שתף קטע נבחר

אולמרט: עלינו להיות קשוחים יותר כלפי מחבלים

ראש הממשלה נאם בכנס קיסריה והתייחס לפיגוע שבוצע אתמול בירושלים. "אם צריך להרוס בתים, נהרוס בתים", אמר אולמרט והוסיף כי צריך ליצור גבולות ברורים ומוגדרים למדינת ישראל באמצעות משא ומתן: "אנו עלולים לפספס את ההזדמנות"

"הבעיה הקשה של מדינת ישראל היא שאין לנו גבולות, לא רק פיזיים - אין לנו גבולות כמעט בכלום", כך אמר הערב (יום ה') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ב"כנס קיסריה" שנערך באילת. אולמרט התייחס לפיגוע שבוצע אתמול על ידי ערבי-ישראלי ודן בצורך ליצור גבולות ברורים באמצעות משא ומתן.

 

מסע ההרג

 

"יש בעיה של טרור שצריך להתמודד איתה", הוסיף אולמרט. "אני דווקא מאוד בעד המשך המהלכים המדיניים, אבל אנחנו צריכים להיות יותר קשוחים יותר במעשים שאנו נוקטים מול מבצעי טרור, במיוחד אלו שבאים ממרקם החיים שלנו. אם צריך להרוס בתים - אז להרוס בתים. אם צריך להפסיק קצבאות סוציאליות - אז להפסיק אותן"


יהרס? בית המחבל במזרח ירושלים, אתמול (צילום: דודי ועקנין)

 

בהמשך נאומו טען ראש הממשלה כי יש צורך ב"תהליך מדיני, שבסופו של דבר יביא לגבולות קבע מוגדרים, ידועים ומוסכמים על הקהילה הבינלאומית. גם אם תוכן השלום לא יושלם במהלך מהיר, עצם ההסכמות הן חיוניות למדינת ישראל - לפחות כמו לצד השני".

 

אולמרט הזהיר את המשתתפים בכנס הכלכלי כי "אם לא נגיע לזה מהר, יכול להיות שנאבד את ההזדמנות לבן-שיח ולקהילה בינלאומית התומכת בבסיס של מדינה יהודית. אולי יסכימו למשהו אחר, כמו מדינת כל אזרחיה... מדינה על בסיס אתני דתי היא לא הרעיון הכי פופולרי בעולם. היום עוד אפשר למצוא הסכמה... לכן, המו"מ המדיני הוא חשוב והוא גם מתקדם. הפערים אינם כפי שהיו כשהתחלנו את הדיונים, אבל עוד לא התגברנו על כל הבעיות".

 

הממשלה חוששת מדפוס חוזר של פיגועים

בינתיים, נראה כי המשא ומתן הבלתי-ישיר עם סוריה, בתיווך טורקי, מתקדם לאטו. ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, יורם טורבוביץ', והיועץ המדיני שלום תורג'מן, יצאו אתמול לטורקיה כדי לדון בין השאר באפשרות לפתיחת משא ומתן ישיר. היה זה סבב השיחות השלישי בין הצדדים, וסבב שיחות נוסף ייפתח לכל היותר בעוד שבועיים.

 

נשיא סוריה התייחס בתחילת השבוע למגעים עם ישראל והגדיר את האקלים הפוליטי במזרח התיכון "חיובי". הוא קרא לאיחוד האירופי להגביר את מעורבותו בשיחות השלום. הנשיא הסורי קרא לאירופה "לחדש את תפקידה באזור, במיוחד בתהליך השלום הישראלי-ערבי", וכן הדגיש את רצונו לחיזוק היחסים בין סוריה לאיחוד האירופי.

 

ראש הממשלה ערך אמש התייעצויות שונות עם כמה שרים וכן עם אנשי הדרג המדיני-ביטחוני בממשלתו. אולמרט ביקש להסיק מסקנות משני הפיגועים

שבוצעו בירושלים על-ידי תושבי המזרח העיר - אתמול ברחוב יפו ולפני שלושה חודשים בישיבת "מרכז הרב" - וניסה ליזום צעד הרתעתי שיעצור את המפגע הבא שעלול להגיח מהעיר.

 

אולמרט ושרי המטבחון, אהוד ברק וציפי לבני, דנו בדפוס החוזר של הפיגועים האחרונים - מחבלים, תושבי מזרח ירושלים, מנצלים את תעודות הזהות הכחולות שלהם ואת חופש התנועה בתוך שטחי העיר, כדי לבצע מתקפות טרור קטלניות. כך היה אתמול כאשר חוסאם דוויאת, אב לשניים משכונת צור באהר, יצא למסע הרס ברחובות העיר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלום וביטחון. אולמרט
צילום: לע"מ
צילום: משה מילנר, לע"מ
הפיגוע בירושלים, אתמול
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים