שתף קטע נבחר

אל-קאעידה נטל אחריות לפיגוע בשגרירות הדנית

מנהיג ארגון הטרור האיסלאמי הקיצוני באפגניסטן פרסם הודעת קבלת אחריות על הפיגוע שבו נרצחו השבוע שישה ונפצעו עוד כעשרים. למען הסר ספק הבהיר: מדובר בנקמה על פרסום הקריקטורות המשפילות של הנביא מוחמד

ארגון אל-קאעידה נטל הלילה (יום ד') אחריות לפיגוע ההתאבדות מחוץ לשגרירות דנמרק בפקיסטן והודיע כי ביצע אותו בנקמה על פרסום הקרליקטורות של נביא האיסלאם מוחמד. בפיצוץ מכונית התופת באיסלמבאד ביום שני נהרגו שישה בני אדם וכעשרים נפצעו.

 

מנהיג אל-קאעידה באפגניסטן, מוסטפא אבו אל-יזיד, אמר בהודעה שפורסמה באתר איסלאמי כי הוחלט לפגוע בדנמרק משום שלא התנצלה על פרסום האיורים. הפיגוע בא "כנקמה נגד ממשלת הכופרים של דנמרק, שפרסמה את הציורים המשפילים של הנביא וסירבה להתנצל", נכתב בהודעה.

 

באתר האיסלאמי נכתב כי הפיגוע נועד לממש את איומו של מנהיג אל-קאעידה אוסאמה בן לאדן בעצמו לנקום את פרסום הקריקטורות. עוד נכתב כי סרטון ובו הודעת המחבל המתאבד שביצע את הפיגוע תפורסם בקרוב. "הפיגוע מהווה אזהרה למדינת הכופרים ולכל מי שיקח ממנה דוגמה", נכתב באתר.


זירת הפיגוע מחוץ לשגרירות דנמרק (צילום: רויטרס)

 

שירותי המודיעין של דנמרק העריכו אף הם לאחר הפיגוע שמאחוריו עומד ארגון אל-קאעידה או אחד מגרורותיו. ראש ממשלת דנמרק אנדרס פוג רסמוסן גינה את הפיגוע וכינה אותו "התקפה על דנמרק", אך ציין כי ארצו "לא תשנה את מדיניות החוץ שלה בשל פיגוע טרור".

 

הקריקטורות וזעם המוסלמים

בחודשים האחרונים פונו כמה שגרירויות דניות במדינות מוסלמיות, בעקבות גל של מחאות ואיומים מצד מוסלמים, על רקע פרסומה מחדש של קריקטורת נביא האסלאם מוחמד השנויה במחלוקת בעיתונות הדנית.

 

חמשת העיתונים הגדולים בדנמרק פרסמו באמצע פברואר מחדש את אחת מתריסר הקריקטורות השנויות במחלוקת, בתגובה על חשיפת מזימה לרצוח את אחד ממאיירי הציורים, קורט וסטרגרד. וסטרגרד הוא שצייר את האיור שעורר הכי הרבה מחלוקת, בו נראה הנביא מוחמד כשפצצה טמונה בטורבאן שלו.

 

העיתון הדני "יילנדס-פוסטן" פרסם בספטמבר 2005 תריסר קריקטורות ובהם זו של וסטרגרד, שצויירו לצורך פרויקט של העיתון בנושא חופש ביטוי. הפרסום גרר מחאה רפה בדנמרק ואולם תוך שלושה חודשים שבה הפרשה לכותרות, לאחר שמשלחת מוסלמית דנית עשתה לנושא נפשות במדינות ערב. גל מחאה גדול החל להתפשט, ובמדינות ערב רבות הטילו חרם על מוצרים דניים. שלוש שגרירויות דניות הותקפו ולפחות 50 בני אדם נהרגו במהומות שפרצו בתחילת 2006 במזרח התיכון, אפריקה ואסיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הפיגוע בפקיסטן, השבוע
צילום: AFP
מומלצים