שתף קטע נבחר

החייל מנעלין בחקירה: המג"ד אמר 'תירה בו'

בצה"ל המתינו רק עד לאחר פרסום הסרטון בו תועד חייל יורה כדור גומי לעבר פלסטיני כפות, כדי לפתוח בחקירת מצ"ח. בחקירתו, סיפר החייל העצור שהקצין שעמד בסמוך, בדרגת סגן-אלוף, הורה לו לבצע את הירי - וגם לקח אחריות. המג"ד טען: רק ביקשתי שיפחיד אותו, אבל האחריות שלי

"המג"ד אמר לי 'תירה בו, תירה בו'", כך סיפר בחקירתו במצ"ח החייל מגדוד 71 של השיריון, שתועד יורה כדור מתכת מצופה גומי לעבר עצור פלסטיני כפות בנעלין. כך נודע ל-ynet. בסנגוריה הצבאית שיגרו הבוקר (יום ב') בקשה דחופה לפרקליטות לעניינים מבצעיים בדרישה לשחרר לאלתר את החייל ממעצרו.

 

החייל, השייך לחדר הפיקוד של המג"ד סגן-אלוף עמרי, אמור להשתחרר מצה"ל בחודש נובמבר הקרוב, ובמהלך שירותו זכה לשבחים רבים על פעילותו. אמש הופתע כאשר נעצר על ידי חוקרי מצ"ח. בלילה מסר גרסה ראשונה לאירוע שאירע סמוך לגדר ההפרדה ליד נעלין לפני כשבועיים. לדבריו, במקום היו הפרות סדר, במהלכן יידו כמה פלסטינים אבנים לעבר כוחות הביטחון.

 

בחקירתו סיפר החייל כי בשלב מסוים נעצר אחד ממשליכי האבנים, נכפת ונקשר בידיו. בשלב זה אחז המג"ד בעצור, כאשר החייל נמצא מולו כשנשקו טעון בכדורי מתכת מצופים גומי. "הוא אמר לי כמה פעמים 'תירה בו', גם לפני שביצעתי את הירי וגם במהלכו", סיפר החייל לחוקרים.

 

לדברי החייל, הוא מסר גרסה זו גם בתחקיר המבצעי שבוצע בגדוד, הוא ידע כי הנושא הגיע עד מפקד אוגדת איו"ש, אולם לטענתו, לא קיבל כל הודעה על מסקנות או צעדים שננקטו בעקבות האירוע. החייל הסביר לחוקרים כי ביצע את הירי לעבר הפלסטיני, לאחר ששמע את ההוראה של המג"ד והיה משוכנע כי מפקדו התכוון לדבריו. "כך פירשתי את הפקודה ולחצתי על ההדק", אמר.

 

לדבריו, לא ננזף על-ידי המג"ד או מפקדיו האחרים לאחר האירוע, "המג"ד אמר לי שהוא לוקח את האחריות", ציין. גם המג"ד, סא"ל עמרי, נחקר אמש במצ"ח ומסר את גרסתו, בה ציין כי לא נתן לחייל הנחיה לירות בפלסטיני, אלא רק לשקשק בנשק כדי להפחידו. עם זאת, המג"ד לא פסל את האפשרות כי החייל הבין את ההנחייה באופן מוטעה, ולכן לקח את האחריות על עצמו.

 

מדוע לא דווח על האירוע למצ"ח?

בסנגוריה הצבאית זעמו הבוקר על ההחלטה לעצור את החייל, בעיקר על רקע העובדה כי המג"ד, שהיה חלק בלתי נפרד מהאירוע - לא נעצר. "זאת שערורייה. יש כאן ניסיון להפיל את העניין על החייל", אמר גורם צבאי ל-ynet. גורמים מהפרקליטות הצבאית רמזו כי טיפול המפקדים באירוע תמוה.


העימותים האלימים בנעלין (צילום ארכיון: AP) 

 

"אירוע מסוג זה אמור להיות מתוחקר ברמת המפקדים וכן יש להעביר דיווח לפרקליטות מצ"ח שתקבע האם יש מקום לפתוח בחקירה פלילית. החלק השני לא נעשה במקרה הזה ועל כך יש לשאול מדוע", אמרו. עם זאת הודו הגורמים כי פקודת הדיווח למצ"ח אינה חדה, ולעתים מופעל שיקול דעת בקרב מפקדים האם להעביר דיווח או לאו.

 

בסנגוריה הצבאית ממתינים לתשובת הפרקליטות לעניינים מבצעיים, שם בוחנים כעת האם לשחרר את החייל או לבקש מחר מבית הדין הצבאי להאריך את מעצרו.

בסנגוריה הצבאית טוענים בין היתר כי החייל לא צריך להיות עצור משום שאינו מהווה כל סכנה.  

 

רק לאחר שהפרקליט הצבאי הראשי צפה בסרטון הווידאו שהעביר ארגון "בצלם" ושפורסם לראשונה ב-ynet, נפתחה חקירה בעניין. בסרטון המפליל, אותו צילמה נערה פלסטינית בת 14 המתגוררת בנעלין, נראה החייל מכוון את נשקו במרחק של כמטר וחצי מהמפגין הכפות, ויורה כדור מתכת מצופה גומי לעבר הקרקע. לפי עדותו של הפלסטיני, אשרף אבו רחמה, הוא נפגע בבוהן רגלו, קיבל טיפול מחובש צבאי במקום, ושוחרר על ידי החיילים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות בצלם
מתוך הווידאו
באדיבות בצלם
רגלו של הפלסטיני שנפצע
מומלצים