שתף קטע נבחר

הצעתי לחברי נישואין עם טבעת; אני מאורסת?

שאלה:

 

הצעתי לבן זוגי נישואין עם טבעת מפלסטיק האם אנחנו מאורסים?

 

הערות: ההצעה היתה ב-29.2 וקראתי באתר מסויים שאסור לגבר לסרב להצעת נישואין של אישה בתאריך זה. (יפעת, תל-אביב)

  

תשובה:

 

לפי ההלכה אירוסין (קידושין בלשון ימינו) נעשים כאשר האיש מקדש את האישה בטבעת או בדבר בעל ערך אחר, בפני עדים כדת משה וישראל. נתינת טבעת של האישה לאיש, גם אם היא כוללת הצעת נישואין, אינה יוצרת קידושין או כל מעמד הלכתי אחר.

 

בלוח של הגויים, ה-29 בפברואר חל רק פעם בארבע שנים, ולכן זה יום שנחשב "מחוץ ללוח" ולסדר הזמנים הרגיל. לגבי האגדות שאת קוראת באינטרנט, אין לנו צורך בהן, יש לנו מסורת עשירה משלנו.

 

אנחנו חיים לפי הלוח העברי, וגם לנו יש יום בשנה שהוא מחוץ לסדר הימים הרגילים, כפי שדרשו חכמים על הפסוק (תהלים קלט טז) "...יָמִים יֻצָּרוּ ולא וְלוֹ אֶחָד בָּהֶם" (כתוב ולא, קוראים ולו), ר"י אומר שלש מאות וששים וחמש ימים הם ימות החמה, ליחידו של עולם אחד מהם, ואיזו זה, ר' לוי ור' יצחק, רבי לוי אמר זה יום הכפורים ... רבי יצחק אמר זה יום השבת." (פס"ר כג)

 

במדרש על צורת הכתיב והקרי, אמרו חכמים שיש יום אחד בשנה שהוא "לא" נחשב במניין ימי השנה, כי כולו מוקדש "לו", לקב"ה. גם אצלנו היום הזה הוקדש בימי קדם להקמת משפחות בישראל, כאשר בנות ישראל היו יוצאות לבושות בבגדים לבנים שאולים, לחולל בכרמים ולהימצא לבחירי ליבן. (משיב: הרב דרור ברמה)

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים