שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  לאור המחסור בדם קוראים ההומואים: תנו לנו לתרום

  לרגל יום תורם הדם הבינלאומי, פרסם מד"א ממצאים עגומים לפיהם פחות רק 4.3% מהישראלים תורמים דם. בתגובה דורשים אנשי הפורום לזכויות הקהילה הגאה במרצ לתרום דם, "הומואים הם לא מגזר מסכן", הם אומרים ומבטיחים כי מפלס מנות הדם יעלה מעל לקו התחתון. מד"א: יש בעיה עם שיעור ההדבקה הגבוה באיידס אצל הומוסקסואלים צעירים בישראל

  הישראלים לא אוהבים לתרום דם: רק 4.3 אחוז מכלל הישראלים מוצאים לנכון לתרום דם, כך עולה מנתוני מרכז שרותי הדם של מד"א שפורסמו לרגל יום תורם הדם. התוצאה: מחסור כמעט תמידי במנות. עכשיו חוזרים ודורשים ההומואים: תנו לנו לתרום דם.

   

  בשנת 2007 הותרמו ברחבי הארץ 289,585 מנות דם. זוהי עליה של כ-0.8% לעומת התרמות הדם ב-2006. בכל יום מסופקים לכל בתי החולים בארץ אלפי מנות ומרכיבי דם, אולם עדיין אחוז קטן מהישראלים מוצא לנכון לתרום דם.

   

  בנקי הדם ברחבי העולם אינם משתמשים במנות דם שנתרמו מקבוצות המצויות בסיכון גבוה להעברת מחלות, ובהן הומוסקסואלים. בשאלון מתבקשים תורמי הדם לסמן האם קיימו יחסי מין עם גברים. במידה שהשיבו בחיוב על השאלה, לא נעשה במנה שימוש. הסיבה היא שיעור גבוה של הדבקות בנגיף ה-HIV בקרב ההומוסקסואלים, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

   

  "מד"א משתמשים בכיסוי תחת"

  בתגובה לנתונים על אחוזי תרומת הדם הנמוכים, אומר היום (ג') דרור מזרחי, יו"ר הפורום לזכויות הקהילה הגאה במרצ כי ניתן היה להגדיל את מאגר תרומות הדם של ישראל לו היו מאפשרים להומואים לתרום דם.

   

  "הקהילה הגאה חשופה מאוד לאיידס", אומר ל-ynet מזרחי, "זאת בעיקר בשל תרבות לוקה של היעדר מין מוגן. אבל זו לא סיבה להשליך לפח כל
  תרומת דם של מי שקיים יחסי מין עם גבר. הומואים הם לא קבוצת סיכון ואני מסרב לקבל את התירוץ הזה. מד"א משתמשים בכיסוי תחת, במקום להתמודד עם הסוגיה ברצינות עם חשיבה מעמיקה".

   

  לדברי מזרחי, יש לשנות את הסעיף בשאלון תורם הדם ל"קיום יחסי מין לא מוגנים עם גברים" במקום השאלה הגורפת הקיימת על נטייה הומוסקסואלית. סעיף כזה לטענתו, יביא להעלה משמעותית של מספר תורמי הדם. "אנחנו מנסים לשנות את תרבות המין הבעייתית של ההומואים, ואנחנו מתייחסים למחלת האיידס המסוכנת במין מזדמן, במועדונים ובמסיבות, אך הומואים הם לא מגזר מסכן".

   

  מנהלת שירותי הדם: שכיחות האיידס בקהילה מדאיגה

  "הבעיה היא לא נושא תרומות הדם אלא השכיחות ההולכת ועולה של איידס בקרב ההומוסקסואלים הצעירים", אומרת ל-ynet פרופ' אילת שנער, מנהלת שרותי הדם של מד"א, "זה לטעמי מדאיג. אנחנו תמיד צריכים מצד אחד שיהיו מספיק מנות, אך מצד שני להקפיד על איכות המנות ובשום פנים ואופן לא לסכן ולו באחוז מזערי את החולים מקבלי הדם".

   

  פרופ' שנער מסבירה כי שרותי הדם של מד"א עורכים בדיקות תמידיות מול ארגוני הדם המקבילים בעולם, שאינם משתמשים במנות דם שנתרמו על ידי הומוסקסואלים. "הנושא עולה לדיון תקופתי בועדה המייעצת לרפואת עירויים של משרד הבריאות בישראל, ולצערנו, עדיין בנתונים הקיימים אין שינוי בשיעור ההדבקה הגבוה באיידס אצל הומוסקסואלים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תרומות דם. לפסול את ההומואים?
  צילום: liquidlibrary
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים