שתף קטע נבחר

רשמית: נשיא קובה הבא - ראול קסטרו

הצבעה היסטורית: אחרי 49 שנים שבהן כיהן פידל קסטרו כנשיא, בחרה האסיפה הלאומית של קובה באחיו כיורשו. ראול (76) מנהל את ענייני המדינה זה שנה וחצי, מאז השעה עצמו האח הבכור עקב בעיות בריאות

האסיפה הלאומית של קובה בחרה אמש (יום א') את ראול קסטרו לנשיא המדינה הבא. הוא יחליף את אחיו, פידל קסטרו (81), שהודיע בשבוע שעבר לאחר כמעט יובל בתפקיד הרם על החלטתו לוותר על הנשיאות. בכיר המפלגה הקומוניסטית, חוסה רמון מצ'דו ונטורה, מונה לכהן כסגנו של ראול.

 

פרישתו של פידל קסטרו:

 

האסיפה הלאומית, המשמשת כפרלמנט הקובני, מונה 614 חברים ונבחרה בבחירות שנערכו בחודש שעבר. ישיבתה החלה אתמול ב-17:00 (שעון ישראל). כסאו של פידל קסטרו, שנבחר לאסיפה, נותר ריק. הישיבה החלה בקריאתם שמם של חברי האסיפה הלאומית. לאחר קריאת שמו של המהפכן הקשיש פרצו הנוכחים במחיאות כפיים סוערות.

 

בנאומו הראשון כמנהיג הרשמי של קובה, אמר ראול קסטרו כי בכוונתו להמשיך ולהתייעץ עם אחיו פידל. "המנדט שקיבלתי מהאסיפה הוא ברור - להמשיך לחזק את המהפכה ברגע ההיסטורי הזה", הצהיר.

 

קסטרו הוסיף כי הוא מקבל את תפקיד הנשיא בתנאי שאחיו ימשיך לכהן "כמפקד ומוביל המהפכה". לדבריו, "פידל הוא פידל. לא ניתן להחליף את פידל והעם ישמר את מורשתו כאשר הוא כבר לא היה איתנו".


הכל נשאר במשפחה. ראול קסטרו (צילום ארכיון: AP)

 

עוד קודם לכינוס האסיפה הלאומית, נחשב ראול קסטרו (76) למועמד המועדף. הוא מנהל את ענייני המדינה מיולי 2006, החודש שבו השעה עצמו פידל מהנשיאות מסיבות בריאותיות. ראול נחשב כממשיך דרכו של פידל קסטרו, ולאחר ששימש במשך כמה עשורים כשר ההגנה, פיקח בשנה האחרונה על קידום רפורמות שקידמו אווירה של פתיחות יחסית במדינה הקומוניסטית.

 

מאחר שקסטרו עצמו לא הזכיר במכתב פרישתו את שמו של ראול באופן מפורש, התעוררו ספקולציות שהוא מעדיף יורש צעיר יותר. קסטרו רמז בחודשים האחרונים כי הגיע הזמן לפנות את ההנהגה לדור הצעיר יותר. שני המועמדים הצעירים הבולטים נחשבו קרלוס לאגה ופליפה פרז רוקה.

 

הראשון בן 56 כיהן מ-1993 כסגן נשיא מועצת המדינה, התפקיד השלישי בחשיבותו מיד אחרי האחים קסטרו, ונחשב כמי שעזר לקדם רפורמות שהצילו את הכלכלה לאחר קריסת ברית-המועצות. השני, רוקה, בן 42, כיהן  כשר החוץ מאז 1999, ונחשב לצעיר מבין המועמדים האפשריים לנשיאות. בשעתו היה לשר הראשון בקבינט שנולד לאחר המהפכה הסוציאליסטית שהוביל קסטרו.

 

פרשנים סבורים כי כל עוד פידל קסטרו בחיים וישמש כמנהיג רוחני, לא יונהגו באי רפורמות פוליטיות מרחיקות לכת. קסטרו עצמו דחה אמש את הדיווחים על שינויים שכאלה במאמר שפרסם בעמוד השער של ביטאון המפלגה הקומוניסטית "גרנמה". כשהוא חותם בתואר חדש "החבר פידל". "המציאות היא אחרת", כתב קסטרו.


פורסם לראשונה 24/02/2008 12:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא הבא. ראול קסטרו
צילום: רויטרס
החבר פידל. הכינוי החדש של קסטרו
צילום: איי פי
מומלצים