שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  חוק הדיור הציבורי - דוגמא לשינוי חברתי אפשרי

  "זכיתי לראות במו עיני התארגנות פוליטית מעצימה, שצמחה מתוך שכונות הדיור הציבורי וכבשה את דייריה, עיקר גאוותי במהלך חקיקת חוק הדיור הציבורי, הוא במודל הייחודי שנוצר במסגרת חקיקת החוק, שהיה ראשון מסוגו בתקופתו ולצערי נותר נדיר מאוד גם לאחריו." ח"כ רן כהן מציג כיצד ניתן לחוקק חוקים שיגיעו מהציבור וישנו את חייו

  השנה ימלאו עשר שנים להשלמת חקיקתו של חוק הדיור הציבורי , ואם יורשה לי לרגע להיות כנחתום המעיד על עיסתו, מדובר באחד החוקים החברתיים החשובים ביותר ששמו לנגד עיניהם צדק חלוקתי אמיתי עבור השכבות החלשות ביותר והעזובות ביותר בישראל.

   

  אולם, אם אני מסתכל אחורה אל תקופת חקיקת החוק והמאבק עליו, לא רק על הישג זה גאוותי. עיקר גאוותי במהלך חקיקת חוק הדיור הציבורי, הוא במודל הייחודי שנוצר במסגרת חקיקת החוק, שהיה ראשון מסוגו בתקופתו ולצערי נותר נדיר מאוד גם לאחריו.

   

  ייחודו של המודל היה בקשר ההדוק, שלא ניתק ולו לרגע אחד במשך שנה וחצי של מאבק לחקיקה ועוד שנים לאחר מכן, בין מהלך חקיקתי-פרלמנטרי ובין פעילות
  ציבורית מן השטח.

   

  בהיסטוריה של החקיקה הפרלמנטרית בישראל, גם זו שהייתי שותף לה, ראיתי כבר חוקים מצוינים ומיטיבים שנחקקו לטובת ציבור רחב, אולם מכיוון שהתבצעו ב"מגדל השן" של הכנסת לא הגיעו לתודעת הציבור המוטב ובוודאי שלא עוררו בו כל מודעות פוליטית. מנגד, ראיתי גם הרבה מהלכים ציבוריים וחברתיים, חוץ-פרלמנטריים, אשר קמו למטרות טובות ונעלות אולם ללא תרגום פוליטי ממשי לא הצליחו להגיע לכדי מחץ והישגים של ממש.

   

  בשילוב של תמימות, להיטות ומעט מזל, שימש המהלך של חקיקת חוק הדיור הציבורי מודל למאבקים רבים אחריו, דרך שביתת הנכים, מאבק חולי הפוליו ועוד. ובמובן זה – למרות המכשולים בדרך – למרות התגייסות הקואליציה של נתניהו נגד החוק ב-1997-8, למרות העובדה שהוקפא בחוק ההסדרים כמעט מיד לאחר שחוקק, ולמרות הגזרות שנגזרו על הדיירים בכל השנים מאז, אני מביט על כל המהלך בעיקר כניצחון.

   

  הניצחון הוא כפול: פעם אחת, על שזכיתי להביא לידי מימוש צדק חברתי אמיתי עבור אלה הזקוקים לו יותר מכל. כתוצאה מן החוק, הפכו עשרות אלפי משפחות, לראשונה בחייהן, להיות הבעלים של הדירות שלהן. ארבעת הקירות ביניהם חיו, התחתנו וגידלו את ילדיהן הפכו לרכושם החוקי, במהלך שלא רק העניק להן כבוד והעצים אותן, אלא גם סיפק להן רכוש ממשי ומשמעותי אותו יוכלו להוריש לילדיהם ולספק להם חבל הצלה ממעגל העוני והמוחלשות.

   

  הניצחון השני, הוא על כך שזכיתי לראות במו עיני התארגנות פוליטית מעצימה, שצמחה מתוך שכונות הדיור הציבורי וכבשה את דייריה. שכונות בהן נציגי השמאל התקבלו עד אז בחשדנות ובבוז, הקימו מטות שפעלו לבחירת מרצ ואהוד ברק ב-1999, מתוך הבנה אמיתית של חוקי המשחק הפוליטיים. "יתנו – יקבלו", אמר נתניהו, ראש הממשלה שהוביל את ההתנגדות לחוק הדיור הציבורי וממשלתו השיתה על הציבור גזרות חברתיות חמורות. הוא לא שיער לעצמו כי ציבור שלם הבין בדיוק למה הכוונה, והחליט לקחת את גורלו בידיו.

   

  יהיו שיאמרו, במידה מסוימת של צדק, שהמהלך לא הוכיח את עצמו בטווח הארוך ולא חולל טרנספורמציה עמוקה ומהותית. את הניתוחים אשאיר לכותבי דברי הימים. כאיש ציבור תמיד חלמתי ופעלתי לשינוי המציאות, ואני שמח על כך שזכיתי לראות פיסת מציאות משתנה לנגד עיני, ואף להיות חלק מן השינוי, ועל כך גאוותי.

   

  ערב עיון לכבוד צאת ספרו של ח"כ רן כהן: "המלחמה על הבית – מהלכיו של חוק הדיור הציבורי" בהוצאת ידיעות ספרים, יתקיים ביום רביעי, 25 ביוני 2008 בשעה 17.30 באולם "כס המשפט", אוניברסיטת תל-אביב. הערב פתוח לקהל ללא תשלום.

   


   

  גולשים המעוניינים לפרסם מאמרים, הגיגים, מחשבות ודעות אודות החברה בישראל ובעולם, מוזמנים לשלוח לדוא"ל hevra@y-i.co.il ולציין בנושא - עבור מדור "קריאה לסדר". החומרים יפורסמו בהתאם לשיקולי המערכת.

   

  לקריאות נוספות לסדר:

  "ציד אדם ברחובות תל אביב "

  "מילון המונחים לפילנטרופ המתחיל "

  "שלח את עמי, גם האתיופים הם חלק ממנו "

  "בירת האפליה "

  "יש מה ללמוד ממרד הסטונדטים בצרפת 1968"

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים