שתף קטע נבחר

נסראללה חגג מעל הבמה: "לא ניתן להביסנו"

לרגל חגיגות עסקת חילופי השבויים, יצא מזכ"ל חיזבאללה ממחבואו והשתתף בעצמו בעצרת. הוא חיבק את קונטאר מעל הבמה ואמר לרבבות תומכיו: "כמו שאמרנו בשנת 2000, עברה תקופת התבוסות והגיעה עת הניצחונות". בהמשך לגלג: "הישראלים לא ידעו על גורל החיילים, זו הייתה עמדת כוח חשובה". קונטאר: "לא שבתי מהכלא אלא כדי לשוב לפלסטין"

בעוד שבישראל שוררת אווירה קשה עם חזרתם של אהוד גולדווסר ואלדד רגב בארונות מתים, מתמוגגים בלבנון משיבתם של המחבל סמיר קונטאר וארבעת אנשי חיזבאללה שנשבו במלחמת לבנון השנייה. מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, השתתף אמש (יום ד') בעצרת חגיגית באצטדיון בביירות לרגל שובם של אנשיו - ועשה זאת מעל הבמה, ולא ממקום מחבואו. הייתה זו הופעתו הפומבית הראשונה מאז ינואר.

 

 

נסראללה חיבק את קונטאר מול אלפי תומכי הארגון, ואמר: "אני רוצה לברך אתכם על הניצחון הזה. כמו שאמרנו בשנת 2000, עברה תקופת התבוסות והגיעה עת הניצחונות. המדינה הזאת והעם הזה הראה תמונה ברורה לעולם ולאויב כי לא ניתן להביסו".


"לנו ולפלסטינים יש אותה בעיה וגורל אחד" (צילום: AFP)

 

מטעמי ביטחון בחר נסראללה לפרוש מהבמה ולשאת את נאומו בווידאו במעגל סגור, ששודר על-גבי מסך גדול באצטדיון. "כיצד הגענו לתוצאה הזאת? הגורם העיקרי הוא העמידה האיתנה והניצחון אל מול התוקפנות של יולי 2006, וכשלון האויב מהשגת מטרותיו", אמר מנהיג חיזבאללה, שהזכיר את בכיר הארגון עימאד מורנייה שחוסל ואת אלו שבתיהם נהרסו וש"שעמדו במשך 33 יום מבלי שאמרו מילת חולשה או היסוס".

 

לגלוג על המודיעין הישראלי

נסראללה פירט גורמים נוספים למה שתיאר כנצחונו, והדגיש את המשא ומתן הרציני. "נגמרה המלחמה והישראלי הבין שהוא לא ישיב את חייליו אלא באצמעות מו"מ... חוסר היכולת הביטחונית והמודיעינית של האויב שלא רק שלא הצליח לדעת איפה הם, אלא גם מה קרה בגורלם. אם היה מצליח - זה היה פוגע במו"מ. זאת היתה נקודת כוח חשובה.


נסראללה וקונטאר על הבמה, הערב בביירות (צילום: AFP)

 

"שלישית - חששו של האויב שיוכרז על כשלון המו"מ, ומכך שההתנגדות תבצע פעולת חטיפה חדשה. הדבר היה ברור בדיונים של הישראלים, וכך גם בממשלת האויב שהצביעה על כך ברוב מוחץ.

 גם רוב הישראלים סברו כך", אמר נסראללה, וציין כסיבה נוספת את "עמידתם האיתנה של קונטאר והאסירים בכלא".

 

בהמשך הדגיש נסראללה את "אחדותה של דרך ההתנגדות, שתנועותיה, במיוחד בפלסטין, משלימות אחת את השנייה", ואמר: "התעקשנו על העקרון שהעסקה תכלול אסירים פלסטינים כדי להוכיח שיש לנו בעיה וגורל אחד".

 

נסראללה חיבר את שני הישגיו האחרונים - שחרור האסירים והקמת ממשלת אחדות בלבנון - "ששניהם הושגו היום", ורמז על המטרה הבאה: "כל מטרתנו היא לשחרר את יתר אדמותינו, ואנו פתוחים כדי לדבר על אסטרטגיית השחרור של חוות שבעא, גבעות כפר שובא וחלקו הכבוש של כפר רג'ר... אנו מתעקשים שכולם ישתתפו בהגנה על המדינה הזאת ". 

 

לקראת סיום הנאום חזר לדבר על העסקה: "בימים הקרובים יתברר גורלם של כמה מהנעדרים שלנו, תיקבע זהותם של הגופות של החללים שקיבלנו, ועל בסיס זה נוכל לדבר על סוגיית הנעדרים של האויב הציוני, כמו כן נדבר על סוגיית ארבעת הדיפלומטים לאור הדו"ח שהעביר לנו המתווך הבינלאומי". 

 

קונטאר: "ניאלץ את האויב להתגעגע לימי מורנייה"

אחרי הברכה הראשונית של נסראללה ולפני הנאום המשודר, נשא קונטאר דברים, ופתח בהודיה: "תודה לאל שנתן לי את היכולת לעמוד בכל קשיי הכלא באמצעות רצוני בלבד. תודה לאל שנתן למולדת הזאת את ההתנגדות האסלאמית האצילית. תודה לאל שהגענו ליום הזה - יום הנצחונות. לא נחזור לעת התבוסות.


סמיר קונטאר ואחיו בסאם, הערב בלבנון (צילום: רויטרס)

  

"ביום זה, ובחירות הזאת, אנו מזכירים את השהידים שנפלו מול האויב העושק", אמר קונטאר לקול תשואות. "אנו היום מזכירים את כל השהידים שנפלו במולדת הזאת ובפלסטין כדי להגן עליה מול היישות הגזלנית הזאת, אבל הרשו לי להזכיר את אדון השהידים, עבאס מוסאווי (מזכ"ל חיזבאללה ההוקדם שחוסל ע"י ישראל - ר.נ). אנו רוצים לומר לו - ההתנגדות הפכה לכוח איכותי שלא תובס לעולם והיא קרובה להשיג את החלום".

 

קונטאר הזכיר גם הוא את מורנייה, פנה אליו והבטיח "לאלץ את האויב להתגעגע לימיך". בהמשך הוסיף: "שבתי היום מפלסטין, היקרה לנו, אבל האמינו לי, אינשאללה, אני מבטיח למשפחתי וליקירי שאנו נחזור, אני וחברי מההתנגדות האסלאמית. לא שבתי מהכלא אלא כדי לשוב לפלסטין".

 

גם נשיא לבנון חגג "ניצחון"

מוקדם יותר השתתף קונטאר בטקס רשמי בהשתתפות נשיא לבנון. הנשיא, מישל סולימאן, אמר לקונטאר וליתר הנוכחים: "אנו זוקפים את ראשינו על החללים שחוזרים היום לאדמת המולדת ועל שובם של האסירים ובראשם סמיר קונטאר".

 

במסגרת העסקה, לצד קונטאר וארבעה אנשי חיזבאללה, הוחזרו ללבנון גם כ-200 גופות מחבלים.

"אני מבקש להודות לכל מי שתרם לשחרור ומברך את ההתנגדות על ההישג הזה", אמר סולימאן. "לסמיר קונטאר וחבריו אני אומר - זכותם להיות גאים בעמם, מדינתם ובהתנגדות שלהם. שובכם הוא ניצחון חדש".

 

מוקדם יותר קיבלו המונים את פניו של קונטאר עם העברתו ללבנון, וכולם רק ביקשו לחבק אותו בטקס שערך חיזבאללה בסמוך לגבול בנאקורה. ברקע נשמעו קריאות שמחה ומוזיקה קצבית.


פורסם לראשונה 16/07/2008 21:44

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נסראללה בנאום הערב
צילום: AFP
קונטאר. "לא נחזור לתבוסות"
צילום: AFP
מומלצים