שתף קטע נבחר

ברק הותקף בחוץ וביטחון: די לשבת עם הנבצר

את אירועי החודש האחרון בלבנון כינה ברק "הישג לחיזבאללה". על הגרעין האיראני אמר: "ישראל צריכה לפעול כדי שהאיום לא ייצא לפועל". על סוריה: "אלה רק גישושים". אבל הח"כים התעניינו בעיקר בסמי-אולטימטום שהציב לראש הממשלה: "בעצמך הגדרת אותו כנבצר. תחזיר את המנדט"

למחרת מה שמוגדר בלבנון כ"עסקה הקטנה" בין ישראל לחיזבאללה - אולי בדרך לעסקת שבויים גדולה יותר - התייצב שר הביטחון בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת, והתייחס למה שמתרחש בארץ הארזים.

 

בהתייחסו לעוד סבב אלימות בביירות, שהסתיים בשינויים חוקתיים מרחיקי לכת, אמר: "אירועי החודש האחרון בלבנון מהווים הישג לחיזבאללה ולסורים, ובעקיפין גם לאיראן". על איראן עצמה אמר ברק: "נמשכת החתירה לנשק גרעיני. ישראל צריכה לפעול כדי שהאיום לא ייצא לפועל. יש הרבה מה לעשות - הדבר האחרון שיעזור זה דיבורים והתלהמות".

 

אשר לשיחות עם דמשק, לדברי ברק: "המגעים הם גישושים, לכל הצדדים מובן שבסוף - המדינה שתצטרך לתת את חסותה לתהליך היא ארצות-הברית". הוא הציג את סדר העדיפויות הסורי, כפי שרואים אותו בישראל: רציפות השלטון במשפחה; הדיפת בית-הדין הבינלאומי בנושא חרירי; שאיפה להמשך התפקיד המיוחד בלבנון; הכרה מהמערב; רמת הגולן.

 

על המצב בעזה אמר שר הביטחון: "מתנהלת לחימה רצופה. בחודשיים האחרונים נהרגו יותר מ-70 מחבלים ובחצי שנה האחרונה יותר מ-300. חמאס לחוץ מאוד, אנחנו מזהים את גילויי המצוקה כפי שמשתקף מהשטח". למצרים חלק הפעם שבחים על שיפור בתחום ההברחות והסיכול. ובהתייחסו למצב בגדה, אמר: "ההתקדמות העיקרית במשא-ומתן היא בנושאים הכלכליים. מיצינו את רוב מה שאפשר לעשות בעניין המחסומים, אנחנו בוחנים הקלות נוספות".

 

אבל לא רק לביטחון נדרש השר, יו"ר מפלגת העבודה: הח"כים התקשו להתעלם מהחקירות של ראש הממשלה - ומאיומי הפרישה של שותפו הקואליציוני הבכיר.

 

"אתה הגדרת את ראש הממשלה כנבצר מבחינה תיפקודית, ולכן עליך מוטלת כל האחריות לביטחונה של המדינה", תקף אותו אפי איתם. הוא המשיך: "המצב שבו ראש הממשלה אינו מתפקד, לא מאפשר לטפל בבעיות הביטחוניות הבוערות של ישראל. לכן עליך להחזיר את המנדט ולהתפטר בהקדם, כדי לאפשר לציבור לבחור מנהיגות חדשה שתדע לקבל את ההחלטות הנדרשות בתחום הביטחוני".   


ברק בישיבה (צילום: גיל יוחנן)

 

עם צאתו מהישיבה, בשיחה עם עיתונאים, דיבר ברק על איום הקסאם: "תפקידי

כשר ביטחון ותפקידו של צה"ל הוא להחזיר את השקט והביטחון ליישובי הדרום. אנחנו נעשה את זה, לא נירתע משום פעולה כפי שנידרש כדי להשיג את התוצאה. יחד עם זאת, לפני שנכנסים לפעולה, חובה על המדינה למצות בצורה שקולה את הדרכים האפשריות ולהיכנס לפעולה בקור רוח, אחרי ששקלנו את הכל ומבלי להיכנס ללחץ".

 

קודם לכן, בישיבה עצמה, הותקף השר על האפשרות להסכם רגיעה בתיווך מצרי: "זה יתפרש ככניעה בעיני חמאס, מדינות ערב, הציבור בישראל והעולם כולו", אמר יצחק בן-ישראל (קדימה), שדרש דיון בקבינט בהקדם: "עולה חשש שברק אינו מעניק משקל ראוי לאופיה הדמוקרטי של מדינת ישראל".

 

אגב הקבינט - מתברר ששר הביטחון אינו שבע נחת מעמיתיו השרים, שממהרים לרוץ לתקשורת. בערגה הוא נזכר בימים עברו: "היו תקופות בהן לא דלף משם דבר". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק בכנסת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים