שתף קטע נבחר

החרם על עסקי וייסמן: עכשיו הקמפיין המקומי

החרדים מחריפים את המחאה על פתיחת סניפי AM-PM בשבת בדרגי השטח המקומיים: בסופ"ש פרסמו רבניה החרדים של אשדוד קריאה ב"המודיע" שלא לקנות דבר מעסקי הקבוצה. מזכיר "הוועדה למען קדושת השבת" ל-ynet: המהלך יתרחב בריכוזים חרדים בערים נוספות

לאחר שיצאה הקריאה לכלל הציבור שומר השבת להחרים את עסקיו של איש העסקים דודי וייסמן, פונים כעת רבני הציבור החרדי להטמיע את החרם באופן מקומי.

 

כזכור, פרשת AM-PM "התפוצצה" בחודש מרץ האחרון בעקבות מחאתם של החרדים על הפעלת רשת המרכולים בשבת ובתגובה קראה "הוועדה למען קדושת השבת", המאגדת את כלל גדולי רבני הציבור החרדי, להחרים את כל עסקיו של וייסמן ובראשם את רשת המזון "שפע שוק" הפונה לציבור החרדי.

 

בתחילת הדרך המשא ומתן עם וייסמן עוד התנהל, אמנם בטונים צורמים, אלא שכיום עם ניתוק המגעים בין הצדדים, מגייסת "הוועדה למען קדושת השבת" את הרבנים המקומיים בריכוזים החרדיים לפעולה. בסוף השבוע מתפרסמת ב"המודיע", ביטאונה של אגודת-ישראל, מודעה החתומה על ידי כלל רבניה החרדיים של אשדוד וקוראת לציבור שלא להינות ממוצריה של קבוצת העסקים ובכללם קבוצת אלון המפעילה את AM-PM, "דלק דור אלון", "דור גז אנרגיה" ורשתות המזון "הריבוע הכחול", "שפע שוק" ו"מגה".


לקנות או לא לקנות? זאת השאלה (צילום: גיל יוחנן)

 

כאמור, המודעה חתומה על ידי כלל רבני הציבור החרדי באשדוד וביניהם הרב רפאל אבוחצירא, ממשפחת הרבנים המפורסמת, הרב יצחק אברגל, רבם של חסידי גור באשדוד, הרב שמואל דוד הכהן גרוס, רבם של חסידי בעלז בעיר, הרב חיים פסח הורוביץ, רבם של חסידי ויזניץ' בעיר, הרב צבי הירש ויזניצר והרבנים הליטאיים, דב צבי קרלנשטיין ופנחס שרייבר.

 

מי שלא קונה - "יזכה לבנים גדולי ישראל"

במודעתם זועקים הרבנים על כך שבעקבות פעילותה עסקית של קבוצת העסקים בשבת, גם בעלי חנויות אחרים לא עומדים בניסיון ופותחים את שעריהם על מנת לעמוד בתחרות הכלכלית. במגמה זו רואים הרבנים כאיום וכפרצה גדולה, כהגדרתם, המאיימת על קיום השבת בכל רחבי הארץ. "על כן צריך לפעול ולעשת כל מה שבידינו ששמירת השבת יראה בכל ערי ישראל, ולא נהיה חס וחלילה מסייעים בידי עוברי עבירה ומחטיאים את הרבים, ונדיר רגלינו מהם ולא ניכנס בחנויותיהם וכמו כן בתחנות דלק וגז לקנות שום דבר ולתמוך במהרסי השבת", דורשים הרבנים מהציבור ומוסיפים כי הקניה במקומות אלו - "אין רוח חכמים נוחה הימנו" ומבטיחים ש"המתחזקים יזכו לבנים גדולי ישראל".

 

עוד משגרים הרבנים במודעה מסר חד גם עבור מי שאולי יקנה בעתיד את רשת "שפע שוק" מידי רשת "הריבוע הכחול" ומודיעים כי מי שיעשה כן, עלול להפסיד בשל כך את כספו ויהיה "כמניח מעותיו על קרן הצבי".

 

המהלך שננקט על ידי רבני העיר אשדוד, כך מסתבר, לא יוותר מקומי בלבד ומתוכנן להתרחב גם לערים אחרות. "יש התארגנויות של ערים ומחוזות לפעול כמו באשדוד", מצהיר מזכיר הוועדה למען קדושת השבת, יצחק גולדקנוף. לדבריו, על אף שגדולי הרבנים של הציבור החרדי הכריזו כי יש לנתק מגע מכלל עסקיו של וייסמן, "חלה התרופפות בציבור בנושא, היה הרבה בלבול והגיעו הרבה פניות ציבור כיצד יש לנהוג".

 

על כן, "הוחלט לפתוח במהלך במסגרתו ינחו הרבנים המקומיים בכל עיר ואתר את הציבור שלנו כיצד צריך לנהוג עם אדם שהחליט לרמוס את השבת ולקעקע אותה", מסביר גולדקנוף. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כיכר ה"שפע שוק" ריקה
צילום: גיל יוחנן
הרב אלישיב
צילום: אביעד בטר
מומלצים