שתף קטע נבחר

סקירה: מכשיר ניווט ומדיה Asus R300

ה-R300 מבית Asus, הוא מכשיר ניווט מצוין, וגם משמש כדיבורית מוצלחת לרכב. אך מה עם יכולותיו בתחום המדיה? בדקנו

שוק מכשירי ה-GPS הייעודיים, שהם גם מכשירי מדיה ניידים, הולך ונעשה צפוף. עם ירידת מחירים מתונה אך מתמדת וחברה אחת ששולטת (כמעט) בכל שוק תוכנות הניווט – מה שחשוב הוא המעטפת. לפני כשבועיים סקרנו כאן את דגם R600 של Asus. כעת אנחנו סוקרים את אחיו הקטן – R300.

 

עיצוב וממשק

ה-R300 הוא מכשיר אלגנטי עם מסגרת מתכתית – כאשר כולו מתופעל ממסך המגע, שהוא גם הממשק היחידי. המסך בגודל 3.5 אינץ' ברור ונוח לקריאה, אם כי באור שמש ישיר מעט התקשינו בפענוחו.

 

הכפתורים שעל המסך גדולים, וגם בעלי אצבעות גדולות לא יקישו בטעות על בחירה לא נכונה. הטרוניה היחידה שיש לנו היא לגבי העברית שהותקנה במכשיר, ואליה נתייחס בהמשך.

 

תכונות עיקריות

מכשיר המדיה הנייד מבית אסוס מצויד בחריץ מיני-SD, אשר בו תוחבים את כרטיס הזיכרון עם תוכנת iGo 8. מלבד זאת יש במכשיר שקע אוזניות סטנדרטי 3.5 מ"מ ושקע USB מיני-A, שהוא ממשק טעינת הסוללה והטענת המידע.

 

מלבד רמקול פנימי, ה-R300 תומך ב-Bluetooth, ומתממשק עם טלפונים סלולריים לתפעול בסיסי: קבלה והוצאת שיחות וגישה לאנשי קשר. המכשיר כולל גם אפשרות למשלוח הודעות SMS – אך הממשק לכך אינו ברור. ועוד בעניין הממשק: טעות גסה ומביכה בעברית הייתה כשחיפשנו מכשירים בטווח, וקבלנו הודעה ש"החיפוס (כך במקור) הסתיים". אנחנו מאוד בעד עברות וגיור של ממשקים – אבל אנחנו גם בעד עברית תקינה. חבל שלא מעסיקים יועצים לשוניים במלאכה הזו, שהייתה מונעת טעויות מביכות כאלה. מן הראוי שבעדכון הגירסה הבא הדבר יתוקן.

 

עוד הוא מכיל משדר FM הניתן להתאמה אישית, כך שאפשר לשדר את הוראות ההכוונה, המוזיקה והשיחות (בשילוב ה-Bluetooth) למערכת השמע האודיו ברכב, ולשמוע אותן מהרמקולים – נחמד.

 

ניווט

התכונה העיקרית של המכשיר היא כמובן, ניווט. בעזרת תוכנת iGO 8 החדשה הוא עושה זאת מצוין. בגירסה שאנחנו בדקנו, הייתה מותקנת גירסה 8, אשר התכונה העיקרית שלה היא הצגת פני השטח בתלת ממד כולל שליטה מדויקת בגובה הצפיה, ועוד אפשרויות רבות להתאמה מדויקת של תצוגת הניווט. כרגע, הגירסה שתימכר היא עם מפות של גירסה 6, שהן מפות דו-ממד.

  

ועדיין, ניתן להבין מדוע תוכנת iGo הישראלית היא התוכנה השלטת בשוק: קביעת המסלולים שלה יעילה ולרוב היא אכן בוחרת במסלול הקצר או המהיר ביותר -לפי בחירתכם. ההוראות ברורות ונשמעות בזמן. גם תצוגת המסלול, בעברית כשרה למהדרין ללא טעויות, ברורה ונוחה להבנה גם במבט חטוף.

 

איכון הלוויין הראשוני היה לעתים איטי במקצת, במיוחד בצל בניינים ולאחר זמני כיבוי ממושכים, אבל בשימוש שוטף המכשיר בסך הכל הגיב במהירות והתאים את המסלול למיקומנו תוך שניה – גם כשניסינו להערים עליו וסטינו בכוונה מן המסלול.

  

מדיה

לצערנו, היכולות של ה-R300 כמכשיר מדיה, נופלות מיכולותיו כמכשיר ניווט. תצוגת התמונות שלו הגונה, ואכן אפשר להבחין בלא מעט פרטים על המסך הגדול יחסית. נגן המוזיקה גם הוא עושה עבודה לא רעה: איכות הצליל סבירה, אם כי נתקלנו במעט צרימה בתדרים הגבוהים ובעיקר מורגש חסרונו של בס בועט. הנגן תומך לחלוטין בכתוביות עבריות וזו הפתעה נעימה.

 

כנגן מוזיקה לדרכים, הוא בהחלט בחירה אפשרית – כאשר המגבלה שלו לעומת נגני MP3 ייעודיים, מלבד העובדה שהוא מעט נופל מהם באיכות הצליל, היא הנפח. זאת, מאחר וה-R300 מסתמך על כרטיסי זיכרון לאחסון. עקב אכילס של המכשיר הוא נגן הווידאו. הנגן לא מכיר בפורמטים נפוצים כמו DivX, AVI או WMV אלא רק בפורמט mp4.

 

קצת חבל. תיאורטית, ה-R300 היה יכול להיות גם יחידת בידור לילדים מאחור בנסיעות ארוכות, שבהן אבא או אמא יודעים לאן צריך לנסוע.

 

אביזרים וחיי סוללה

מכשיר הניווט הזה מגיע עם ערכת אביזרים יעילה: מתאם SD, כבל USB, מטען לרכב וזרוע עם כיפת יניקה (וואקום) לחיבור לשמשת הרכב. האביזרים כולם מוצלחים – אבל יש לנו טרוניה אחת לגבי הזרוע.

 

אמנם, הכיפה נצמדת היטב ובעוצמה, אך המגרעות שאמורות להחזיק את המכשיר במקומו – אינן עמוקות מספיק. כך קורה שבכל מהמורה בכביש ה-R300 התנתק ממקומו, התעופף ונחת במקרה הטוב על לוח המחוונים ובמקרה הרע מתחת לכיסא הנהג. אלא אם תשיגו מתקן מאובטח יותר שיקבע את המכשיר במקומו – לא מומלץ להשתמש בו כמכשיר ניווט לשטח.

 

חיי הסוללה של המכשיר נאים - ללא טעינה, הסוללה החזיקה מעמד במשך כיומיים בשימוש מעורב. בהנחה שברוב הזמן תמצאו ליד שקע USB פנוי או שקע המצית ברכב, לא סביר שתתקלו במצב של סוללה ריקה.

 

סיכום

R300 הוא מכשיר ניווט מוצלח והשילוב בין יכולות התקשורת שלו באמצעות Bluetooth ומשדר רדיו, הופכות אותו גם לדיבורית טובה לרכב. כנגן מדיה הוא פחות מצטיין, עם חולשה בולטת בתחום הווידאו.

 

מבחינת תמורה למחיר - הרי שמדובר במכשיר עם יחס עלות/תועלת מצויין. הוא מתאים מאוד למי שנוסע הרבה בכבישים, אך מתבלבל ולא תמיד יודע איך מגיעים מנקודה א' לנקודה ב'. הזרוע המסופקת איתו הופכת אותו לבחירה לא אידיאלית למנווטים בשטח – אך אלה בוודאי יבחרו בכל מקרה בפתרון ייעודי ומוקשח יותר.

 

ASUS R300

ציון:


 

מחיר (עם גירסת iGo 6 - מפות ללא תלת ממד): 1,399 ש"ח

  

יתרונות: תוכנת ניווט משובחת, קישוריות מעולה (Bluetooth ומשדר FM)

חסרונות: נגן וידאו לוקה בחסר, תושבת רכב לא יציבה

שורה תחתונה: כלי עזר מוצלח לנווט העירוני

 

מפרט טכני

מערכת הפעלה: Windows CE 5.0

מעבד: סמסונג 400 מה"צ

תצוגה: מסך 3.5 אינץ' 65,000 גוונים 

זיכרון: 64 מ"ב פנימי, 128 מ"ב ב-ROM 

GPS: מסוג SiRF STAR III

חריץ הרחבה: Micro SD

קישוריות: USB 1.1, Bluetooth 2.0

מידות: 101 על 81.5 על 13.8 מ"מ

משקל: 260 גרם

סוללה: ליתיום-יון 1300 מיליאמפר ניתנת להחלפה

תכונות נוספות: חיישן אור, משדר FM

 

לדף המוצר באתר היצרן 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים