שתף קטע נבחר

הנשים יפגינו בכנסת: קול אישה אינו ערווה

בעקבות הדרת הנשים ממקהלת הכנסת ששרה את "התקווה" בפני ראש ממשלת בריטניה, יפגינו ארגוני הנשים בשירה בתוך אולם המליאה – כך נודע ל-ynet והן מבהירות: "לא נפסיק לשיר עד שהיועץ המשפטי לממשלה יורה לכל עובדי הציבור לוודא שאמניות, זמרות ורקדניות יוכלו להופיע בכל במה, ללא אפליה"

רק ביום רביעי יצאה הכנסת לפגרה עד אחרי החגים, ונראה כי החופש הזה הולך להיות מעניין במיוחד. ל-ynet נודע כי בכוונת ארגוני הנשים לקיים במהלכה "הפגנה מוזיקלית" ייחודית, זאת בעקבות הדרת חברות הכנסת מהמקהלה ששרה את "התקווה" בפני ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון שביקר במשכן לפני כשבועיים. 

 

על פי התכנית, תגיע קבוצת נשים לכנסת בכינוס הפגרה הראשון, תשתחל ב"התגנבות יחידים" ליציע האורחים במליאה ותיפצח ב"שירה אדירה". המארגנות ממליצות למפגינות להצטייד בכלי נגינה קטנים (כמו מפוחיות) והן מקוות כי גם עובדות הכנסת והח"כיות שתומכות במחאה יצטרפו אליהן. בנוסף, קבוצה שנייה של נשים, כאלה החשות "נתק מוחלט מהשלטון והכנסת", תשיר מחוץ למשכן.  

 

"יהיו בקבוצה נשים מכל הארץ - דתיות, ערביות, עולות מרוסיה, אתיופיה, שמאל וימין", נכתב במכתב שהופץ בימים האחרונים בין חברות ארגוני הנשים, "אנו נפרסם מראש בבתי כנסת, מקומות עבודה ובקרב כל התארגנות אחרת את מועדי הביקור בכנסת ואת שעת התחלת השירה, וכך - לא משנה היכן מתארגנת קבוצת נשים - היא יודעת מתי להתחיל לשיר". הנשים הן שנפגעו, אבל לא רק הן מוזמנות לקחת חלק במאבק. "גם גברים שחושבים שהדרת הנשים משירה בציבור היא חרפה מוזמנים להתארגן ולהגיע ולשיר", כותבות המארגנות, "בלי שלטים, בלי הפרעה ובלי הפגנה - רק לשיר ללא הפסקה בקול גדול".  

 

יוזמות המהלך מבטיחות להתמיד ולהתייצב למשמרת המחאה המקורית מדי שבוע "עד שהיועץ המשפטי לממשלה יורה לכל עובדי הציבור, הח"כים, הממשלה, צה"ל והרשויות המקומיות לוודא שנשים אמניות זמרות ורקדניות יוכלו להופיע בכל במה באופן שוויוני ללא אפליה". בנוסף הן מקוות שההתארגנות תצבור תאוצה ותצא משליטתן - "אנו רק נדליק את הלפיד, ושהאזרחיות במדינה ישמרו שלא יכבה".  

 

"נשיר בקולי קולות"

רוני אלוני-סדובניק, ממארגנות המחאה, סיפרה בשיעה עם ynet כי בכוונתה לגייס למחאה כמה זמרות ידועות שיצטרפו לסיור המוזיקלי במשכן. "נשיר בקולי קולות ונגרום להפסקת הישיבה במליאה עד שהיו"ר תסכים להבטיח שלעולם לא תופסק שירת הנשים במשכן", היא אומרת, "במקביל נכין טיוטת תיקון לסעיף חוק שוויון בתעסוקה שיקבע כי חל איסור להפלות בין המינים בהופעה בטקסים". את החלטתה של יו"ר הכנסת, דליה איציק, שלא לאפשר את צירוף הנשים למקהלה היא מכנה "סינדרום מלכת הדבורים".  

 

אלוני-סדובניק טוענת כי "הגל ההולך ומתעצם מולנו מסוכן מאד לדמוקרטיה. הכל יודעים כי האיום הגדול ביותר על דמוקרטיה צומח במוקדי אוכלוסיה שבה נפגשים בערות ופונדמנטליזם דתי, והראשונות להיפגע מכך הן נשים". לדבריה, "'קול באישה ערווה' הוא ביטוי גס ומיני שאין לו מקום במדינה מתוקנת. במקום שבו נותנים לנוהל ישן ומעוות להשתרש ישנו מדרון חלקלק, שבסופו לא נותנים לילדות בנות תשע להופיע בגשר המיתרים בלי להתכסות בשקים".  

 

"משתיקים אותנו ומכסים את גופנו, ויש כאן פגיעה קשה בזכות לשוויון בתעסוקת נשים אמניות. כל עוד זו בחירה של אנשים פרטיים בשמחות פרטיות - ניחא, אך הדרת נשים אמניות מעבודה בטקסים שמארגנת הכנסת, בית הנשיא, עירייה וצה"ל - זה ממש לא בא בחשבון". 

 

מ"קולך" - פורום הנשים הדתיות נמסר כי "קולך מטפל בנושא שירת הנשים במשך שנים. קיימנו שבת עיון שלמה בנושא עם רבנים, מושב מיוחד בכנס שלנו עסק בנושא ואף פנינו לרבנים לתת חוות דעת הלכתית בנושא. מאמריהם ופסיקותיהם בסוגייה נמצאים באתר שלנו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
המקהלה בכנסת. בלי נשים
צילום: ערוץ הכנסת
קורין אלאל. עכשיו במליאה?
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים