שתף קטע נבחר

סקר: נתניהו מפסיד ללבני, מנצח את מופז

מסקר שערך מכון רפי סמית עבור ynet, שעות לפני הודעת הפרישה של ראש הממשלה, עולה כי לבני בראשות קדימה מקבלת 32 מנדטים, לעומת 27 של נתניהו. אם מופז יעמוד בראש המפלגה הוא יקבל 22 מנדטים והליכוד 28. ומי ירוויח ממועמדות מופז? העבודה, מרצ וישראל ביתנו

קדימה בחירות: בימים שבהם המועמדים המובילים על ראשות קדימה, ציפי לבני ושאול מופז, מחזרים במרץ אחר בכירי המפלגה שלהם, מגלה סקר מכון רפי סמית, שנערך עבור ynet, מי טוב יותר - או יותר נכון מי טובה יותר -  עבור המפלגה, אם יוחלט על עריכת בחירות כלליות.

 

הסקר, שנערך בימים שלישי ורביעי, והסתיים לפני הודעתו הדרמטית של ראש הממשלה אהוד אולמרט, מגלה כי לבני מובילה את קדימה לניצחון על כל שאר המפלגות. לעומת זאת, מופז בראשות המפלגה מפסיד ליושב ראש הליכוד, בנימין נתניהו.

 

על פי הסקר, קדימה בראשות לבני מרכיבה את הממשלה הבאה כשבאמתחתה 32 מנדטים, בעוד הליכוד משתרך מאחור עם 27 מנדטים. לעומת זאת, קדימה בראשות שאול מופז זוכה ל-22 מנדטים בלבד, ומפסידה לליכוד, שזוכה ב-28 מנדטים.


 

בכירי קדימה, שעדיין לא גילו במי הם תומכים - אם כי נוטים להודיע על תמיכתם בלבני - עשויים לזכות בחיזוק בעקבות הסקר ולהקדים את תמיכתם הגלויה. נתונים אלה עשויים להשפיע על המתלבטים במפלגה ועל פעילי השטח, שמחבבים את מופז יותר מאשר את לבני. על אף הקשרים הטובים עם מופז, בסופו של דבר, פעילי השטח המרכזיים בקדימה מעוניינים לשמור על כוחה של המפלגה. אם המגמה המצטיירת בסקר זה תימשך גם בשבועיים-שלושה הקרובים, רבים מאנשי השטח עשויים לשנות את דרך הצבעתם, ולנדוד לכיוונה של לבני.

 

לאהוד ברק, שוודאי הרגיש השבוע מרוצה מהודעתו של אולמרט, אין באמת סיבה לחייך. מצבה של העבודה בראשותו קשה - בכל מקרה, לא משנה מי יעמוד בראשות קדימה, הציבור מציב את העבודה במקום השלישי בלבד. עם לבני בראשות קדימה, העבודה מידרדרת ל-14 מנדטים. עם מופז התמונה מעט יותר טובה, אך עדיין לא לא מספקת עבור העבודה: 16 מנדטים בלבד.


 

והנה עוד סיבה לדאגה עבור ברק: לבני מצליחה לגרום לכ-37% ממצביעי קדימה ב-2006 להצביע עבור המפלגה בבחירות הבאות, והיא נוגסת בצורה משמעותית במפלגת העבודה כש-40% ממצביעיה ישלשלו פתק "כן". גם כ-11% ממצביעי הליכוד אמרו בסקר שיצביעו ללבני. מופז, לעומת זאת, "מושך" רק 24% ממצביעי קדימה ב-2006 ו-15% ממצביעי העבודה.

 

גם במרצ צריכים לפחד מלבני. אם לבני תעמוד בראשות קדימה, מרצ תצטרך להסתפק בחמישה מנדטים. אנשי השמאל צריכים להתפלל חזק כדי שמופז יעמוד בראשות קדימה - אז תעלה מרצ לשבעה מנדטים.

 

ומה בימין? על-פי הסקר גם ישראל ביתנו צריכה לקוות שהרמטכ"ל לשעבר ינצח את לבני בפריימריז. אם הבחירות היו

נערכות היום כשמופז בראש קדימה, ישראל ביתנו היתה זוכה בעשרה מנדטים. עם לבני בראש קדימה - שמונה מנדטים בלבד.

 

באיחוד הלאומי-מפד"ל ובש"ס כמעט ולא מושפעים מההבדלים בעמדת יו"ר קדימה. המפלגה הדתית-ציונית זוכה לשמונה עד תשעה מנדטים בעוד שהמפלגה החרדית-מזרחית זוכה ל-10-11 מנדטים. יהדות התורה תזכה בשישה עד שבעה מנדטים - גם הם ללא קשר למנהיג קדימה. המפלגות הערביות מקבלות עשרה מנדטים בכל מקרה.

 

מפלגת הגמלאים נמחקת מהמפה הפוליטית, ולא עוברת את אחוז החסימה. מפלגתו של ארקדי גאידמק, "צדק חברתי", לא מצליחה לשמור על כוחה הציבורי ועומדת על סף אחוז החסימה, כך גם מפלגת הירוקים.   

 

בסקר רואיינו טלפונית 500 איש כמדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל (מעל גיל 18). טעות הדגימה המרבית היא של 4.5%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. זוכה בגדול
צילום: AFP
מופז. טוב לשאר המפלגות, לא לקדימה
צילום: AFP
צילום: AFP
נתניהו. הכוח שמנגד
צילום: AFP
מומלצים