שתף קטע נבחר

בכיר בפנטגון: סביר שצה"ל יתקוף באיראן השנה

משרד ההגנה האמריקני רשם לפניו שני קווים אדומים, שישראל לא תוכל להשלים עם חצייתם: כמות האורניום המועשר בנתנז, ומערך הגנה אווירית SA-20 מבצעי בידי איראן. בוושינגטון יש מי שמעריך: תקיפה - עוד לפני שבוש ייפרד מהבית הלבן

קיימת "סבירות גבוהה" למתקפה ישראלית נגד מתקני הגרעין של איראן לפני סוף השנה - כך מעריכים, או נכון יותר: חוששים, גורמים בכירים במשרד ההגנה האמריקני.

 

מקור רשמי בפנטגון אמר לרשת החדשות איי-בי-סי, כי הערכה זו מדאיגה מאוד את גורמי הביטחון בארצות-הברית, שכן למתקפה צפויות להיות השלכות אדירות על הביטחון והכלכלה בכל רחבי העולם.

 

אותו מקור מנה שני "קווים אדומים", שעשויים להוות עילה למתקפה ישראלית. הראשון קשור לכמות האורניום המועשר בכור בנתנז. לפי דיווחי המודיעין האחרונים, שפורסמו בישראל ובוושינגטון, במהלך 2009 - ואולי אף בשנה הנוכחית - יהיה שם מספיק אורניום מועשר לייצור נשק גרעיני. "הקו האדום הוא לא הרגע בו הם יגיעו לנקודה הזאת, אלא לפני כן. אנחנו נמצאים לפיכך בחלון זמנים של פגיעוּת", דברי המקור בפנטגון.

 

הקו האדום השני שצוין הוא הרגע בו תחלוש טהרן על מערכת ההגנה האווירית SA-20, אותה היא רוכשת מרוסיה. ישראל, מעריכים העמיתים מאמריקה, תנסה להוציא לפועל מתקפה עוד בטרם תהפוך המערכת למבצעית, שכן היא תקשה מאוד על חופש הפעולה של חיל-האוויר.

 

התמרון האווירי הגדול שביצעה ישראל בתחילת יוני, להערכת גורמי הביטחון האמריקנים, היה הכנה למתקפה הגדולה. "התרגיל הזה נערך כדי שבצבא יוכלו לומר לירושלים 'היסודות לתקיפה כבר הונחו'. האם הם זקוקים לתמרונים וחזרות נוספות, כן".

 

כמה גורמים בפנטגון הביעו חשש שישראל נחושה לתקוף בטרם יעזוב הנשיא בוש את הבית הלבן, מתוך הערכה כי יורשו,

אשר יושבע בינואר, יפגין תמיכה פחותה במהלך.

 

גם שגריר ארה"ב באו"ם לשעבר מעריך כי ניצחון של אובאמה בבחירות בנובמבר, ידרבן את ישראל לתקוף באיראן בחודשיים שעד כניסתו לבית הלבן. בולטון סבור כי איראן לא תמהר להגיב לתקיפה ישראלית, מחשש לתגובה קשה עוד יותר  

 

עוד צוין כי הנושא המרכזי שעמד במוקד הביקור האחרון של הרמטכ"ל האמריקני בישראל היה הגרעין של טהרן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים