שתף קטע נבחר

אבל בנעלין: "איך ילד קטן יכול לאיים על חיילים?"

הנשים שעמדו בכניסה לביתו של אחמד מוסא, שנהרג על פי החשד מירי של שוטר מג"ב, מיררו בבכי: "אין להם אלוהים, אין להם אלוהים". ברחבי נעלין נתלו פוסטרים של אחמד, שהפך לסמל ההתנגדות לגדר. ראש לשכתו של אבו מאזן: הריגת הילד היא פשע נוראי. חיילי צה"ל ירו גז מדמיע לעבר המשתתפים בהלוויה, לאחר שהושלכו לעברם אבנים

"אין להם אלוהים, אין להם אלוהים". פחות מיממה לאחר הריגתו אתמול של הילד אחמד מוסא, בן ה-11, תושבי הכפר נעלין מכונסים באבלם ומקיימים שביתה כללית. כוחות צה"ל חסמו את הכניסה הראשית לכפר ובתי-העסק סגרו את שעריהם לקראת ההלוויה. ליד בית משפחתו של הילד שנהרג התקבצו המונים, שמיררו בבכי ומתחו ביקורת על צה"ל וכוחות הביטחון.

 

עם הגעת מסע ההלוויה מרמאללה אל הכפר נשמעו קולות ירי. התברר כי חיילי צה"ל במקום ירו כמה רימוני גז מדמיע לעבר המשתתפים.

גופת הילד הוכנסה לכפר, תוך קריאות מצד המשתתפים: "ברוח ובדם נפדה אותך שאהיד". מצה"ל נמסר כי לצומת הסמוך לכפר הגיעו מאות אנשים, כמה מהם החלו ליידות אבנים לעבר הכוחות שהוצבו במקום, וכדי להרתיעם - נורו כמה רימוני גז.

 

הנשים שעמדו בכניסה לביתו של הילד שנהרג לא הצליחו לעצור את הדמעות. "אין להם אלוהים, אין להם אלוהים", הן חזרו שוב ושוב. כשמסע הלוויה הגיע לבית המשפחה קיבלו אותו במחיאות כפיים ובשירה השמורה לשאהידים.

 

רבים מהנוכחים חבשו כובעים והניפו דגלים ירוקים, המזוהים עם חמאס. בין המלווים צעדו כמה צעירים שצעקו "דמם לא נשפך לשווא".


תמונתו של אחמד בכרזה שנתלתה בנעלין

 

ראש לשכתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן), רפיק אל-חוסייני, אמר בשיחה עם כתבים בכפר הריגת הילד היא "פשע נוראי". לדבריו, "ישראל פתחה במתקפה על כל האדמה הפלסטינית כדי לפגוע בסיכוי לשלום".

 

דודו של אחמד, חוסני יוסף מוסא, אמר ל-ynet כי הוא לא מבין מדוע שוטר מג"ב ירה לעבר הילד. "ילד קטן ששיחק עם החברים שלו, מה כבר הוא יכול לאיים על החיילים?", אמר בכאב. "הם רק ילדים שראו תהלוכה נגד הגדר והצטרפו אליה. לחזור הרוג בלי ראש, זה מצביע על אכזריות של החיילים". מוסא אמר כי לדעתו מדובר במסר למפגינים, שנועד להפסיק את ההפגנות נגד גדר ההפרדה.

 

הדוד חוסני טען כי למשפחה הופקעו 30 דונם לצורך בניית הגדר. אחת הנשים שלידו אמרה כי לתושבי הכפר לא נשארו אדמות, "רק הבתים שאנו גרים בהם נשארו לנו ואנחנו לא בטוחים עד מתי זה יישאר".

 

הוא סיפר כי אינו מאמין בשום תביעה נגד הישראלים: "לא תעזור תביעה, לא יעזור משפט. מקסימום הישראלים יעשו הצגה, כמו שעשו במקרה של החייל היורה. השופטים מיד משחררים, הם המחוקקים, הם המאשימים והם השופטים. אומרים שיעשו משפט, אבל מה שהם עושים זה שקר אחד גדול, הצגה לתקשורת. ואם באמת הם מעמידים לדין זה כבר את האב של הילדה שצילמה את הווידיאו, ולא את אלה שנראו יורים בסרט הווידאו".

 

פוסטרים ברחבי הכפר

ההרוג אחמד, ילד קטן ונאה כפי שנראה מן הפוסטרים שממלאים כל פינה בנעלין, זכה כשהוא רק בן 11 לסיסמאות גדולות הכתובות על קירות, כבוד שבדרך כלל נשמר לפעילים ומבוקשים בכירים שנהרגו בידי צה"ל. למרות גילו הצעיר, הסיסמאות מדברות עליו כסמל התנגדות לגדר ותושבי הכפר מבטיחים להמשיך ב"דרכו המתנגדת לגדר".

 

חבריו של ההרוג, אחמד סעדאת ומחמוד מוחסן, שניהם בני עשר,

סיפרו כי הם היו באזור העבודות כשבוצע הירי לעבר חברם, שהיה המצטיין בכיתה. לדברי אחמד: "ניסינו לגלגל את גדר התיל שהקים הצבא באזור העבודות לכיוון הוואדי, כשהגיע ג'יפ של צה"ל ואחד החיילים החל לירות אש חיה לעברנו. פתאום ראינו את השאהיד נופל וכדור אחד נכנס לו לראש". אחמד מודה כי אז הילדים החלו ליידות אבנים ואבן אחת אפילו פגעה, לדבריו, בראשו של אחד החיילים.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
גופתו של אחמד מוסא
צילום: AFP
הדוד חוסני מוסא. החיילים אכזריים
חבריו של אחמד. ראו אותו נופל
מומלצים