שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  זיהום האזבסט בנהריה: התושבים נגד העירייה

  שלושה תושבים הגישו תביעה ראשונה מסוגה נגד עיריית נהריה, שלטענתם מתרשלת בטיפול במפגעי האזבסט בעיר - למרות שלרשותה עומד תקציב של מיליוני שקלים. עיריית נהריה: "אין בכוחנו לפתור את הבעיה רבת השנים"

  בשנים האחרונות, מפגעי האזבסט בנהריה משגרים את נציגי העירייה לבית המשפט: רק לפני כחמישה חודשים עתר נגד העירייה ארגון "אדם טבע ודין" - ועתה הגיע תורם של התושבים. השבוע, שלושה מתושבי העיר הגישו לבית משפט השלום בחיפה תביעה ראשונה מסוגה נגד העירייה, בגין התרשלותה בטיפול ובסילוק מפגעי האזבסט. 

   

  זיהום האזבסט בישראל - תמונת מצב:

   

   

  בתביעה, שהוגשה בסיוע אנשי הקליניקה להגנת הסביבה של הפקולטה למשפטים באונ' העברית, השלושה טוענים שמצבורי האזבסט בעיר טרם סולקו, חרף העברת תקציב של מיליוני שקלים לעירייה מהמשרד להגנת הסביבה. עוד הם מוסיפים כי רשלנותה של העירייה בטיפול בפינוי אף גרמה נזק לתושבים. בין השאר, הם דורשים כי בית המשפט יפסוק לטובתם פיצויים כספיים בסך 150,000 שקל.

   

  התובעים מביאים כמה דוגמאות לטיפול הרשלני בזיהום: כך למשל, בניגוד לקול הקורא שפרסם המשרד להגנת הסביבה, העירייה פעלה לאיתור מצבורי אזבסט בעיקר באזורים השייכים לבעלים פרטיים. כשנדרשה לטפל בשטחי ציבור, אנשיה הגיעו לשלושה מוקדים בלבד - בהם הרחובות יצחק שדה וקק"ל בעיר. לטענת

  התובעים, "העירייה קדחה מאות חורים בכבישים על-מנת לבדוק מה מצוי תחתיהם, למרות שתושבים המתגוררים בסמוך העירו כי הכבישים נסללו שנים רבות לפני הקמת מפעל האזבסט בנהריה". 

   

  במקרה אחר ביקשה העירייה לפנות שביל אזבסט המוביל לבית ספר טרומפלדור בעיר, ומשמש מאות ילדים מדי יום. לטענת התושבים העבודות לא בוצעו בפועל, זאת למרות איומי המשרד להגנת הסביבה לשלול את תקציבי הטיפול במפגע. "כך יצא שעבודת הניקוי מעולם לא בוצעה והכסף ירד לטמיון", כותבים התובעים.

   

  נהריה הוכרזה זה מכבר כעיר 'מוכת אזבסט', בין היתר כתוצאה מפעילותו ארוכת השנים של מפעל האזבסט איתנית בעיר. לפני כשנתיים, בתום מאבק סביבתי ממושך, גם הממשלה הכירה במפגעים וב-2007 העבירה לעירייה כשלושה מיליון שקל לפינויים. עם זאת, העירייה לא השכילה לנצל את התקציב שהועמד לרשותה. "המסקנה המתבקשת היא שאין מדובר רק בהתנהלות איטית ומסורבלת", אומרים בקליניקה הסביבתית, "אלא בהתנהלות העולה כדי חוסר אכפתיות ורשלנות בלתי נסבלת תוך התעלמות מהנזק הנגרם לתושבים ובזבוז של כספי ציבור".

   

  מעיריית נהריה נמסר בתגובה כי, "מדינת ישראל קיבלה את טענתה של העירייה שאין בכוחה לפתור את בעיית האזבסט רבת השנים, ואף לקחה על עצמה אחריות כוללת לספק פיתרון לבעיה בכל אזור הגליל המערבי. שלבי ההתארגנות הראשונים לקראת מתן הפיתרון נמצאים בעיצומם, זאת לאחר שהמשרד להגנת הסביבה הסמיך את איגוד ערים איכות סביבה גליל מערבי להכין תוכנית פעולה מסודרת". 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אזבסט בנהריה
  באדיבות "אזרחים למען איכות חיים וסביבה בנהריה"
  אזבסט בנהריה
  באדיבות "אזרחים למען איכות חיים וסביבה בנהריה"
  מומלצים