שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "אין זמן לחכות למחקרים, הרחיקו סלולרי מילדים"

  אזהרה כל-כך חמורה מגורם כה בכיר, טרם נשמעה: ראש מכון אמריקני לחקר הסרטן מזהיר מפני סכנת סרטן מהסלולרי וממליץ להרחיק את הטלפונים במיוחד מהילדים מכיוון שהמח שלהם עדיין מתפתח. לדבריו ההמלצות מסתמכות על תוצאות מחקר שטרם פורסמו. עם זאת, מחקרים רבים שבוצעו לא מצאו קשר ישיר בין הקרינה הסלולרית לבין הסיכון לסרטן

  בהלת הסלולרי: ראש המכון לסרטן באוניברסיטת פיטסבורג, ד"ר רונלד הרברמן, הפיץ אתמול (ד') הנחייה ל-3,000 חברי אקדמיה ובה הוא מזהיר מפני סכנת סרטן בעקבות שימוש בטלפונים סלולריים וממליץ להרחיק את הסלולרי מילדים בפרט.

   

  המלצתו של ד"ר הרברמן כבר מכה גלים בארצות הברית, בעיקר משום הודעתו כי הוא מסתמך על תוצאות מחקר שטרם פורסם. עם זאת, אזהרתו אינה עולה בקנה אחד עם המחקרים הרבים שפורסמו בנושא בשנים האחרונות, ולא הצליחו למצוא קשר ישיר בין הקרינה הסלולרית לבין סכנת גידולים סרטניים.

   

   

  "בראש דאגתי היא שאסור לחכות זמן רב עד לתוצאות מחקרים" אמר הרברמן, "אז זה כבר עלול להיות מאוחר מידי". הוא ממליץ בין היתר להרחיק את המכשירים הסלולריים מהראש, לעשות שימוש באוזניות אלחוטיות או בפונקציית הרמקול ולהרחיק את המכשירים מילדים ובני נוער. "אוכלוסייה צעירה זו צריכה להשתמש בסלולרי רק למקרי חירום", ממליץ הרברמן ומוסיף, "הנזק אצל הילדים יכול להיות גדול יותר מאשר במבוגרים מכיוון שמוחם עדיין מתפתח".

   

  מוקדם יותר החודש ארגון בריאות בטורונטו הפיץ אזהרה דומה הטוענת כי השפעת שימוש ממושך בסלולרי אינה ידועה ולפיכך יש לצמצם את השימוש בסלולרי אצל ילדים. כמה מדינות באירופה כבר הוסיפו המלצות זהירות דומות להרחקת הקרינה מהגוף.

   

  מחקרים קודמים: אין קשר בין הסלולרי לסרטן

  יותר ממיליארד איש ברחבי העולם משתמשים בטלפונים הניידים, שהפכו לחלק בלתי נפרד משגרת החיים. מחקר שנערך בשנת 1990 על ידי חוקרים בריטים קבע כי אין סכנה בקרינה הסלולרית מהטלפונים הניידים. אלא שבשנים האחרונות פורסמו מספר חוות דעת שקבעו כי קיים חשש שהקרינה הסלולרית עלולה לגרום למחלות סרטן ולפגיעה בתפקוד המוחי.

   

  מחקר שפורסם בשנת 2006 על ידי המכון לחקר הסרטן בלונדון בו השתתפו יותר מ-4,000 נבדקים מחמש ארצות באירופה, מצא כי השימוש בטלפון נייד בטוח לפחות במהלך 10 שנות השימוש הראשונות בו, והוא אינו מעלה את הסיכון לגידול מוחי מסוג "נוירומה אקוסטית".

   

  באותה שנה פורסם מחקר נוסף, הגדול מסוגו, ע"י מדענים מהמכון האפידמיולוגיה לסרטן בדנמק. במחקר הזה ניתנה למדענים מהמכון האפידמיולוגי לסרטן בדנמרק גישה לפרטיהם של 723,421 אנשים אשר השתמשו בטלפונים סלולריים בין השנים 1982 עד 1995.

   

  החוקרים לא מצאו כל קשר בין השימוש בטלפון הסלולרי לבין סיכון מוגבר לסרטני מוח, צוואר, עין או לאוקמיות. לדברי החוקרים, התוצאות מבהירות כי אין חשש משימוש בסלולרי ללא דיבורית בשימוש קצר או ארוך טווח.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סלולרי. להרחיק מילדים
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים