שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מי מונע הצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים?

  רק לפני ארבעה חודשים ניצלו חייו של שופט הכדורגל סוהיל דאוד שהתמוטט על המגרש בעקבות דום לב והושב לחיים בעזרת מכשיר החייאה שהיה במקם, ששייך לקבוצת מכבי חיפה. החוק להתקנת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים כבר יצא לדרך, אבל מחר ינסו אנשי משרד התמ"ת לשים לו רגל. וזה תמוה, כי המהלך לא אמור לעלות להם שקל. אבל אם לא יבוצע - יעלה בחיים של רבים

  משרד התמ"ת פועל לטרפד את הצעת החוק שתחייב התקנת מכשירי החייאה פשוטים וזמינים במקומות ציבוריים ובאתרים הומי אדם. הצעת החוק תעלה מחר (ג'), להצבעה חוזרת בוועדת העבודה והרווחה עקב התנגדות זו כדי למנוע את אישורו הסופי של החוק.

   

   

  המכשירים האמורים קלים להפעלה גם בידיים לא מקצועיות ופועלים אוטומטית על כל אדם שאיבד את הכרתו אם זיהו אצלו ארוע לב. יעילות המכשירים היא בזמינותם והפעלתם המהירה סמוך ככל האפשר לארוע לב.

    

  מחקרים מצאו כי מכשירים אלה הצילו חיים ב-90 אחוזים מהמקרים בהם הופעלו תוך דקות מהארוע. אחד המקרים הבולטים ארע לא מכבר בעת משחק כדורגל, אז ניצלו חייו של שופט המשחק סוהיל דאוד הודות למכשיר כזה. 

   

  "הבן אדם קיבל דום לב, כשהגענו אליו הוא היה ללא הכרה וללא נשימה", סיפר במרץ השנה ל-ynet ד"ר ברבר, שנכח במגרש, "בוצעה בו החייאה, פתחנו נתיב אוויר כי הוא בלע את הלשון, למזלנו הבאנו את מכשיר ההחייאה של מכבי חיפה – בוצעו בו מכות חשמל והנשימה חזרה. האירוע מראה על החשיבות של רופאים ואמבולנסים עם ציוד החייאה במגרשי כדורגל. השטח הזה מאוד מוזנח בארץ שלנו, ואני מקווה שמכאן תפתח איזושהי קריאה לשפר את הנושא של השירות הרפואי במגרשי הכדורגל בארץ".

     

  המכשירים לא יעלו למדינה כסף

  החוק הוגש ביוזמת הח"כ סטס מיסז'ניקוב, יו"ר ועדת הכספים. הוא ציין כי לא מדובר בחוק תקציבי בגלל עלותו הזולה (כ-1,000 דולר ליחידה), כשהרכישה תהיה באחריות הגופים האחראים למקומות הציבוריים. משרד התמ"ת אמור

  לפקח על ביצוע החוק במסגרת אחריותו על ציוד הבטיחות במקומות ציבור, ולהשגיח על התקנת המכשירים וזמינותם. אך המשרד מתנגד לחוק בטענה שאין באפשרותו לפקח על התחום החדש.

   

  במשרד שיכנעו את הממשלה למנוע את אישור החוק מחר בוועדת העבודה והרווחה ולהפעיל את הרוב הקואליציוני כדי למנוע את קבלתו אם וכאשר יוגש למליאת הכנסת. ועדת העבודה והרווחה אמנם אישרה לאחרונה את החוק לקריאה שנייה ושלישית, אולם משרד התמ"ת ביקשה הצבעה חוזרת שנועדה למחר. בקשת המשרד החזירה את החוק לוועדת השרים לחקיקה לבחינה מחדש של עמדת הממשלה. השרים ביקשו ממשרדי התמ"ת והמשפטים להגיע להסכמה, אולם זו לא הושגה, וועדת השרים נאלצה להחליט על התנגדות הממשלה.  

   

  תומכי החוק בוועדה מנסים לגייס את הרוב שהתגבר על התנגדות זו, אולם לנוכח מצבה הרעוע של הקואליציה קיים חשש שהפוליטיקה תגבר ותעלה בסופו של דבר בחי אדם. 

   

  עדכון: החוק אושר

  ועדת העבודה והבריאות דחתה היום פה אחד את בקשת משרד התמ"ת לחדש את הדיון בחוק, ובכך אישרה אותו פעם נוספת לקריאה שנייה ושלישית.

   

  המשרד אמר שהוא מתנגד רק לסעיף שמטיל עליו את האחריות לביצוע החוק וטען שמשרד הבריאות צריך לקבל אותה, אבל משרד הבריאות החזיר את הכדור.

   

  משרד התמ"ת הצטדק שהוא תפס באיחור את משמעות האחריות שמוטלת עליו. השותף ליוזמת החקיקה, ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אמר שהוא נוכח לדעת כי בממשלה לא יודעים לקרוא הצעות חוק ובועדת השרים לחקיקה לא יודעים על מה הם מצביעים. ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) חתם את המעמד המביך באומרו: "זהו אחד הביזיונות הגדלים שידע הבית הזה. ריב הסמכויות בין המשרדים הוא זילזול בכנסת ובוועדה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ראובן שוורץ
  מרץ 08': סוהיל דאוד מפונה באמבולנס ממגרש הכדורגל
  צילום: ראובן שוורץ
  יו"ר ועדת הכספים, ח"כ סטס מיסז'ניקוב. חוק לא יקר
  צילום: עטא עוויסאת
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים