שתף קטע נבחר

רוסיה: לא נישאר אדישים למלחמה באוסטיה

דיפלומט רוסי בכיר הזהיר כי אם העניינים במחוז הגאורגי המורד דרום אוסטיה יוסיפו להסלים, מוסקבה לא תוכל להישאר אדישה. דוברת נאט"ו קראה לשני הצדדים לשמור על איפוק ולפעול להרגעת הרוחות. בתוך כך הודיעה טביליסי כי סבב שיחות ישירות חדש עם דרום אוסטיה ייערך מחרתיים

רוסיה הודיעה היום (ג') כי לא תעמוד בחיבוק ידיים אם האלימות במחוז הגאורגי המורד דרום אוסטיה תסלים עוד יותר. זאת, ימים ספורים לאחר קרב יריות שהתנהל סביב בירת המחוז בין חיילים גאורגים לכוחות הבדלנים האוסטיים, שבו נספו לפחות שישה בני אדם.

 

דיפלומט רוסי בכיר, יורי פופוב, צוטט בסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס כאומר כי אם העניינים יוסיפו להתפתח ו"התרחיש הרע מכל" יתגשם - רוסיה לא תישאר אדישה, לאור העובדה שבמחוז מתגוררים אזרחים רוסים.

 

בתגובה, קראה הברית הצפון-אטלנטית נאט"ו לכל הצדדים בעימות לפעול להרגעת המתיחות, וציינה כי לא ידוע לה על כל תגבור כוחות של גאורגיה במחוז או בגבולותיו. דוברת נאט"ו כרמן רומרו אמרה כי הברית עוקבת בדריכות אחרי המצב.

 

"ברית נאט"ו ראתה את הדיווחים על העימותים האלים במחוז דרום אוסטיה. אנחנו קוראים לכל הצדדים לפעול להרגעת הרוחות", הוסיפה. גאורגיה בינתיים הודיעה כי מחרתיים ייערך סבב שיחות חדש בין טביליסי למורדים האוסטים. השיחות ייערכו בבירת המחוז המורד, צחינבלי.

 

אתמול האשימה רוסיה את גאורגיה כי היא עושה שימוש בכוח מופרז בדרום אוסטיה. סגן שר החוץ הרוסי, גרגורי קראסין, שוחח בטלפון עם עמיתו הגאורגי והזהיר אותו מפני ההשלכות של התנהלותם. "מוסקבה מאוד מודאגת מהתגברות המתחים במחוז, שנובעת משימוש לא פרופורציונלי בכוח מהצד הגאורגי", אמר קראסין לעמיתו. גאורגיה דחתה מיד את ההאשמות הרוסיות, וגם רומרו ציינה כי לנאט"ו "לא ידוע על כל ריכוזי כוחות גאורגיים בדרום אוסטיה או בסמוך לה".

 

דרום אוסטיה הוא אחד משני מחוזות מורדים שנפרדו מגאורגיה במלחמת אזרחים עקובה מדם שהתנהלה בתחילת העשור הקודם. עימה נפרד מחוז מורד נוסף, אבחזיה. מאז, נמצאים בשני המחוזות משקיפים רוסיים.

 

רוסיה אמרה את הדברים בעקבות סוף שבוע עקוב מדם, שבו נספו לפחות שישה בני אדם. דרום אוסטיה טענה כי הירי הגיע משלוש מובלעות גאורגיה בתוך המחוז והאשימה את גאורגיה בירי מכוון על אזרחים, אך טביליסי טענה כי הבדלנים

הדרום-אוסטים הם אלה שהציתו את האש.

 

בסוף השבוע הודיעה דרום אוסטיה כי החלה לפנות ילדים מהמחוז לרוסיה. בעקבות התקרית, טען נשיא המחוז המורד, אדוארד קוקויטי, כי הוא מוכן לערוך גיוס נרחב מקרב תושבי המחוז - ואף לגייס מתנדבים מהרפובליקה הרוסית צפון אוסטיה ומקומות אחרים בקווקז - כדי לצאת למלחמה נגד גאורגיה.  


פורסם לראשונה 05/08/2008 04:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים גאורגים באימון
צילום: AFP
מומלצים