שתף קטע נבחר

האם משמרות המהפיכה זייפו שיגור טילים?

סוכנויות הידיעות הפיצו אתמול ברחבי העולם תמונות משיגור הטילים, שנמסרו בידי הצבא האיראני. בחינה מדוקדקת מעלה חשד כבד ל"שיפוץ" התמונות. מי הוסיף שיגורים? האם מנסים האיראנים לחפות על תקלה? צפו ותחליטו בעצמכם

שיגור - ועוד אחד - ועוד. האם מישהו במשמרות המהפיכה האיראנים ניסה להעצים את תרגיל שיגור הטילים אתמול, או אף ניסה לחפות על כישלון חלקי בו? בדיקת ynet מעלה כי לפחות בצילום אחד שנמסר לפרסום בידי משמרות המהפיכה - נעשו פעולות עריכה, ש"הוסיפו" שיגור של אחד הטילים, לכל הפחות.

 

התמונות, שמקורן במשמרות המהפיכה, נמסרו לסוכנויות הידיעות ופורסמו בכלי תקשורת רבים ברחבי העולם, ואף בישראל. בצילומי וידאו של התרגיל, שנראה כי צולמו מזווית מעט שונה, נראים שלושה טילים נוסקים לאוויר, בעוד הרביעי נותר על כנו.


האם השיגור הוכפל? תשפטו בעצמכם (צילום: AFP)

 

בתמונה נראים ארבעה שיגורים, שנעשו כמעט בו-זמנית. מספר פרטים בשיגור הטיל הימני דומים באופן חשוד לטילים האחרים. כך, למשל - צורת החול הנהדף מהקרקע בשל השיגור דומה וכמעט

זהה לצורה שבה נהדף החול משיגור הטיל השכן, השני מימין. בנוסף, שובל הטיל הרביעי נראה כהעתק השובל של הטיל השמאלי ביותר.

 

הטענה לזיוף עלתה גם בכמה אתרי אינטרנט, שבהם טענו גולשים כי מדובר במניפולציה של האיראנים על התמונות, בניסיון להעצים את התרגיל, או אולי אף לחפות על תקלות שהתרחשו במהלכו.

  

בינתיים, ממשיכים אנשי משמרות המהפיכה בתרגיל "הנביא הגדול 3", שהחל אתמול. הבוקר (יום ה') ביצעו החיילים ירי נוסף של טילים במהלך התרגיל שנערך באזור מפרץ הפרסי. כך דיווחו כלי התקשורת במדינה.

  

לא נמסרו פרטים על דגמי הטילים ששוגרו היום, אך דווח כי מדובר בטילי קרקע-קרקע, קרקע-ים,

המסוגלים לפגוע באוניות, וקרקע-אוויר. עוד דווח כי מדובר בטילים בעלי "יכולות מיוחדות". כן נמסר שבמסגרת התרגיל שוגר גם טיל "הוט" מסוג טורפדו.

 

תקרית דומה, שבה נחשפו פעולות עריכה שנעשו לתמונות מלחמתיות, התרחשה לפני כשנתיים, במהלך מלחמת לבנון השנייה. אז טענו גולשים  כי פרטים מסוימים בתמונות מתקיפה של צה"ל בביירות "שוכפלו" ויצרו אפקט של תקיפה נרחבת יותר. סוכנות הידיעות רויטרס הודתה שהפיצה תמונה ש"טופלה" ונערכה כך שהעשן שהיתמר בה נראה רב יותר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיגור השיהאב המשופר, אתמול
צילום: רויטרס
מומלצים