שתף קטע נבחר

הנחיות לרגיעה: הפעילות היזומה בהקפאה

יממה לפני כניסת הסכם הרגיעה בגזרה הדרומית לתוקף, בצה"ל החלו לנסח הנחיות חדשות לכוחות הלוחמים ובמרכזן: הפסקת הפעולות בתוך השטח הפלסטיני, לרבות סריקות אחר תשתיות טרור, מעצר פעילים ותקיפות מהאוויר. גורמים צבאיים: "ברור לנו ששקט הוא גם מתח. בכל מקרה, לא ניתן למחבלים להגיע לגדר"

צה"ל החל לנסח הנחיות חדשות לכוחות הלוחמים בגזרה הדרומית באשר לפעילות תחת הסכם הרגיעה, שגובש עם ארגוני הטרור ברצועת עזה. במרכז ההנחיות: הפסקת הפעולות בתוך השטח הפלסטיני, לרבות סריקות אחרי תשתיות טרור, מעצר פעילים ותקיפות מהאוויר. עם זאת, הבהירו גורמים ביטחוניים כי "צה"ל יפעל לסכל כל אירוע שעלול להתפתח לפיגוע נגד כוחותיו או אזרחים בעוטף עזה".

 

בדרך לשקט? 

 

נכון לצהריים (יום ד'), פחות מ-24 שעות לפני כניסת הרגיעה לתוקף, בקרב הכוחות בשטח חשים עדיין אי בהירות באשר להנחיות החדשות. "לא קיבלנו שום עדכונים חדשים ואנחנו נערכים לפעולות שתוכננו לימים הקרובים. ברור לנו ששקט פירושו גם הרבה יותר מתח לכל אירוע שיתפתח", אמר אחד מלוחמי חטיבת גבעתי, שמבצעת פעולות ברצועת עזה כמעט מדי יום.

 

"ההנחיות עדיין לא סוכמו ולא ירדו לשטח, אבל ברור לנו שהפסקת האש מחייבת את שני הצדדים. אם ארגוני הטרור יפרו אותה, נדע להגיב", אמרו גורמי ביטחון.

 

"בפועל, צה"ל יפסיק להיכנס לשטח הפלסטיני ולפעול ב'מרחב האבטחה' הסמוך לגדר המערכת (פעילות שהביאה לסיכול עשרות פיגועים - ח.ג). גם המעצרים ברצועה ייפסקו וחיל האוויר יפעל רק בעת זיהוי מחבלים בדרכם לפיגוע. בכל מקרה, לא ניתן לחוליית מחבלים להגיע לגדר המערכת. זאת תהיה המדיניות שתגיע עד אחרון החיילים", הבהירו הגורמים.

 

הרגיעה הפעם מורכבת יותר

הסכם הרגיעה עשוי להביא למציאות המזכירה את זו שאפיינה את רצועת עזה לאחר הפסקת האש הקודמת בנובמבר 2006. עם זאת, הבהירו גורמים צבאיים כי הפעם המצב מורכב יותר. "החמאס שולט ברצועה ושולט על ארגוני הטרור. ייתכן שדווקא עצירה של הפעילות שלנו - תטיב עמם. מכל מקום, התמונה המלאה מצויה בידי הדרג המדיני ואנחנו נדע לבצע את ההנחיות".


כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה, היום (צילום: צפריר אביוב) 

 

בהפסקת האש הקודמת, המשיכו ארגוני הטרור "לטפטף" ירי רקטות קסאם לעבר ישראל ובכל שבוע נורו בין 17 ל-26 רקטות. צה"ל הבליג תחילה על הירי, אך מאוחר יותר קיבל "אור ירוק" לפגוע בחוליות השיגור. גורמי ביטחון הבהירו כי בסבב הרגיעה הנוכחי תהיה פחות סבלנות לירי רקטות.

  

באשר למעברים בין ישראל לרצועת עזה - צפויה עלייה ראשונה בהיקף הסחורות העוברות בין ישראל לרצועת עזה כבר ביום ראשון הקרוב. מערכת הביטחון תעביר ציוד על גבי כ-30 משאיות, מעבר ל-60 המשאיות שמוכנסות לרצועה מדי יום דרך מעבר סופה. אם ההסכם לא יופר, יעלה היקף הציוד המוכנס לרצועה בשבועות הקרובים וגם מגוון המוצרים יתרחב.

 

לפי שעה, אין כוונה לפתוח מחדש את מעבר כרם שלום, שנפגע בניסיון הפיגוע לפני כחודשיים. גם מעבר קרני שאינו פועל מזה כשנה, למעט מסוע אחד - לא צפוי לחדש את פעילותו בשלב זה. "הכל תלוי כיצד הדברים יתנהלו. ככל שההסכם יהיה יציב ותהיה התקדמות גם בנושא גלעד שליט - כך הוא יורחב. עם זאת, כולנו מודעים לרגישות העניין ונצטרך לעקוב אחר כל שלב", אמר גורם ביטחוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
גבול הרצועה, היום
צילום: צפריר אביוב
מומלצים