שתף קטע נבחר

קובה מבטלת את מערכת השכר השווה לכולם

ממשלתו של הנשיא ראול קסטרו הודיעה כי שיטת השכר השווה לכולם פוגעת ביצרנות, ולכן תבוטל החל מאוגוסט, במטרה להשיג תוצאות טובות יותר בתפוקה ובשירותים

קובה הכריזה על רפורמה חדשה, במסגרתה יבוטלו מגבלות השכר שנועדו להבטיח את השוויון. ממשלתו של הנשיא ראול קסטרו הודיעה כי שיטת השכר השווה לכולם פוגעת ביצרנות, ולכן תבוטל החל מאוגוסט.

 

סגן שר העבודה והביטחון החברתי של קובה, קרלוס מאטיו, אמר כי חברות ממשלתיות רבות ביטלו כבר את מגבלות השכר לעובדים יצרנים, ושאר החברות במדינה יצטרפו אליהן באוגוסט.  

 

לפי העיתון "גראנמה", עיתון המפלגה הקומוניסטית בקובה, "מאטיו הדגיש שהיתה נטייה לכיוון של שכר שווה לכולם, ושהרעיון של השוויון המלא אינו נוח יותר". לדבריו, "זה משהו שצריך לתקן. זה מזיק לשלם לעובדים פחות ממה שמגיע להם, וזה מזיק גם לשלם לעובדים את מה שלא הרוויחו".

 

רוב הקובנים מרוויחים כיום משכורת בשווי של כ-17 דולר בחודש, ומתקשים לסיים את החודש. לדברי מאטיו, "מערכת השכר החדשה צריכה להיתפס ככלי להשגת תוצאות טובות יותר בתפוקה ובשירותים". לפי הדיווח ב"גראנמה", "העיקרון הסוציאליסטי של החלוקה נשמר, כאשר כל אדם משתכר בהתאם לתרומתו, או במילים אחרות, מקבל שכר לפי קריטריונים של איכות וכמות".

 

הרפורמות של ראול: מחשבים, סלולר וחנינות

מאז שנכנס לתפקיד הנשיא ב-24 בפברואר השנה, החל ראול קסטרו לבצע רפורמות רבות, במסגרתן אפשר לקובנים לרכוש מחשבים וטלפונים סלולריים, להשכיר רכבים ולבלות במלונות שהיו נגישים בעבר רק לזרים. בנוסף, יישם ראול רפורמות שמעניקות לחקלאים שכר טוב יותר וגמישות רבה יותר ברכישת ציוד חקלאי, בצעד שנועד למזער את נזקי משבר המזון העולמי.

 

פרט לכך המתיק ראול קסטרו את עונשם של 30 נידונים למוות, שחרר כמה אסירים פוליטיים וחתם על אמנות זכויות אדם. תחת שלטונו גדל החופש שניתן לתקשורת, ואפילו בעיתון המפלגתי החלו לפרסם תלונות של אזרחים.

 

הרפורמות שביצע ראול קסטרו התקבלו בברכה על ידי רבים באמריקה הלטינית, אך יריבתה הגדולה של קובה, ארה"ב, כינתה אותן רפורמות "קוסמטיות" בלבד. 

 

האי הקומוניסטי האחרון

המשטר הקומוניסטי בקובה הוא המשטר האחרון בעולם שמנסה לשמר את עקרונות הקומוניזם - אם להתעלם מהמשטר הרצחני בצפון קוריאה. מאז המהפכה הקובנית, תחת לחצים וסנקציות קשים ומתמשכים מצד ארה"ב, שרד המשטר הקומוניסטי בהנהגתו הבלתי מעורערת של פידל קסטרו.

 

בפרלמנט הקובני מיוצגת רק המפלגה הקומוניסטית, שהיא המפלגה היחידה המותרת על פי חוק בקובה. האישיות הפוליטית הדומיננטית מאז 1959 היתה פידל קסטרו, מזכ"ל המפלגה, ראש הממשלה ומפקד הצבא. המפלגה הקומוניסטית, באמצעות שורה של מנגנונים, שולטת בעיתונות ובתקשורת וחופש הביטוי וההתארגנות מוגבל. רק ב-2008, עקב מצבו הבריאותי הרעוע של פידל קסטרו, מונה ראול קסטרו, אחיו של פידל, לנשיא המדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראול קסטרו: ביטל את המשכורת האחידה
צילום: רויטרס
מומלצים