שתף קטע נבחר

דן נקראת להפעיל מחדש אוטובוסים בשבת

החברה החליטה לבטל מספר קווים שיצאו לדרכם זמן קצר לפני צאת השבת. בדיון בנושא שנערך היום בוועדת הכלכלה, אמרו נציגיה כי ההחלטה נבעה מאי כדאיות כלכלית, ולא כתוצאה מלחץ חרדי

המדינה תאכוף באופן נוקשה יותר את פעילות נהגי התחבורה הציבורית בשבתות. כך הבטיח היום (ג') הממונה על שעות עבודה ומנוחה במשרד התמ"ת, צבי רוזנצוויג, בדיון שהתקיים בוועדת הכלכלה. זאת בעקבות החלטת חברת דן להפסיק ולהפעיל קווי תחבורה ציבורית לפני צאת השבת. יו"ר הוועדה, ח"כ גלעד ארדן (ליכוד), קרא לחברת דן לחזור לאלתר למצב הקודם, ודרש בדיקה כדי לוודא שהחברה נהגה כך כחוק. נציגי דן: "הקווים הופסקו מסיבות כלכליות בלבד. לא היו בהם נוסעים".


דן. תחויב לחזור ולנסוע בשבת (צילום: אורן אגמון)

 

 

ועדת הכלכלה דנה היום בנושא הפעלת קווי תחבורה ציבורית בשבת, בעקבות הצעות לסדר היום של נציגי הסיעות הדתיות והחרדיות, שמחו על חילול השבת בחברת דן, שהפעילה קווי תחבורה ציבורית לפני צאת השבת. יש לציין כי המידע אודות ביטול הקווים האמורים, התקבל רק לאחר מחאה ציבורית כנגד הפסקתם. לטענת חברת דן, הפסקת פעילות הקווים התבצעה לאחר שהוברר כי הם אינם רווחיים, ולא בעקבות לחץ כלשהו מצד גורמים דתיים. לטענת החברה, מדובר ב-14 קווים שיצאו שעה-שעתיים לפני צאת השבת, בעיקר בתקופת הקיץ, והפעלתם הופסקה מסיבות כלכליות מאחר שנסעו באוטובוסים "שניים-שלושה נוסעים בכל נסיעה".

 

מנגד טען ח"כ אופיר פינס, כי האוטובוסים האמורים נסעו בתפוסה מלאה, וכי אין שחר לטענות דן כי השירות הופסק מנימוקים כלכליים. לדבריו, הקווים הופעלו

כשבאוטובוסים היו אפילו "20 נוסעים בעמידה". לדבריו, חברת דן הפסיקה את השירות בגלל לחץ פוליטי. ח"כ ארדן הוסיף ושאל מדוע נדרשו לחברת דן שנים רבות כל-כך, כדי להגיע למסקנה כי הקווים אינם רווחיים.

 

הממונה על התחרות בתחבורה הציבורית במשרד התחבורה, גבי נבון, הבהיר לוועדה כי חברת דן הפסיקה את תנועת האוטובוסים שיצאו לפני צאת השבת, באופן חד-צדדי ללא קבלת אישור מצדו. נבון הורה לדן להמשיך בהפעלת השירות כפי שנעשה עד כה. רק לאחר בחינת הבקשה להפסקת הפעילות - שכבר הוגשה - יוחלט כיצד היא תענה. בכל מקרה, הוא לא ידע לומר כמה זמן תימשך הבדיקה.

 

בישיבה הוועדה, שהתנהלה בטונים גבוהים, עלה גם נושא נהגי האוטובוסים בשבתות. הממונה על שעות עבודה ומנוחה במשרד התמ"ת, צבי רוזנצוויג, אמר כי יוציא הוראה לאגף האכיפה במשרדו, למנוע העסקת נהגים יהודים בחברות התחבורה הציבורית שפועלות בשבת ללא היתר, כולל חברת אגד בחיפה. רוזנצוויג אמר כי נחשף לבעיה עקב פרשת דן, ולדבריו לא הוגשה למשרדו שום בקשה מצד כל חברה להעסיק נהגים בשבת. אם החברות עושות כן, כך אמר, הן עוברות על החוק.

 

בתגובה העירו נציגי המפלגות החילוניות, הח"כים רן כהן (מרצ) ואופיר פינס (עבודה), כי הדתיים אפילו לא ידעו את העובדה שהאוטובוסים יוצאים לדרכם לפני

צאת השבת, ובוודאי לא על זהות הנהגים, והתעוררו רק לאחר שחברת דן הודיעה על צעדיה, והמחאה הציבורית שהתעוררה בעקבות ההודעה.

 

ח"כ יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו), לשעבר שר התיירות, אמר בתגובה לפולמוס הסוער שהתנהל בין הח"כים הדתיים לחילוניים, כי לדעתו לא מדובר כלל בעיה הלכתית או עניין של שירות ציבורי, אלא שאלה כלכלית טהורה, וכך היא גם צריכה להבחן.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ גלעד ארדן (ליכוד) סיכם את הדיון בבקשה מחברת דן לחזור לאלתר למצב הקודם, אם שינתה את זמני השירות בניגוד לחוק וללא אישור. משרד התחבורה נדרש להעביר לוועדה, תוך שבוע ימים, חוות דעת משפטית בה יובהר האם החברה נהגה כחוק, וכן את תוצאות הבדיקה של בקשתה להפסיק את השירות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממשיכים לחכות?
צילום: אמיר כהן
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים