שתף קטע נבחר

מאמר שטנה נגד שטרן: סמל של בגידה ורוע

עלון השבת הימני "ארץ ישראל שלנו" הקדיש השבת מאמר מערכת לאלוף היוצא, אלעזר שטרן, תחת הכותרת "לדיראון עולם". שטרן זוכה במאמר למטר מילים קשות והתקפות מילוליות - על ש"התנכר למקום ממנו צמח, כדי לחלות את פני אדוניו מהשמאל"

ראש אגף משאבי אנוש היוצא, האלוף אלעזר שטרן, אמנם סיים בשבוע שעבר את תפקידו - אבל נראה שהחשבון עם חלקים בציבור הימני-דתי עדיין פתוח. בעוד שב"ידיעות אחרונות" מספר האלוף הדתי בראיון הפרישה על התקופות שבהן התבייש בכיפה שעל ראשו נוכח התבטאויות מסוימות של רבנים ופעולות של חובשי כיפות סרוגות, מפרסם עלון הימין "ארץ ישראל שלנו" מאמר מערכת חריף נגדו תחת הכותרת "לדיראון עולם".

 

המאמר, שהופץ במאות מבתי הכנסת בישראל, מסכם את שנותיו האחרונות של שטרן במדים ואת חיכוכיו המתוקשרים עם הציבור הדתי. מילים חריפות נשפכות במאמר על שטרן, "האיש שחזותו החיצונית לא העידה על פנימיותו החלולה ועל דרך חשיבתו המסוכנת... האיש שהפך לעבד נרצע של המערכת, וגרם נזקים בלתי הפיכים".  


העלון שחולק בבתי הכנסת

 

כותב המאמר קובע כי "התנכלותו לציבור הדתי, לרבנים, למתיישבים ולישיבות ההסדר אינה נסלחת", ואף מברך על פרישתו מצה"ל: "ברוך שפטרנו מעונשו של זה".

 

"מעורר שאט נפש"

מערכת העלון מזכירה כיצד האלוף הדתי שיתף פעולה לאורך כל "תוכנית הגירוש", תקף אישית את הרבנים שקראו לסרבנות ודרש את התפטרותם מהישיבות כתנאי להכרה בהן כישיבות הסדר. "בציבור הדתי ובקרב תלמידי ישיבות ההסדר שטרן ייצרב בתודעה כסמל של רוע, בגידה והתנכרות למקום ממנו צמח, כדי לחלות את פני אדוניו מהשמאל", נכתב, "הוא ניהל מסע ציד מתוקשר נגד חיילי ההסדר, ופגע במעמדם בצורה מעוררת שאט נפש".

 

עוד נטען כי האלוף שטרן ניסה לפגוע בתפקודה של הרבנות הצבאית הראשית כגוף עצמאי בצה"ל, וכן יזם "הליך גיור מזורז לחיילים גויים". הכותב מזכיר גם את מחאתו של שטרן נגד "הקלוּת הבלתי נסבלת של הגשת תצהירים לצורך בקשת פטור מטעמי דת" – אמירה שלטענתו איימה על מעמדם של תלמידי הישיבות הגבוהות ושל הבנות הדתיות.

 

גם כהונתו כמפקד בה"ד 1 לא נשכחה: "כשנכנס שטרן לתפקידו בבית הספר לקצינים, ביטל את הוראת רב בית הספר לאסור צפייה בסרטי וידאו בחדרים בשבתות... 'אני לא כאן בשביל לצמצם חילול שבת, אלא כדי לעשות חיילים שינצחו במלחמה. מי שירצה יראה וידאו, ומי שירצה ילמד גמרא', אמר שטרן לרב, ופרץ את האיסור".

 

יש דין ויש דיין

בנוסף מיוחסת לשטרן גם תאונת פגע וברח שארעה, לכאורה, ערב תוכנית ההתנתקות, שעה שביקר באחד מישובי גוש

קטיף. "נהגו של האלוף נסע במהירות מופרזת, ולטענת המתיישבים פגע הנהג ברגלו של אחד מהם, עלה על אי-תנועה ונמלט", נכתב בעלון, "דובר צה"ל הכחיש".

 

אבל השיא – כך על פי המאמר – היה דווקא ההליך המתוקשר שניהל האלוף נגד החייל חננאל דיין, שבטקס לחיילים מצטיינים בבית הנשיא סירב ללחוץ את ידו של הרמטכ"ל דן חלוץ, ש"היה שותף פעיל במכונת הגירוש האכזרית", כהגדרת החייל.

 

במאמר מובאת גרסתו של דיין שטוען כי שטרן הדליף לעיתון "ידיעות אחרונות" חומרים הקשורים אליו, והוא אף תבע אותו בבית המשפט על כך. "מה שהכי כואב בסיפור הזה הוא שהמדינה קיבלה על עצמה את האחריות לייצג את אלעזר שטרן, ולשאת באחריות להתנהגותו. אם יחויב שטרן, כספי משלם המיסים לממן את הפיצוי הכספי", אמר דיין.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שטרן. מאמר פרידה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים