שתף קטע נבחר

פניני טומי: מהנקניקיה ועד "קונים את הסבתא"

הפוליטיקאי והעיתונאי יוסף (טומי) לפיד לא חסך ביקורת מעמיתיו ומהחברה הישראלית. מפרשת "נקניקיית טומי", דרך הקשר בין חינוך לתספורות נשים, ההתקפות על ממשלת רבין ועל יריביו מש"ס וממרצ, ועד לתחושתו שנכבשנו בידי טול-כרם. מקבץ מפניניו והגיגיו של מי שאינו עמנו עוד

הלך עד הסוף. בשנותיו הרבות כעורך בכיר וככותב דעות ולאחר מכן במסגרת פעילותו הפוליטית, השמיע יוסף (טומי) לפיד כמה התבטאויות שנחקקו בזיכרוננו, לטוב ולרע. לפיד, שהיה חבר בפאנל התוכנית "פופוליטיקה", בתוכניות בערוץ 2 ובעל תוכנית רדיו שבועית ב"קול ישראל" בענייני אקטואליה, לא חסך ביקורת מעמיתיו ושפע אמרות שפר על החברה הישראלית. ynet מביא לקוראיו כמה ציטוטים מובחרים של מי שהלך לעולמו והותיר אחריו חותם עמוק.

 

הלפיד כבה:

 

בסוף שנות ה-70 כיהן לפיד כמנכ"ל רשות השידור והסתכסך עם עובדי הרשות, בין היתר, על רקע החלטתו לא להאריך את הקדנציה של מוטי קירשנבאום כמנהל התכניות בטלוויזיה. העובדים טענו, כי מדובר בפוליטיזציה של הרשות וסתימת פיות. בתגובה, אמר לפיד: "עיתונאים אנרכיסטיים נוקטים נגדי שיטות של גבלס. קודם מפיצים שקרים, וחוזרים עליהם עד שהציבור לא בודק יותר אם אלו אכן העובדות".

 

כ-20 שנה לאחר מכן דרש לפיד ממנכ"ל רשות השידור, אורי פורת, להוסיף ללוח השידורים של הערוץ "תוכנית חילונית לאיזון הנזק מתכניתו של אורי זוהר". את ניסיונו הרב בטלוויזיה ניצל גם כדי לגעור, כמה שנים מאוחר יותר, במגישת הטלוויזיה, גאולה אבן. "את חושבת ששאלות כאלה עושות לך או לצופים טוב? למה את שואלת שאלות מחוצפות סתם?", זעם בתגובה לשאלתה האם אלה המעלים פתרונות למצב בעזה ובשדרות, עושים זאת רק כדי להאדיר את עצמם.


עם רה"מ שרון סביב שולחן הממשלה (צילום ארכיון: AP)

 

זכורה גם מחאתו של לפיד בתחילת שנות ה-90, נגד קמפיין "נקניקיית טומי" של רשת פיקנטי. הרשת הציגה פרסומת לנקניקייה הונגרית "הנושאת את הלפיד", ובתגובה תבע לפיד מיליון שקלים מפיקנטי וטען: "הוא רוצה לעשות ממני צחוק וגם לנצל את המוניטין שלי כמי שכתב ספר בישול הונגרי". בסופו של דבר הושגה פשרה - הנקניקיה תיקרא "טומש".

 

מתסרוקות לממשלת יודנראט

אם לא די בכך, ב-1993, במהלך פאנל של התוכנית פופוליטיקה, הטיח לפיד האשמות בעקרת בית מקיסריה, שטענה כי בנה לא ביקר בבית הספר זמן רב. "בכסף שאת מוציאה על תסרוקות את יכולה לחנך את ילדיך", זעק לפיד. בכך לא תמו התבטאויותיו בנוגע לנשים. בראיון לשבועון "אנשים" אמר לפיד כי "לנשים קל יותר לעוות את האמת כדי לשקר, כי הן ממילא רואות את העולם בראי עקום". כחודש לפני שנרצח ראש הממשלה יצחק רבין, הטיח לפיד בשר החוץ דאז, שמעון פרס: "אתם ממשלת יודנראט!".

 

הצטרפותו לפוליטיקה ב-1999 שחררה כמעט לחלוטין את חרצובות לשונו. על החלטתו לעזוב את התקשורת ולעמוד בראש רשימת "שינוי", אמר לפיד: "הגעתי למסקנה שצריך לעצור את הגל החרדי הפונדמנטליסטי ולהציל את הדמוקרטיה הליברלית". הוא הסביר כי המניע הצטרפותו לפוליטיקה היה משפטו של יו"ר ש"ס לשעבר, אריה דרעי. "הפשע הגדול הוא התגובה של המפלגות הגדולות על פסק הדין במשפט דרעי. לאף אחד מראשי המפלגות לא היה האומץ להוקיע אדם שהוא גנב, פושע ונוכל", אמר.


לפיד ופורז. יצאו נגד הכפייה הדתית (צילום ארכיון: עופר עמרם) 

 

הוא התנגד בחריפות לישיבה בממשלת ברק יחד עם ש"ס, חרף התפטרותו של אריה דרעי, ואמר "הרע הוא אותו רע, והח"כים אותם ח"כים. אנחנו נגד המהות של ש"ס". אבל לא רק ש"ס היתה מטרה להתבטאויותיו. גם יריביו הפוליטיים משמאל זכו לחצי ביקורת. "מרצ אמרה שהשלום שווה שטריימל ואנחנו אומרים שאפשר שלום בלי שטריימל", אמר וטען שמרצ כבר איננה רלוונטית.

 

"טול כרם כבשה אותנו"

במרס 2005 תקף לפיד את ח"כ זהבה גלאון מסיעת מרצ-יחד בישיבת סיעת שינוי ואמר לחבריו: "אני לא רוצה לומר לכם מה אני חושב על מקצועה של זהבה גלאון". זאת, לאחר שהתבקש על-ידי עיתונאים להגיב על דבריה של גלאון כי אין הבדל בין שינוי לבין החרדים ו"הכל שאלה של מחיר". הנוכחים בחדר פירשו את כוונתו של לפיד כהתייחסות למקצוע העתיק בעולם.

 

לפיד נאות היה לשתף את הציבור בטעמו המוסיקלי, כשהתייחס לשיר של עמיר בניון שהושמע בגל"צ בזמן מבצע "חומת מגן". הוא עורר את זעמם של בני עדות המזרח כשאמר: "לא אנחנו כבשנו את טול כרם, אלא טול כרם כבשה אותנו" - התבטאות שעליה התנצל מאוחר יותר. התמדתו במאבק בכפייה הדתית לא הוסיפה נחת למתנגדיו, שהאשימו אותו בגזענות. בראיון שהעניק ל"ידיעות אחרונות" בשנת 2000 הגיב לטענות ואמר "אני אפילו לא מבחין בין העדות, אני עיוור צבעים". באותו ראיון עמד על כך שאינו שונא איש. "השנאה לא בלקסיקון שלי. אחרי השואה קבעתי עם עצמי שאני לעולם לא אשנא יהודי".

 

ובאותו עניין: כשטען השר לשעבר יצחק ועקנין (ש"ס)

כי סרטים כחולים הם הסיבה לחוסר ערנותם של נהגים בישראל, שיגר לפיד האשמה משלו: "תאונות דרכים נגרמות על ידי תפילות מעריב, כי אנשים מתפללים במקום ללכת לישון ובבוקר הם לא מספיק עירניים".

 

ולסיום, בעת דיוני התקציב ב-2005 התראיין לפיד בתוכנית שש בערוץ 2, בהנחיית עודד בן עמי, שקבע כי ראש הממשלה קנה את תמיכתה של "שינוי" בתקציב המדינה תמורת כ-700 מיליון שקלים. בתגובה, הסתער לפיד על צווארו: "קונים את הסבתא שלך!". בן-עמי לא התבלבל ודרש: "תקפיד בכבודה של סבתא שלי". אך לפיד המשיך בחמת זעם ותקף את המנחה: "אתה מעליב אותי ואתה משקר! אני לימדתי אותך כשאתה עבדת אצלי! אתה סחטן! אתה קבלן! אתה חוצפן!".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
לפיד במעמד הפרישה מהפוליטיקה. מתח ביקורת על עמיתיו
צילום: אלי אלגרט
צילום: יריב אלדד
בניון. מי כבש את מי?
צילום: יריב אלדד
דרעי. לפיד "נגד המהות של ש"ס"
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
לפיד במליאת הכנסת. "לא מבחין בין העדות"
צילום: רויטרס
נקניקיה במחלוקת. ארכיון
מומלצים