שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  השוואת מחירים: כמה עולה יישור שיניים - ולמה זה יקר?

  הילד שלכם סובל משיניים לא ישרות? תכינו אלפי שקלים • למה טיפולי יישור שיניים כל - כך יקרים ולמה יש כל-כך מעט מומחים והרבה חאפרים

  תמי פינק החלה בטיפול יישור שיניים לבתה בת התשע לפני כשמונה חודשים. היא יודעת שהטיפול יעלה לה אלפים רבים של שקלים, אבל כמה בדיוק - עדיין לא בדקה. השלב הראשון כבר עלה לה ‭4,000‬ שקל. "בעוד חודשיים אנחנו נכנסים לשלב השני, ומה שמרגיז הוא שלמרות שאנחנו מבוטחים בכל הביטוחים הרפואיים האפשריים, ביטוח פרטי וביטוח משלים בקופת-חולים, אנחנו נאלצים לממן את כל הטיפול מכיסנו‭,"‬ אומרת פינק‭".‬אנחנו יודעים שהוא יקר אבל אין לנו ברירה. אנחנו רק לא מצליחים להבין למה צריך לקחת משכנתה כדי ליישר שיניים‭."‬

   

  גם ג' נדהמה כאשר נדרשה לשלם תמורת טיפול השיניים של בתה ‭12,000 ‬שקל. חברת הביטוח בה מבוטח בעלה, באמצעות ועד העובדים של מקום עבודתו, שילמה רק כ‭3,000-‬ שקל מתוך הסכום. ליהודית ו‭,'‬ שנזקקה ליישור שיניים לבתה, מימנה חברת הביטוח רק ‭2,500‬ שקל מתוך ‭9,000‬ שקל.

   

  אלה אינם ההורים המתוסכלים היחידים שילדיהם נזקקים ליישור שיניים. בשנים האחרונות גדל מספרם של הילדים העוברים את הטיפול, הן כתוצאה מהרגלים לקויים (מציצת אצבע, מוצץ וכו‭('‬ והן בשל עלייה במודעות. אליהם מצטרפים גם מבוגרים שרוצים חיוך זורח, וכולם מגלים שצריך בשביל זה תוכנית חיסכון צמודה.

   

  קופות החולים מממנות לחברי הביטוחים המשלימים עד כ‭25%-‬ מעלות הטיפולים האורתודונטיים (טיפולי יישור שיניים) לילדים, ובחלק מהמקרים גם למבוגרים, והמחירים האטרקטיביים לוחצים במידה מסוימת את מחירי השוק הפרטי כלפי מטה. למרות זאת, השוק הפרטי שולט שלטון ללא מצרים.

   

  טיפול בסרט נע

  אחת הסיבות היא הרתיעה המוכרת של הלקוחות מקבלת הטיפולים בקופות-החולים. ואכן, המרפאות של הקופות תופסות רק כ‭20%-‬ מהשוק, על-פי הערכת ד"ר אלי רונן, הרופא הראשי של מרפאות "כללית סמייל‭."‬ "הלכתי למרפאת השיניים באחת מקופות-החולים‭,"‬ מספרת ח‭,'‬ אם לשתי בנות העוברות במקביל יישור שיניים בעלות כוללת של יותר מ‭16,000- ‬שקל, "ראיתי ארבעה ילדים שוכבים בשורה בתאים סמוכים, כולם ממתינים שיבוא רופא השיניים, ובינתיים הסייעת מטפלת בהם. ברחתי. הייתי מוכנה לשלם יותר כדי שהבנות לא יהפכו לחלק מסרט נע‭."‬

   

  חלק מהרופאים טוענים שמדובר ברתיעה פסיכולוגית שאיננה מעידה על טיפול לקוי. "מקובל ותקין לפי כל קריטריון רפואי שאורתודונט יעבוד במספר כיסאות במקביל, כאשר את הפעולה הטכנית, כלומר ההדבקה, תעשה האסיסטנטית‭,"‬ אומר רופא שיניים מוביל בשוק הפרטי. המבקרים, לעומת זאת, טוענים כי קופותהחולים משתדלות לנייד מקסימום עבודה מהרופאים לאסיסטנטיות, כי שכר עבודתן נמוך יותר במידה משמעותית.


  כמה עולים טיפולי שיניים במכבי

  כמה עולים טיפולי יישור שיניים במכבי
  הטיפול מכבי מגן זהב מכבי רגיל
  מכשיר קבוע בלסת אחת לילדים 6027 8036
  מכשיר קבוע בלסת אחת למבוגרים 7212 7212
  טיפול מלא בשתי הלסתות, כולל רסן, לילדים 6457 8610
  טיפול מלא בשתי הלסתות למבוגרים 7762 7762
  שתל זמני לא מבצעים לא מבצעים
  טיפול אינוויזלין לא מבצעים לא מבצעים

  המחירים בשקלים

   

  השכר, אומר רופא מומחה, הוא גם הסיבה לכך שבמרפאות של קופות-חולים תמצאו יותר רופאים שלא הוכרו כמומחים על-ידי משרד הבריאות. "המומחים יקרים יותר, ומעדיפים לעבוד בסקטור הפרטי‭,"‬ הוא אומר.

   

  על-פי החוק, כל רופא שיניים יכול לעסוק ביישור שיניים. למעשה, רצוי שיעשה זאת מומחה לאורתודונטיה. מומחה הוא רק מי שעבר הכשרה אקדמית באורתודונטיה, מסבירה ד"ר סילביה גרון, יו"ר האגודה האורתודונטית. ההכשרה נמשכת שלוש שנים וחצי, כ‭3,000-‬ שעות בסך הכל, וכוללת התמחות ואחריה בחינות של המועצה המדעית ומשרד הבריאות. בפועל, חלק נכבד מהרופאים המבצעים יישור שיניים של ילדים ומבוגרים לא הוסמכו מעולם לעסוק בתחום כמומחים. השוק מלא רופאים שעברו "הכשרות" שונות ומשונות, כולל כאלו של יבואני ציוד רפואי. ההשתלמויות האלה נמשכות בין חודשיים לעשרה חודשים, ואינן הופכות אותם למומחים.

   

  הסיטואציה הזאת נוצרה גם בגלל מחסור חריף במומחים מוסמכים, מסביר ד"ר אלי רונן. מספר המומחים המיתוספים לשוק מדי שנה זעום. אחת הסיבות: למחלקות פה ולסת בבתי-החולים, מקום פוטנציאלי להתמחות, יש אינטרס להעסיק מתמחים בעיקר בכירורגיית פה ולסת, שמתחזקים את המחלקה, ולא בתחומים אחרים.


  את רוב המומחים לא תמצאו בקפות החולים (צילום: פוטוס)

   

  גם כללית סמייל מעסיקה, כמו קופות החולים האחרות, רופאים שאינם מומחים ליישור שיניים. "אבל מדובר ברופאים ותיקים, שעובדים במקצוע מלפני ‭,1977‬ שבה הונהגו ההתמחויות במקצוע‭,"‬ אומר ד"ר רונן. "הם לעולם לא ילכו שוב ללימודים אקדמיים, אבל הידע שיש להם והניסיון שצברו עולה על אלה של מומחה שזה עתה קיבל את רישיון המומחה‭."‬

   

  בקופת חולים מאוחדת אומרים: "כל האורתודונטים שלנו עוסקים אך ורק באורתודונטיה, ורובם מומחים עם רישיון משרד הבריאות‭."‬ בלאומית, בה עובדים עם מרפאות הסדר ולא עם רופאים של הקופה, אומרים: "אנחנו בודקים את האורתודונטים ומקבלים רק מסיימי אוניברסיטה מוכרת, לא בוגרי קורס של חודשיים‭."‬


  כמה עולים טיפולי יישור שיניים בכללית

  כמה עולים טיפולי יישור שיניים בכללית
  הטיפול כללית מושלם כללית רגיל
  מכשיר קבוע בלסת אחת לילדים 5500 6600
  מכשיר קבוע בלסת אחת למבוגרים 6500-7950 6500-7950
  טיפול מלא בשתי הלסתות, כולל רסן, לילדים 6300 7700
  טיפול מלא בשתי הלסתות למבוגרים 9200 9200
  שתל זמני לא מבצעים לא מבצעים
  טיפול אינוויזלין 17300-23500* 17300-23500*

  המחירים בשקלים. *תלוי בכמות השיניים

   

  במכבי דנט אומרים: "צריך להביא בחשבון שזה המצב בשוק. אנחנו לא יכולים תמיד להשיג רק מומחים, אם כי אנחנו בודקים את כל האורתודונטים לעומק. לא נקבל בוגרי קורסים של חודש‭."‬

   

  בניגוד להורים, שנאנקים תחת מחירי יישורי השיניים, הרופאים לא חושבים שמדובר במחירים גבוהים. "תסתכלי על הסכומים שמשלמים אנשים לניתוח פלסטי שנמשך 20 דקות‭,"‬ אומר ד"ר מתן אביטל, משנה למנכ"ל מרפאות מכבי דנט של מכבי. "אם מסתכלים בעיניים של מנהל עסקי, צריך לקחת בחשבון את משך הזמן הארוך של טיפול יישור שיניים, שנמשך בין שנה לשנתיים בממוצע, את האחריות שהרופא לוקח, את תמחור התיקונים. נכון שכאשר צריך ליישר שיניים לארבעה ילדים במשפחה, זו בהחלט בעיה‭."‬


  כמה עולים טיפולי יישור שיניים במאוחדת

  כמה עולים טיפולי יישור שיניים במאוחדת
  הטיפול מאוחדת עדיף מאוחדת רגיל
  מכשיר קבוע בלסת אחת לילדים 2750 3160
  מכשיר קבוע בלסת אחת למבוגרים 2750 3160
  טיפול מלא בשתי הלסתות, כולל רסן, לילדים 5800 6550
  טיפול מלא בשתי הלסתות למבוגרים 5800 6550
  שתל זמני 580 640
  טיפול אינוויזלין מעל 20000 מעל 20000

  המחירים בשקלים

   

  גם ד"ר גרון מנופפת בפרק הזמן הארוך של הטיפול, הכולל מעקב של שנתיים לפחות (בדרך-כלל אחת לחודש‭.(‬ "בהסתכלות כוללת אני חושבת שסכום ממוצע של ‭13,000-12,000‬ שקל ליישור שיניים בפה מלא איננו גבוה‭,"‬ היא אומרת.

   

  ההורים מתוסכלים גם מפני שביישור שיניים, בניגוד למנויים למכוני כושר, למשל, אין הנחות לטיפולים של כמה ילדים באותה משפחה. גם הסיוע של חברות הביטוח הרפואי מוגבל למדי. בדיקה מול חברות הביטוח הגדולות בתחום - הפניקס, הראל וכלל - מעלה שרוב הביטוחים הם ביטוחים קבוצתיים של מקומות עבודה. הכיסוי ליישור שיניים בביטוחים כאלה יכול לנוע בין ‭0%‬ ל‭50%-‬ במקרים נדירים.

   

  מי צריך יישור שיניים

  למה צריך טיפולי יישור שיניים? הסיבות לשיניים לא ישרות כוללות תורשה, הרגלים - כמו מציצת אצבע ומוצץ, דחיפת הלשון קדימה, וגם נשימה דרך הפה - עקירה מוקדמת מדי של שן חלבית בגלל עששת או חבלה, או רווח בטור השיניים כתוצאה מחוסר שן מולד היישור נעשה באמצעות מכשירים שונים המודבקים על השיניים ומשנים את זוויותיהן ותנוחתן.

   

  מתי מומלץ להביא ילד לבדיקה ראשונה אצל אורתודונט? הדעות חלוקות. יש רופאים הטוענים שבגיל תשע. אחרים טוענים - כבר בסביבות גיל שבע, עם התחלפות ארבע השיניים החותכות התחתונות ולאחר התחלפות שתי החותכות המרכזיות העליונות. ביצוע הטיפול עצמו מומלץ לקראת גיל ‭.12-11‬


  כמה עולים טיפולי יישור שיניים בלאומית

  כמה עולים טיפולי יישור שיניים בלאומית
  הטיפול לאומית זהב לאומית כסף לאומית רגיל
  מכשיר קבוע בלסת אחת לילדים 2500 3200 3900
  מכשיר קבוע בלסת אחת למבוגרים 2500 3200 3900
  טיפול מלא בשתי הלסתות, כולל רסן, לילדים 6600 8600 10200
  טיפול מלא בשתי הלסתות למבוגרים 7600 9200 10200
  שתל זמני 2300 2800 3200
  טיפול אינוויזלין אין מימון אין מימון אין מימון

  המחיר בשקלים

   

  האם טיפול בגיל מוקדם ימנע טיפול בגיל מבוגר? לא בהכרח. הטיפול בגיל הצעיר נחוץ לעתים על מנת לאפשר התפתחות תקינה של הלסתות, לאפשר בקיעה לשיניים שאין להן מקום, למנוע אובדן מקום לשיניים שנעקרו וכו‭.'‬ לעתים מבנה הלסת והשיניים מחייב טיפול נוסף בשלב מאוחר יותר, עם החלפת כל השיניים.

   

  ממה צריך להיזהר? מזלזול בשמירה על שיני החלב, המאפיין הורים רבים, וגורם לאובדן שיני חלב מוקדם מדי, מה שיוצר בעיות.

   

  צריך גם לזכור שהפה והשיניים הם איברים דינמיים, ואם לא משמרים את תוצאות היישור, מצבם עלול להידרדר שוב. כדי למנוע זאת, יש לחזור לביקורות אצל רופא השיניים.

   

  איך יודעים שהרופא מומחה

  המלצה נוספת למי שזקוק ליישור שיניים היא לברר היטב מיהו מומחה השיניים שאליו הולכים, כדי להימנע ככל האפשר מנזקים שיכולים להיגרם כתוצאה מטיפול לא נכון.

   

  איך יודעים מיהו מומחה? בישראל יש פחות מ‭200-‬ מומחים עם תעודות של הוועדה המדעית ומשרד הבריאות. רישיון המומחה כולל את מספר המומחה ליד האותיות מ.ר.מ (מספר רישיון מומחה) או ר.מ (רישיון מומחה‭,(‬ וכולל גם את הגדרת המומחיות. זאת בניגוד לרופא רגיל, שהרישיון שלו נושא מספר לצד האותיות מ.ר (מספר רישיון) בלבד

   

  אפשר להיכנס לאתר של משרד הבריאות, לחלק המוקדש לרפואת שיניים, שם יש פירוט של רופאים ומרפאות, ולהקיש את שם הרופא. לידו תופיע מומחיותו. אם הרופא חבר בארגון לאורתודונטיה, יש סיכוי גדול שהוא מומחה. באתר הארגון מופיעה רשימת כל החברים בארגון, אם כי יו"ר הארגון, ד"ר גרון, מודה כי מיעוט החברים עדיין לא קיבלו תעודה, כי לא השלימו את כל המבחנים. מותר גם לשאול את הרופא איפה קיבל את הכשרתו.

   

  גם בגיל ‭:70‬ יישור למבוגרים

  סמכים שקופים, צינורות מתכת דקיקים ואפילו גומיות צבעוניות על השיניים, שהיו פעם סימן היכר של ילדים בגיל העשרה, מעטרים היום את חיוכם של יותר

  כמה עולים טיפולי יישור שיניים אצל רופאים פרטיים
  הטיפול רופא פרטי
  מכשיר קבוע בלסת אחת לילדים 3500-7600
  מכשיר קבוע בלסת אחת למבוגרים 4000-8000
  טיפול מלא בשתי הלסתות, כולל רסן, לילדים 7500-16000
  טיפול מלא בשתי הלסתות למבוגרים 8500-20000
  שתל זמני 800-3000
  טיפול אינוויזלין 25000-30000

  ויותר מבוגרים. על-פי הערכות ד"ר אלי רונן, המנהל הרפואי של כללית סמייל, כ‭15%-‬ מלקוחות יישור השיניים היום הם מבוגרים. במכבידנט מדברים על כ‭,8%-‬ ועל גידול של ‭26%‬ בשנה. במרפאות פרטיות המתמחות במבוגרים מדברים אפילו על ‭25%‬ מכלל המטופלים באורתודונטיה.

   

  ד"ר מרק לוין, מנהל מרפאת השיניים של מרכז מדיקלינק, מחלק את המבוגרים לשתי קבוצות בולטות: גילאי ‭35-20‬ שלא יישרו שיניים בילדותם והדבר מפריע להם היום אסתטית, וגילאי ‭60-50‬ ואף יותר שמגיעים בעקבות נזקים שנגרמו מבעיות חניכיים, כמו אובדן שיניים אחוריות, או שיניים קדמיות שיצאו קדימה.

   

  אצל המבוגרים הטיפולים פחות מורכבים מאלו של הילדים, אבל הם יקרים יותר הטכנולוגיות יקרות יותר, ורוב הביטוחים אינם כוללים יישור שיניים למבוגרים. הטיפולים גם אורכים יותר זמן: החזרת שן קדמית אחורה, שיכולה להימשך אצל ילד שלושה חודשים, עלולה להימשך אצל מבוגר שנה ויותר

   

  הסיכויים לאובדן שיניים כתוצאה מטיפולים לקויים גדולים יותר בהשוואה לילדים. "חשוב מאוד שמי ששוקל יישור שיניים ייבדק כדי לוודא שאיננו סובל ממחלת חניכיים, ואם כן - שיטופל לפני התחלת יישור השיניים‭,"‬ ממליץ ד"ר בני רצקין, יו"ר האגודה הישראלית לפריודונטיה ואוסיאואינטגרציה (בבעיות חניכיים ונסיגת חניכיים‭.(‬ מדובר באזהרה גורפת, שטובה לכל גיל, אם כי מחלות חניכיים נפוצות יותר אצל מבוגרים. "מחלת חניכיים מתאפיינת בהעדר תמיכה לשן. כשמופעלים כוחות על שן הסובלת מבעיית תמיכה בעת טיפול היישור, היא עלולה ללכת לאיבוד‭,"‬ אומר ד"ר רצקין.

   

  מילון מונחים

   

  • סגר צלבי, או סגר הפוך: מצב בו השיניים התחתונות, כולן או חלקן, עוטפות את העליונות ולא ההפך.

   

  • שיניים שקועות: שיני חלב "שוקעות" לתוך החניכיים, לעתים כתוצאה מכך שהשן נותרת במקומה בעוד כל האחרות בוקעות. יש לבדוק אם אין צורך בעקירת השן ובשמירת מקומה על-ידי "שומר מקום" עד מועד בקיעת השן הקבועה.

   

  • חוסר או עודף שיניים: לאדם 20 שיניים חלביות ו‭32-‬ קבועות, כולל שיני הבינה. לעתים קרובות שיני הבינה אינן בוקעות בגלל חוסר מקום בפה, ולעתים חסרות שיניים נוספות. חוסר או עודף שיניים הוא בדרך-כלל נטייה משפחתית. הטיפול בשיניים העודפות הוא בעיקר הוצאתן. הטיפול בחסרות יכול להיות פתיחת המקום להשלמת שן בעתיד על-ידי שתל או פתרון שיקומי אחר, או סגירת הרווח על-ידי תזוזת כל השיניים הסמוכות לכיוון השן החסרה.

   

  • שן כלואה: שן קבועה שנותרה כלואה בתוך העצם ללא יכולת לבקוע, לעתים בגלל צפיפות בשיניים, טראומה שגרמה לתזוזת השן בזמן תהליך היווצרותה, או נטייה תורשתית. אבחון נכון בגיל צעיר יכול למנוע את תהליך הכליאה ולזרז את הטיפול.

   

  • אינוויזיליין: יישור שיניים בשיטה שפותחה על-ידי חברה בארה"ב, ומשמשת לתיקוני ליקויים לא מסובכים או גדולים מדי, תוך שימוש בסדרה של פלטות שקופות. מידות המטופלים נשלחות למרכז מיוחד של היצרנים בארה"ב, ומומחי החברה מאבחנים ומחליטים האם מצב השיניים מתאים לטיפול בשיטה. המידות נסרקות בארה"ב במערכת גרפית ממוחשבת תלת-ממדית, המחשבת את התנועות העתידיות של השיניים ומדמה את תהליך יישורן. בהתאם לנתונים שמתקבלים מיוצרת סדרה של ‭20-10‬ פלטות לכל לסת, המותקנות על השיניים בלי דבק. הטיפול יקר משמעותית בהשוואה לשיטות הקונבנציונליות, והוא בשימוש בעיקר על-ידי רופאים פרטיים.

   

  • אורתודונטיה פנימית/ליגנולית/ סמויה: שיטה שבה מדביקים סמכים לשיניים מצידן הפנימי, הסמוך ללשון. מקובלת בעיקר אצל מבוגרים. היא יקרה ב‭30%-‬ עד פי-ארבעה בהשוואה לשיטות הרגילות. במקרים קיצוניים המחיר עלול להגיע ל‭6,000-‬ דולר ללסת. מקובלת רק אצל חלק קטן מהרופאים בסקטור הפרטי.

   

  • שתל זמני: מותקן באזורים שבהם יש להזיז שיניים באמצעות סמכים, אבל אין מספיק עצם כדי לתמוך בסמכים. מקובל בעיקר אצל מבוגרים, אם כי לאחרונה נעשה בו שימוש גם אצל ילדים.

   

  • פלטה לרטנציה: פלטה ניידת שנועדה לשמור על תוצאות הטיפול, שהושגו באמצעות המכשירים הקבועים. הילד הולך איתה עד להשלמת בניית העצם סביב השיניים שעברו תזוזה, וייצובן המלא בפה.

   

  • שומר מקום: אם היה צורך לעקור שן חלב מסיבה כלשהי ושן הקבע טרם צמחה, נוצר רווח ששאר השיניים מתעקמות אליו. שומר המקום הוא התקן שמונע מהשיניים האחרות לתפוס את מקום השן החסרה. מחירו בדרך-כלל כמחיר סתימה. הורים רבים נמנעים מלהתקינו מתוך רצון לחסוך בכסף. גם חלק ניכר מביטוחי השיניים לא מכסים שומר מקום. התוצאה עלולה להיות נזק לפה וטיפול יישור שיניים מסובך ארוך ויקר יותר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  יישור שיניים. השוק הפרטי שולט
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים