שתף קטע נבחר

אולמרט: הבנים כנראה מתים - יש לאשר העסקה

למרות שהמוסד והשב"כ המליצו שלא לאשר את עסקת החטופים, בישיבת הממשלה ביקש אולמרט מהשרים לתמוך בה: "ככל הידוע לנו – שני חיילינו, אודי גולדווסר ואלדד רגב – אינם חיים. בתום תהליך ארוך הגעתי למסקנה שעליי להמליץ בפניכם לאשר את הצעת ההחלטה שתביא לסיומה של פרשה כואבת זו". הוא הציע לגבש נוהלים מסודרים ונוקשים לעסקאות עתידיות

הלבטים היו קשים, אבל אולמרט בחר לאשר את עסקת החטופים: בישיבת הממשלה אמר בצהריים (יום א') לשרים כי "בתום תהליך ארוך הגעתי למסקנה שכראש ממשלת ישראל עליי להמליץ בפניכם לאשר את הצעת ההחלטה שתביא לסיומה של פרשה כואבת זו - גם במחירים הכואבים שהיא תובעת מאיתנו". בתום ההצבעה צפויות להיכנס משפחות החיילים החטופים, אהוד גולדווסר ואלדד רגב, לפגישה עם ראש הממשלה.

  

הדילמה - מחיר הבנים:

 

אולמרט הסביר כי "היעד וגם ההנחה שעל פיה פעלנו כל הזמן היה שאנחנו פועלים להחזרת אנשים חיים. היום אנחנו יודעים בוודאות שאין כל סיכוי לכך. הידיעה הזו חייבת להיות הבסיס שעליו מתנהל הדיון היום".

  

 

אולמרט אמר לשרים כי ככל הנראה גולדווסר ורגב נהרגו בעת פעולת החטיפה: "ככל הידוע לנו - שני חיילינו, אודי גולדווסר ואלדד רגב - אינם חיים. ככל שידוע לנו הם נהרגו בעת פעולת החטיפה או מתו מפצעיהם סמוך לאחר התרחשותה". לדבריו, קרוב לוודאי שפעולת החטיפה שהביאה למותם הייתה מלכתחילה מבוססת על

הרצון של חיזבאללה להביא לשחרורו של סמיר קונטאר, וזאת בידיעה שאין ברצונם או ביכולתם לעמוד בהתחייבות שהיתה בהסכם הקודם בדבר מסירת הפרטים על רון ארד.

 

בישיבת הממשלה, שנפתחה ב-10 בבוקר, השתתפו גם ראש המוסד מאיר דגן, וראש השב"כ יובל דיסקין שהביעו התנגדות לעסקה - והגבירו את חיבוטי הנפש של המשתתפים. בתגובה לדבריהם אמר ראש הממשלה כי "מדובר בשני אישים שאני מעריך עד בלי די את תרומתם, חוכמתם וניסיונם, שאין דומה לו. ליבי אומר לי שהם רואים תמונה מציאותית, אמיתית ובלתי נמנעת. אך, נדמה לי שבנסיבות שבהן, אולי שלא בטובתנו, הגענו לנקודה שבה חללינו החטופים נמצאים בהישג יד – איחרנו את המועד לשנות את התנאים שהיו מתחייבים על פי הניתוח שהם הציגו".  


משפחת גולדווסר ממתינה מחוץ לישיבה (צילום: גיל יוחנן)

 

בהקשר זה הוסיף: "האם לא הגיע הזמן לחולל שינוי? האם לא עתה הזמן, דווקא משום שאנו יודעים כי לא מדובר בחיילים חיים, אלא לצערנו בחללים – לומר כאן ועכשיו, עד כאן! דבר אחד ודאי בעיניי - לא נוכל לחמוק מקביעת נוהלים מסודרים, מוסכמים ונוקשים באשר לעיסוק בסוגיה זו בעתיד וכך נעשה בזמן הקרוב ביותר".

 

ראש הממשלה אמר בדיון כי הדו"ח שנמסר לישראל על גורלו של רון ארד אמנם מפורט יותר מהדו"חות הקודמים, אך הוא אינו נותן מענה חד-משמעי לגורלו של הנווט הנעדר. 

 

לפני שסיים פנה לעם ואמר כי ברור לו שחלק מאלו שטענו כי יש להיענות לעסקה כדי לסיים את הפרשה הכואבת,

 יזעקו כעת נגד הוויתור וחולשתה של הממשלה כביכול. "הייסורים שלנו, זעקות הכאב שהושמעו, אינם ביטוי לחולשה – אלא לעוצמה מוסרית שאין כמוה", אמר.

 

עמרי אבני (אביה של קרנית גולדווסר) ושלמה גולדווסר אמרו ל-ynet בתגובה לדברי אולמרט: "אנו מברכים על דבריו של ראש הממשלה. יפה שראש הממשלה חזר בו מטעותו. הוא עשה זאת בצורה טובה וקיבל החלטה נכונה ואמיצה".

 

אלדד רגב ואהוד גולדווסר נחטפו ללבנון לפני 718 ימים.

 

 

בהכנת הידיעה השתתף רונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. הודעה קשה
צילום: דניאל בר און - ג'יני
צבי רגב. מחכה לבשורות
צילום: גיל יוחנן
קרנית גולדווסר. מתח מחוץ לישיבה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים