שתף קטע נבחר

אובאמה: ירושלים המאוחדת תישאר בירת ישראל

שעות לאחר שהבטיח לעצמו את המועמדות הדמוקרטית לנשיאות, נאם הסנאטור ברק אובאמה בכינוס של איפא"ק והביע תמיכה בלתי מסויגת בישראל: "אניח את כל היכולות הצבאיות של ארה"ב כדי להגן על בת בריתה", אמר, והתחייב "לחסל את האיום האיראני". הילארי קלינטון: "אובאמה יהיה ידיד טוב של ישראל"

שעות ספורות לאחר שעשה היסטוריה וזכה במועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות-הברית, הדגיש היום (ד') הסנאטור ברק אובאמה את מחויבותו לישראל. בכינוס איפא"ק - השדולה למען ישראל בוושינגטון - אמר אובאמה  שבהסכם שלום, מדינת ישראל חייבת לשמור על אופיה היהודי. "ירושלים תישאר בירתה הבלתי מחולקת של ישראל", הדגיש.

 

כינוס איפא"ק השנתי:

 

אובאמה הביע תמיכה בלתי מסויגת בישראל ואמר: "בטחון ישראל הוא קדוש, ואינו נתון למשא ומתן. לא נכפה על ישראל לדבר עם האויבות שלה". הוא התייחס גם לאיום הגרעין הנשקף מאיראן והבטיח: "תפקידי לחסל את האיום הגרעיני של איראן, שאין גדול ממנו. לא אתפשר, אניח את כל היכולות הצבאיות של ארה"ב כדי להגן על בת בריתה ישראל.


"ברק אובאמה נשמע מפחיד", אמר ל-7,500 הצירים (צילום: AP)

 

"אל תהיו מבולבלים - לעיתים אין תחליף לעימות, אך זה רק מחדד את הצורך בדיפלומטיה עד שנותש ממנה",

 אמר עוד בהתייחסו לאיראן, והבהיר שיפעל בנוגע ליחסים הכלכליים מול טהרן, כדי להגביל את צעדיה. "יחד עם ישראל אצמצם את התלות בנפט".

 

אובאמה הצליח לגרוף הלילה את מכסת הצירים הנדרשת כדי להבטיח לעצמו את המועמדות הדמוקרטית לנשיאות. 17 חודשים אחרי שנכנס למירוץ שנראה כמעט חסר-סיכויים מול הילארי קלינטון, עשה אובאמה היסטוריה והפך לגבר השחור הראשון שיתמודד לנשיאות.

 

"לא אחכה עד סוף כהונתי לסייע לשלום"

בנאום בחירות מושלם, חסר חורים מבחינת יחסי ארה"ב-ישראל, אמר אובאמה ש"הישראלים מבינים שביטחון יושג רק בשלום אמת". הוא שיגר עקיצה לעבר הנשיא הנוכחי ג'ורג' בוש: "כנשיא אסייע לישראל לכונן שתי מדינות - מדינת ישראל ומדינה פלסטינית - ולא אחכה עד לסוף כהונתי".

 

מגמת הביקורת על בוש נמשכה בהקשר לחמאס. "אין מקום ליד שולחן המו"מ לארגון טרור מסוגו של חמאס", הדגיש אובאמה. "התנגדתי לשיתוף החמאס בבחירות ב-2006. הממשל התעלם מאזהרות וקיבלנו שלטון חמאס עם רקטות על ישראל".


הבוקר שאחרי - פנייה לקול היהודי. אובאמה באיפא"ק (צילום: רויטרס)

 

אובאמה האשים את סוריה בהמשך הסיוע לטרור ובמאמצים להשגת יכולת גרעינית. "לכן הפעילות הישראלית (הכוונה להפצצת המתקן - י.ב.ח) הייתה ראויה, לסיים את האיום הזה. אסור לנו ללחוץ על ישראל לשולחן המו"מ אבל אסור לנו לבלום כשישראל רוצה לקדם מו"מ כזה. כנשיא אעשה ככל יכולתי לסייע לישראל להצליח במו"מ.

 

"שמעתי שקיבלתם אי-מיילים מפחידים עלי בעברית. ברק אובאמה נשמע מאוד מפחיד", אמר המועמד הדמוקרטי ל-7,500 צירי איפא"ק, אבל הבהיר להם ש"אני מדבר מהלב, כידיד אמת של ישראל המחויב לשמירת הקשר בין ישראל וארה"ב לעולם. המחויבות לתמיכה בישראל משותפת לג'ון מקיין ולי, והיא מעל הפוליטיקה".

 

קלינטון: "לעצור את איראן - לפני שיהיה מאוחר מדי"

אחרי אובאמה עלתה לנאום יריבתו למירוץ עד הבוקר, הילארי קלינטון, שזכתה לקבלת פנים חמה. "אובאמה מבין מה עומד על כף המאזניים, ויהיה ידיד טוב של ישראל", אמרה, בנאום שהדגיש אף הוא את המחויבות לישראל וכלל אזכורים לפעולות הטרור ולמאבק הנחוש באנטישמיות.

 

"יחסים חזקים של ארה"ב וישראל חיוניים לאינטרסים שלנו, והמחויבות שלנו לבטחון ישראל ולשגשוגה הוא אינטרס חיוני. שתי האומות שלנו נלחמות באיום משותף",

 אמרה, והתעקשה אף היא שאסור לאפשר לאיראן להחזיק בנשק גרעיני - "צריך להיות קשוחים וחכמים לפני שיהיה מאוחר מדי".

 

קלינטון גם הביעה תמיכה בהקמת גדר הבטחון בשטחי יהודה ושומרון, למניעת פעולות טרור, והתקוממה על ספרי הלימוד המחנכים ילדים פלסטינים לשנאה.

 

מוקדם יותר נאמה יו"ר בית הנבחרים האמריקני, ננסי פלוסי, ואמרה כי ישראל נמצאת בקו החזית העולמי של המלחמה בטרור ובאיום הגרעיני. חברת הקונגרס הבכירה הבהירה כי מדיניות החוץ האמריקנית מושתתת על הפסקת ההפצה של נשק גרעיני והטרור בעולם. פלוסי הציגה שלוש דיסקיות עם שמות החיילים החטופים, שנמצאות בלשכתה, וסיפרה שהיא מציגה אותן בפני אורחיה ודורשת את שחרור השלושה.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר, וושינגטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה. סחף את מנהיגי היהודים
צילום: AFP
קלינטון. בעד גדר ההפרדה
צילום: AP
פלוסי. להדק הסנקציות על איראן.
צילום: AFP
מומלצים