שתף קטע נבחר

תומכי טיבט: "לא נגד האולימפיאדה, בעד חירות"

מהלך של ישראלי אחד, שרצה למחות נגד התנהלות סין מול טיבט, יצר את "מחאת האור הגדולה בעולם" שתתקיים ערב פתיחת המשחקים האולימפים בבייג'ינג, בהשתתפות מאה מיליון איש מהעולם כולו. רוצים להביע תמיכה? כל שעליכם לעשות הוא להדליק ביחד נר

שיר החנוכה הידוע "כל אחד הוא אור קטן" יקבל השבוע משמעות נוספת. בשבעה באוגוסט 2008, ביום שלפני פתיחת המשחקים האולימפיים בבייג'ינג, מתכוונים תומכי טיבט ברחבי הגלובוס ליצור את מחאת האור הגדולה בעולם.

 

הרעיון למחאת האור התחיל, למרבה הפלא, דווקא כאן אצלנו. דוד כליפא (52) הקים אתר אינטנרט בו העלה רעיון למחאת אור לשחרור טיבט שתתקיים ערב האולימפיאדה. בארבעת החודשים בהם קיים האתר, הוא הצליח לגרוף 100 מיליון תומכים מרחבי העולם שיקחו חלק במחאת האור, ידליקו נר ויאמרו כן לחרות בטיבט.

 

"מחאת אור מזמינה אנשים לבצע פעולה פשוטה ברגע מסויים למען מטרה אחת" מסביר כליפא, "היא אמצעי חובק עולם שמאחד מיליוני אנשים ברחבי העולם וממנף את כוחו של כל אחד מאיתנו להבעת עמדה" הוא מוסיף. "מחאת אור לעולם תיאבק למען מטרה נעלה כגון זכויות אדם, חופש הבחירה, מחשבה, או אמונה, תעשה שלא למטרת רווח, ואינה אלימה". 

 

"הדליקו נר" מתוך אתר המחאה. מלווה בכתוביות להנגשה לכבדי שמיעה

 

בכדי להשתתף במחאה כל שצריך לעשות הוא להדליק נר. בשבעה באוגוסט בשעה 21:00 על פי הזמן המקומי בכל מדינה.

 

"הדליקו נר בביתכם, מקום העבודה או בציבור", נאמר באתר. "הניחו את הנר בחלונכם, על שולחן העבודה או בכל מקום אחר שאנשים יוכלו לצפות בו בתקווה שיעשו כמותכם".

 

מיליארדי צופים יחזו במחאת האור באמצעות מסכי הטלוויזיה ברחבי העולם ביום פתיחת המשחקים האולימפיים. נל"ט (נר למען טיבט) קוראת במקביל, לכל הצופים בטקס הפתיחה בבייג'ינג להדליק נרות, מצתים, פנסים ומקורות אור שונים כטלפונים סלולריים, ברגע כניסת המשלחת האולימפית הסינית לאיצטדיון.

 

ביום שלמחרת תשגר התנועה מכתבים למנהיגי המדינות בעולם, כדי לבשר כמה

אנשים בדיוק באותה מדינה מייחלים שטיבט תשוחרר."נדרוש מכל אחד מהם לפעול למען חרותה של טיבט. ונשלח גם מכתבים לממשלה בבייג'ינג ולמזכיר הכלל של האו"ם עם מידע על רמת ההשתתפות בעולם כולו", מוסיף כליפא. "איננו נגד האולימפיאדה, או נגד דבר הקשור בה, אנחנו פועלים למען החרות. נקודה".

 

כחלק מהתמיכה מרחבי העולם שצבר המאבק, הצטרפו לתנועה גם ארגון מטפסי הרים איטלקיים בשם "ההרים העצובים והמעשנים" ("Sad Smoky Mountains"). ביום שלמחרת הדלקת הנרות, ישלח הארגון מאות מטפסי הרים ומתנדבים להדלקת נרות זיקוקין אדומים על גגות גורדי שחקים בניו יורק, פריס, ברלין, אמסטרדם וערים גדולות אחרות בעולם.

 

כמו כן יודלקו משואות דומות על מאות פסגות הרים בשלוש יבשות. המשואות יודלקו במקביל לטקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים בבייג'ינג.

 

זו אינה הפעם הראשונה שארגון "ההרים המעשנים העצובים" נרתם למען טיבט. ב-11 במאי השנה, מאות מטפסי הרים טיפסו על מעל 100 פסגות הרים באירופה, אסיה, צפון ודרום אמריקה, והאירו את השמיים באדום במחאה על מסע הלפיד האולימפי באוורסט, ובקריאה לטיבט חופשית.

 

"אנו מוכנים כעת להדרכתם של מאות מתנדבים להצתת נרות זיקוקים ומשואות אור ועשן בערים בכל רחבי העולם" אומר האמן אלברטו פרופו, יוצר הפרוייקט. "נדליק את השמיים באדום מבניינים, אנדרטאות וארמונות".  

 

"התמונה שהכנו", מוסיף פרופו בשיחה עם ynet, "מרמזת במכוון על אסון התאומים, ומדגישה שגם אסונה של אומה קטנה ונידחת, חשוב שישמע בעולם כולו, ושאנשים רבים ככל האפשר, יעשו כל שביכולתם לתקן את העוול שנעשה לה".  

 

תמונת הדמיה. "ארגון ההרים העצובים והמעשנים" 

הדלאי למה נותן את ברכתו

תמיכה חשובה במיוחד התקבלה בימים האחרונים מהדלאי לאמה, שהכיר בחשיבות תנועת נל"ט והקמפיין שלה למען חרות טיבט והאנושות בכלל. "אנחנו מקווים שקמפיין 'נר למען טיבט' יתן השראה לשלטונות הסיניים ויאפשרו להם להפנים את ערך החרות למען האנושות כולה, וחשיבות התרבות הבודהיסטית הטיבטית המביאה תועלת למיליוני אנשים ואשר לה יכולת לשרת את האנושות כולה, כולל הסינים עצמם", אומר טסזרינג טאשי, נציגו של הדלאי לאמה.

 

"כמוכם, גם הדלאי לאמה והממשלה הטיבטית הגולה אינם נגד האולימפיאדה הקרובה

בבייג'ינג" הוסיף טסזרינג טאשי. "בנוסף, איננו נגד אזרחי סין, שגם הם אינם נהנים מזכויות אדם נאותות וחרויות שמהם נהנים תושבי העולם החופשי".

 

 "אנו שמחים וגאים לקבל את ברכתו של הדלאי לאמה", מסכם כליפא, "זה מחזק את ערך הפעולה והמחאה הבלתי-אלימה עליה מושתת הקמפיין". פעילי נל"ט מעודדים את שוחרי החרות בעולם להדליק את אורות רכביהם במשך כל יום שישי ה-8 באוגוסט, יום בו יתקיים טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים בבייג'ינג, כהוקרה והערכה לחרותם העצמית.

 

"מחאת האור הגדולה בעולם" תחל ביום חמישי, 7 באוגוסט 2008 בשעה 21:00. הארוע המרכזי בישראל, הכולל מופעי אור שונים, יתקיים בכיכר דיזינגוף בתל-אביב בשעה 20:00. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי כליפא
מחאת אור
צילום: דודי כליפא
צילום: Jamie Williams
enlightment
צילום: Jamie Williams
צילום: דודי כליפא
דלאי למה
צילום: דודי כליפא
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים