שתף קטע נבחר

ישראלים בטביליסי: יש בלאגן, לא יודעים איך נצא

חברת "אל על" שיגרה הבוקר מטוס חילוץ מיוחד לבירת המדינה. שלוש טיסות נוספות מגאורגיה לישראל צפויות לצאת במהלך היום. מאיר זרובסקי, מטייל בגאורגיה שמבקש לחזור לארץ סיפר: "יש פה בלאגן גדול והמוני אנשים הגיעו לשגרירות יחד איתנו. כולם מחוממים מעצבים". במשרד החוץ מדגישים: לכל הישראלים יש מקום על הטיסות לארץ

בבירת גאורגיה, טבליסי, ישראלים רבים שממתינים לשוב ארצה. עדי ראייה דיווחו על פיצוץ עז שנשמע במרכז העיר. חברת "אל על" שלחה הבוקר (יום ג') מטוס מיוחד לחלצם, אולם לא ברור אם יוכל להחזיר את מאות הישראלים שם.

 

בעקבות הכמות הגדולה של הישראלים שמעוניינים לחזור ארצה החליטו במשרד החוץ לשגר עוד שתי טיסות לגאורגיה בהמשך היום. בשעה 14:30 יצא מטוס נוסף של "אל על" לגאורגיה והוא צפוי לחזור בשעות הערב. בשעה 22:00 בלילה תצא לישראל טיסה שלישית, הפעם של חברת התעופה הגיאורגית, שנחכרה על ידי משרד החוץ. בנוסף תצא בשעה 18:00 טיסה מגאורגיה לישראל, שתוכננה מראש.


המונים מנסים לעלות על האוטובוס בדרך לטיסה (צילום: צור שיזף, טביליסי) 

 

שגרירות ישראל בטביליסי ארגנה אוטובוסים שמסיעים באופן מסודר את האזרחים הישראלים לשדה התעופה ומנהלים רישום מסודר ומעקב אחרי העלייה למטוס. במשרד העריכו כי כל הישראלים שירצו לשוב לארץ יוכלו לעשות במסגרת הטיסות המיוחדות.

 

בשעות הבוקר הגיעו מאות ישראלים ויהודים אל שגרירות ישראל בטיביליסי, בכוונה לעזוב את המדינה מוכת הקרבות באמצעות טיסת "אל על". מאיר זרובסקי, ישראלי הלוקח חלק בטיול המאורגן של הסתדרות המורים בגיאורגיה: "הגענו לשגרירות ואנחנו ממתינים באוטובוס בכניסה. יש פה בלאגן גדול והמוני אנשים הגיעו יחד איתנו. כרגע לא ברור מי יעלה על הטיסה, כי יש הרבה יותר אנשים ממקומות".

 

לדברי זרובסקי, "נציג השגרירות הישראלית אמר לנו שיש 190 מקומות במטוס ויש פה כ-400 איש - תיירים ישראלים ומשפחות יהודיות המתגוררות בגיאורגיה ומחזיקות בדרכונים ישראלים - שגם רוצים לברוח מפה. כולם מחוממים מעצבים רוצים לעלות על הטיסה ולא להישאר פה ומפעילים לחץ כדי להבטיח את מקומם".

 

"יש פה מאות אנשים שמתבשלים במיץ של עצמם, לא יודעים איך ייצאו מפה", מוסיף עזרא מגד, ישראלי נוסף הממתין בפתח השגרירות. "סופסוף המדינה לקחה אתמול בלילה אחריות עלינו, אבל עכשיו לא בטוח שיהיה מקום - נאמר לנו כי תהיה עדיפות למשפחות. נאמר לנו כי אם לא נעלה על הטיסה, נצא בהסעות לכיוון אזרבייג'אן ומשם נחזור בטיסה ארצה". לדבריו, ההתקהלות בפתח השגרירות היא רבה ואיש איננו יודע אם ימצא מקום בטיסה ויוכל לחזור ארצה.

 

אילנית מועלם, השייכת גם היא לקבוצת הטיול המאורגן של הסתדרות המורים, נשמעת כעוסה ונרגשת.

"הבהרנו לשגרירות שהקבוצה שלנו לא מוכנה עכשיו להיטלטל באוטובוסים עד אזרבייג'אן כדי לצאת מהמלחמה הזו - אנחנו נהיה על הטיסה". לדבריה, "רוצים לתת למשפחות לעלות לפנינו. יש לי מלא סנטימנטים ליהודים הללו שרוצים לברוח לישראל - אבל לא הגיוני שאחרי שאנחנו, המורים, עשינו רעש ותבענו מהמדינה לקחת עלינו אחריות, נצטרך לנסוע באוטובוסים.

 

"אמרנו לשגריר שלא נשתוק ולא נעבור על זה. מספיק! יש פה אנשים מבוגרים, אנחנו לא רוצים שמישהו ייקבל פה התקף לב. אנשים פה על סף התמוטטות עצבים, אפילו כדורי ההרגעה לא עוזרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גאורגיה. הישראלים רוצים לחזור
צילום: AFP
חיילים רוסים בגאורגיה. יחזרו לארצם?
צילום: רויטרס
מומלצים