שתף קטע נבחר

פרשת הנסיעות: השאלות הקשות לאולמרט

מי בדיוק ידע על שיטת המימון היצירתית לנסיעות של משפחת אולמרט? למה לא הוחזרו כספים עודפים ממימון כפול? ואיך מעבירים כרטיסי "בונוס" שמומנו בכספי תרומות? אלה רק חלק מהשאלות שעולות מפרשת "אולמרטורס" החדשה

אדוני ראש הממשלה, יש עוד כמה שאלות, ברשותך. מקורבי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, יצאו בסוף השבוע במתקפת הסברה נגדית, לאחר חשיפת החשדות בפרשה המכונה "אולמרטורס". הסברים ניתנו למכביר, ואפילו האשמות כי מדובר ב"נסיון פוטש" מצד הפרקליטות והמשטרה, אך עדיין יש כמה שאלות משמעותיות שעולות מהפרשה החדשה.

 

פרשת "אולמרטורס" - התגובות:

 

"מדובר על חשבון של נסיעות להרצאות", הסבירו המקורבים שעות לאחר החקירה. "זה כסף שנכנס אליו כמימון להרצאות ואם נשאר עודף אז הוא מימן את הנסיעה הבאה". מכאן עולה השאלה: מדוע לא הוחזרו כספים עודפים לגופים שנדרשו מלכתחילה לממן נסיעה ספציפית עבור השר וראש העירייה דאז, אולמרט?

 

המקורבים סיפרו כי אולמרט השיב לחוקריו שהנסיעות שלפי החשד נעשו בידי בני משפחתו מומנו על-ידי הנקודות שנצברו מנסיעותיו בתפקיד. נשאלת השאלה מדוע מכספי הציבור ששימשו לנסיעות בתפקיד "נגזר" קופון הבונוס והועבר לצרכים פרטיים ומשפחתיים?

 

במהלך חקירת פרשת טלנסקי נראה היה שראש הממשלה אולמרט מנסה להרחיק עצמו מהחשדות הכבדים. כבר בתגובתו הראשונה לחשדות הוא רמז כי האחריות מוטלת על חברו ואיש סודו, עו"ד אורי מסר. הפרשה החדשה מעלה שאלות מספר בעניין זה: האם אולמרט עצמו לא ידע כיצד ממומנות הנסיעות המשפחתיות? האם בני המשפחה לא היו מודעים לכך? מה חלקה של עדת המפתח שהייתה אחראית לתיאום הנסיעות ב"סידור" הייחודי?

 

בהקשר זה, יצוין כי ראש לשכתו לשעבר של אולמרט, שהייתה מעודכנת היטב בפרטי הנסיעות לחו"ל בתקופות השונות, שמרה על שתיקה בחקירתה בנושא. עדת המפתח רייצ'ל ריסבי רז, שהייתה מתאמת הנסיעות בלשכתו של אולמרט כשר התמ"ת, תקפה את התנהלות המשטרה ואמרה: "ראש הממשלה לא לקח שקל לכיסו ולא השתמש בכספים ציבוריים לצרכי משפחתו".

 

על פי החשדות בפרשה, במשרדי חברת הנסיעות "ראשון טורס" נפתח חשבון ששירת את נסיעותיו של אולמרט. המימון לנסיעות הגיע מכמה גופים, לעיתים - במקביל.

מנכ"ל החברה מסר עדות במשטרה, אך לא נחקר כחשוד בפרשה. עם זאת, יש לתהות: מה ידעו בסוכנות הנסיעות אודות שיטות המימון היצירתיות ואודות הכספים העודפים בחשבון הנסיעות של אולמרט? בהיותם מי שידעו בדיוק מהן עלויות הנסיעה - האם הבחינו בתשלומים הכפולים וכיצד פעלו?

 

על רבות מהשאלות יידרשו כנראה ראש הממשלה ונחקרים נוספים בפרשה להשיב כבר בימים הקרובים. חלקן, ככל הנראה, יישארו במישור הציבורי-ערכי, להכרעת "מר ישראלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. שאלות רבות
צילום: AP
מומלצים