשורת, אריאל אטיאס. בשיחה עם ynet אמר: "התחושה בעקבות העדות של טלנסקי היא לא נעימה, אבל אנו נאבקים עם תחושה לא נעימה הרבה יותר". לדבריו, "התחושה של 800 אלף ילדים ורבבות משפחות מתחת לקו העוני, ואינם מקבלים קצבאות ילדים. אותנו זה הרבה יותר מטריד".

 

עדיין לא ברור האם יצליח אולמרט להעביר עוד השבוע את סבב התפקידים הצפוי בקואליציה. על פי המתוכנן, צפוי יו"ר הקואליציה, אלי אפללו, להתמנות לשר ולקבל את אחד משני התיקים בהם מחזיק השר יעקב אדרי (נגב וגליל וקליטת העלייה). כמו כן, צפויה השרה רוחמה אברהם להשתדרג לתיק משמעותי יותר.

 

ח"כ יואל חסון צפוי להתמנות ליו"ר הקואליציה ואילו ח"כ אבישי ברוורמן צפוי להתמנות ליו"ר ועדת הכספים. הסבב אמור היה להתבצע כבר בשבוע שעבר אולם בשל אילוצים קואליציוניים נדחה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלנסקי בביהמ"ש. העיד כ-7 שעות
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: משה מילנר, לע"מ
רה"מ אולמרט. בינתיים לא שוקע
צילום: משה מילנר, לע"מ
השר אטיאס. מוטרד יותר מקצבאות הילדים
צילום: גבי מנשה
צילום: גיל יוחנן
לדור. "שום החלטה לא התקבלה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים