שתף קטע נבחר

אתר ישראלי מציג: סודות הגרעין הלאומיים

אתר של פעילי שמאל בשם "ארמגדון", תרגם לעברית ומרכז את כל המידע הידוע ממקורות זרים על אודות הנשק האסטרטגי של מדינת ישראל. בין תומכי האתר מופיע חבר הכנסת דב חנין - שמכחיש את תמיכתו הישירה באתר, אך תומך בדיון בנושא

סודות הגרעין של ישראל נחשפים בעברית. באתר אינטרנט בשם "ארמגדון" שפתחה קבוצה של אנשי רוח, הוגי דעות ועיתונאים, מרוכז מידע רב אודות הנשק האסטרטגי של מדינת ישראל והאתרים בארץ בהם הוא מפותח, מיוצר ומאוחסן. לפי הפירסום, מאחורי האתר עומדת קבוצה שמקורה בוועד הישראלי למען מזרח תיכון חופשי מנשק אטומי ביולוגי וכימי. באתר תומכים גם גורמים חיצוניים, ביניהם ח"כ דב חנין ממפלגת חד"ש.

 

האתר, רשום תחת שם מתחם ישראלי, ומתארח בשרתיה של חברה אוסטרלית בשם Flexihostings. לטענת בעלי האתר, הם מחזיקים בשם מתחם נוסף, armagedonz.org, למקרה והצנזורה הצבאית הישראלית תנסה להוריד את האתר תחת שם המתחם הישראלי. פרטי בעלי המתחם הנוסף, בניגוד לפרטי המתחם הישראלי - חסויים. 

 

"אין מידע אמין"

חברי הקבוצה החליטו שנושא הנשק להשמדה המונית לא זוכה לדיון ציבורי במדינת ישראל, ובשנים האחרונות הדיבורים על נשק גרעיני הולכים וגוברים במזרח התיכון יש לתת במה לנושא. הקבוצה זוכה לתמיכתם של כמה גופים המתנגדים להפצת נשק גרעיני. על פי הנכתב באתר, הקבוצה זכתה למימון של גוף בריטי המתנגד לנשק גרעיני, CND, והאתר זוכה לסיוע באירוח על השרתים האוסטרליים, דרך ארגון ניו-זילנדי בשם Enzyme - התומך בקבוצות פרוגרסיביות ורדיקליות.

 

גדעון ספירו, עיתונאי ופעיל מרכזי באתר, מסביר ל-ynet מה הסיבה שלפיה החלטו לאגד את המידע שיש בידיהם ולהציג אותו לציבור הישראלי, "לא שלקחנו משהו סמוי ולכן אין פה שום עבירה על החוק. אנחנו חושבים שבנושא הזה של הגרעין יש שטיפת מוח נוראה ואיומה מטעם העיתונות הממוסדת והממשל, אין מידע אמין".  

 


עמוד הבית של ארמגדון (צילום מסך)

 

חנין: לא מכיר את האתר

"אני לא מכיר את האתר, אני לא יודע להתייחס אליו", אומר ל-ynet ח"כ דב חנין ומציין כי לא נעשתה פנייה אליו מעורכי האתר, "אני תומך ברור גלוי ומובהק בקיום דיון במערכת הפוליטית ובחברה הישראלית על הנושא הגרעיני, אני חושב שככל שהתהליכים מתמהמהים ישראל נכנסת למצבים יותר ויותר מסוכנים ולכן אני מברך דיון ציבורי בעניין".

 

ח"כ חנין מציין את החשש שלו מכניסת נשק גרעיני למזה"ת, "אחד הדברים המרכזיים זה הצורך להתקדם להסדר איזורי של פירוז המזרח התיכון, כולל איראן, מנשק גרעיני אני חושב שלמדינת ישראל יש אינטרס אמיתי לקדם פירוז כזה ואני חושב שזה צריך להיות מהלך מרכזי במדיניות החוץ וביטחון הישראלית בתקופה הנוכחית".

 

ספירו מצד טוען אחרת, ומספר כי התקיימו דין ודברים עם ח"כ חנין, "אני שוחחתי איתו וקיבלתי את הסכמתו לכתוב את שמו שם. באופן האידיאולוגי הוא נגד נשק גרעיני. כל אדם שעוסק באיכות הסביבה הוא נגד נשק גרעיני. במצע 'חד"ש' יש התנגדות לנשק גרעיני ישראלי אז הוא מחוייב לרעיון הזה".

 

פח אשפה של נשק השמדה

"ישראל הופכת לפח אשפה של נשק להשמדה המוני. ברעידה אחת בשבר הסורי אפריקאי כל הכור הזה יכול להפוך את ישראל לחור", אומר ספירו בדאגה ומסכם בדאגה עתיד שחור במידה והגרעין הישראלי, אם הוא קיים, יגיע לידיים פזיזות, "ודאי בישראל, שיש כל כך הרבה ששים אלי קרב בימין הקיצוני. ליברמן כבר איים על מצרים בהפצצת סכר אסואן".

 

כל המידע ברשת

אין זו הפעם הראשונה שבה נחשף מידע ברשת אודות יכולותיה הצבאיות של ישראל. מלבד פרשת ואנונו, מסע ההסברה של גרינפיס וחיילים אשר חושפים בשוגג מידע דרך תמונות שהם מעלים לרשתות חברתיות ואתרי שיתוף - כל גולש יכול למצוא בחיפוש פשוט מידע רב על אודות יחידות הנחשבות לסודיות ואמצעי לחימה טקטיים ואסטרטגיים המצויים בידי ישראל - אך מרבית המידע הזה מתפרסם שלא בעברית.

 

תגובות

תגובת דובר צה"ל בשם מערכת הביטחון: הצנזורה מכירה את האתר המדובר, ונמצאת בתהליך בחינה שלו. בהמשך תבחן הצנזורה את צעדיה. כל זאת, מבלי להתייחס לנכונות או לאי-נכונות הפרטים המופיעים באתר.

 

האתר עשוי להיות לא זמין בשל עומס גולשים

 

המידע הראשוני התקבל בדואר האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סודות הגרעין. אתר ארמגדון
תומך בדיון ציבורי. חנין
מומלצים