שתף קטע נבחר

מוסד הרב קוק: "פוצץ" נאומו של הרב שרמן

הרב אברהם שרמן, פוסל גיורי הרב דרוקמן, הגיע לשאת דברים בכנס ללימוד תושב"ע במוסד הרב קוק וזכה לקבלת פנים חמה מצד הסרוגים. שרמן הספיק להסביר "מדוע תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם" ואז פרצו חילופי מהלומות שקטעו את הנאום לדקות ארוכות

"גועל נפש", "אתה אל תרים ידיים", ו"תשתוק עכשיו" - לא מדובר בקרב אוהדים באצטדיון "טדי", אלא בחילופי מהלומות של ממש שאירעו הערב (יום ג') בכנס ללימוד התורה שבעל-פה ה-48, ו"פוצצו" את נאומו של הרב אברהם שרמן, פוסל גיורי הרב דרוקמן, בכנס שנערך במוסד הרב קוק, אבי הציונות הדתית, בירושלים.

 

את המתח לפני תחילת המושב אפשר היה לחתוך בסכין. רמז לבאות כבר שוגר עוד לפני שנאמרה ולו מילה אחת, באמצעות מודעות מודפסות אשר הונחו על הכסאות ובהן צוטטו דבריהם של רבנים אשר נאמרו בכנס התמיכה שנערך לרב חיים דרוקמן. הכנס נערך, כאמור, בעיצומו של פולמוס הגיור אותו עורר פסק דינו של דיין בית הדין הרבני הגדול, הרב אברהם שרמן אשר במסגרתו פסל את כלל הגיורים שנערכו בבית הדין לגיור שבנשיאותו של הרב דרוקמן.

 

בתחילת דבריו פתח הרב שרמן בשאלה מהי סגולתם של תלמידי חכמים שבזכותם מתרבה מידת השלום בעולם. "תכונת היסוד של תלמיד חכם שהוא רואה את הדברים לעומקם של דברים. ככל שמתעמקים המחלוקת מצטמצמת, השנאה מתמעטת והשלום מתגבר", אמר ולא הספיק הרב שרמן להשלים את דבריו, והחלו סוערות הרוחות.

 

למי שייך מוסד הרב קוק?

אחד הנוכחים התריס כנגד הרב שרמן כי במעשיו פעל ההיפך מכך ובתגובה, ניגש אליו בחור חרדי ודרש ממנו לשתוק. כשהלה סירב, החל החרדי בניסיונות להוציאו בכוח מהאולם. תוך כדי, מספר בחורים צעירים הניפו שלט בו נכתב: "לא חרבה ירושלים אלא בשביל שביזו בה תלמידי חכמים". במקביל, בחור חרדי אחר החל לקרוע את השלט ובמקום עד מהרה, החלה החלפת מהלומות.

 

במהלך המהומות בלט במיוחד בחור בעל חזות חרדית עם כובע וחליפה שנעמד במרכז האולם וקרא בסערת רגשות ניכרת: "אם מישהו מאתנו החרדים היה מעז להגיע לישיבתו של הרב דרוקמן ומעז להתנהג כך- לא היו סולחים לו!". חובש כיפה סרוגה קרא לעברו בתוכחה: "זה מוסד הרב קוק!".

 

"קשים גרים לישראל כספחת וצרעת"

מארגני הכנס ניסו להרגיע את הרוחות באומרם כי לאורך כל שנות ייסודו של הכנס ניתנה האפשרות לכלל העמדות בהלכה להשמיע והבטיחו כי עם תום דבריו של הרב שרמן תינתן הרשות לשאול אותו שאלות. אולם, במשך דקות ארוכות הסדר מיאן לשוב על כנו ואחד הנוכחים אף הוצא בכוח מן האולם על ידי אחד הסדרנים. בסופו של דבר, כאשר על פניו ניכרת סערת רגשותיו, המשיך הרב שרמן בנאומו תוך ניסיונות להגן על כבודו. "משום כבודם של חכמים אנחנו לא נרסק את ספסליו של בית המדרש. כאן זה מקום תורה. אין שום הצדקה להשליך לארץ דבריהם של תלמידי חכמים ולנפץ ספסלי בית המדרש ולזרוק את הגמרות ודברי פוסקים מתחת לאיצטלה של כבוד תלמיד חכם", הטיח הרב שרמן במתנגדיו.

 

לבסוף, ניתנה לו הרשות להמשיך בהרצאתו במסגרתה עמד על החשיבות שבקבלת עול מצוות במעשה הגיור. בדבריו הסביר הרב שרמן כי העניין הוא לא בקבלת עיקרון זה מאחר שעל כך כולם מסכימים, אלא בביצוע ובהכרעה שבין טובת הפרט לטובת הכלל ובהשלכות שיש בעניין בקבלת גרים כחלק מעם ישראל.

 

בדבריו ציטט את דברי הגמרא האומרים כי בקבלת גרים מתקיימת רעה תחת רעה לעם ישראל וכי קשים גרים לישראל כספחת, ואפילו כצרעת, על שום הבעיות הרבות הכרוכות בקבלתם. "כאן לא מדובר על מי שמכניס גרים לעם ישראל שישפיעו לרעה, אלא שכאן מכניסים גויים ועוברים על איסור של 'בפני עיוור לא תיתן מכשול! מכשילים את הרבים שמחזיקים הנוכרים בחזקת ישראל וכמה תקלות וחורבות נגרמות בכך לכרם ישראל! זהו איסור מדאורייתא (מן התורה) וזוהי בכייה לדורות", זעק הרב שרמן. את עמדתו ביסס הרב שרמן בנאומו על דבריהם של פוסקי הדור האחרונים וביניהם גם הרב אברהם יצחק הכהן קוק וכן הרב ישראל קנייבסקי, הרב שמואל זלמן אוייערבך, הרב יוסף שלום אלישיב ואפילו הרב עובדיה יוסף ורשימה ארוכה של פוסקים מן הדורות הראשונים.

 

בנאומו אף הזכיר מקרה שהתרחש לפני 24 שנים כאשר קבוצת דיינים צעירים פנו לגדולי הפוסקים דאז כאשר, כך לדבריו, כאשר התגלו עשרות ומאות מקרים של קבלת גרים ללא קבלת עול תורה ומצוות. "כשהפננו את תשומת לה הרבנים לעניין הם יצאו בקריאה נחרצת שגיור ללא קבלת עול מצוות אינו נחשב לגיור", אמר.

 

"ובמשך 24 שנים שתקת?", לא התאפק אחד הנוכחים בקהל והתריס לעברו. הערה זו כבר הציתה מחדש את הרוחות שהפעם החריפה והגיעה להחלפת מהומות של ממש וקריאות גנאי בין שני הצדדים הניצים.

 

"גועל נפש", "אתה אל תרים ידיים", ו"תשתוק עכשיו", היו רק חלק מהביטויים שהטיחו הצדדים זה בזה. ברקע ניסה הרב שרמן להשלים את דבריו אך ללא הועיל. דקות ארוכות עוד המשיכו הצדדים להתווכח. דקות ארוכות עברו עד שהשקט שוב שרר במקום, על אף שבמשך שעה ארוכה עוד המשיכו הויכוחים להתנהל בפאתי האולם ולאחר מכן מחוצה לו, תוך כדי נשיאת דבריו של הרב יוסף יקותיאל אפרתי שהוזמן לדבר בנושא שמיטה ללא היתר מכירה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נטע סלע
הרב שרמן בכינוס
צילום: נטע סלע
צילום: אורי פורת
הרב דרוקמן. ארכיון
צילום: אורי פורת
מומלצים