שתף קטע נבחר

הפגנה למען גאורגיה: "אסור לגמגם מול רוסיה"

קבוצה של יוצאי גאורגיה מתכוונת ליצור שרשרת אנושית מול השגרירויות הזרות לאורך הטיילת בתל-אביב. "רוסיה מעולם לא דאגה לישראל ותמיד סייעה לאויביה", אמרו המארגנים קוראים שלא לנטוש ולסייע לחבריהם שהוכו בידי המעצמה הרוסית

"מתגייסים לטובת הבית השני שלנו". קבוצה של יוצאי גאורגיה בישראל מתכוונת להתפרש היום (יום ה') לאורך קו החוף של תל-אביב, בשרשרת אנושית מול השגרירויות הזרות. הם מבקשים להפגין הזדהות עם ארץ מולדתם שהוכתה במלחמה בקווקז ולצאת בקריאה למערב שלא לנטוש את חבריהם בטביליסי.

 

 

אחד ממארגני השרשרת האנושית, דוד (זזה) דברשוילי, אמר כי "רוסיה מעולם לא דאגה לישראל ותמיד סייעה לאויביה - ישראל לא צריכה לחשוש מלהביע עמדה ברורה ונחרצת נגדה". לדבריו, "זה לא הזמן להיות שפנים. אסור לגמגם מול הרוסים והעולם כולו, כולל ישראל, צריכים לעמוד ולומר די".

 

מארגני המחאה, פעילים בקהילת יוצאי גאורגיה בישראל, מקווים כי אלפי אנשים ישתתפו בהפגנה. לדברי דברשוילי, יוצאי גאורגיה בישראל יגיעו מכל רחבי הארץ. "יגיעו אנשים מחיפה, אשדוד, אשקלון, גוש דן וירושלים. פנינו גם לאגודות הסטודנטים, שהבטיחו להשתתף ולהביע סולידריות עם העם הגאורגי, ביום האבל על הרוגי המלחמה. רבים מיוצאי רוסיה תומכים גם הם בנו - הם עוד זוכרים היטב את התנהגות המשטר הרוסי בעידן הקומוניזם ויודעים שזה אותו הדבר".

 

"התגובה הישראלית היתה מגומגמת"

דברשוילי, בן 32, מורה למחשבים במקצועו, עלה לישראל בגיל 17 מגאורגיה. בטיביליסי הבירה נותרו עד היום קרובי משפחתו, עמם שמר על קשר בימים האחרונים במהלך הקרבות שהתנהלו במדינה. הימים האחרונים היו קשים מאד, גאורגיה היא המולדת השנייה שלי וכשראיתי מה קורה שם, כאב לי מאד. קיבלתי הרבה חום ואהבה מהמדינה הזו בחיי".


טרקטור גאורגי על רקע חיילים שנחים בצד הדרך (צילום: AFP)

 

הוא התאכזב לשמוע את העמדה הרפה שהשמיעה מדינת ישראל, ביחס למלחמה בקווקז. "שמעתי את שרת החוץ לבני מוסרת תגובה מתונה ומגומגמת, במקום עמדה נחרצת נגד מה שעושים הרוסים. ברור לי שיש היבטים אחרים שמשפיעים על ישראל, כמו העניין האיראני, אבל ישראל צריכה לדעת שאין מה לסמוך על הרוסים".

 

לדבריו, "רוסיה מעולם לא דאגה לישראל, ומעולם לא היה אכפת לה ממנה, רק אינטרסים. כל טיל שנפל על ישראל היה מתוצרת רוסית, כל התחמושת של יריבותינו היא תחמושת רוסית. אנחנו והעולם המערבי כולו צריכים להיות מאוחדים ופעילים ולהביע עמדה ברורה נגד התוקפנות הרוסית כי גאורגיה היא רק ההתחלה. רוסיה מצפצפת על העולם כולו - על גאורגיה, על ישראל ועל המערב".

 

"הימים האחרונים היו כואבים ומדאיגים"

אירקלי יעקובשוילי, בן 26, אף הוא ממארגני השרשרת האנושית ופעיל בקהילת יוצאי גאורגיה, השתתף בימים האחרונים בהפגנות מול שגרירות רוסיה בישראל. מחר, הוא מקווה, יגיעו ההמונים "כדי להראות לגאורגיה שהיא לא לבד, שאנחנו איתם, ושכל העולם יבין שצריך לעמוד יחד מול ההשתלטות הרוסית. עבורם זו רק תחילת הדרך".

 

ליעקובשוילי בני משפחה רבים שחיים בגאורגיה, ושבחרו להישאר במדינה החבולה, חרף המצב הקשה.

"הימים האחרונים היו כואבים ומדאיגים מאד. סבתא שלי והדודים בחרו להישאר בטיביליסי, כי עבורם זוהי גאווה, זה הבית. אנחנו, הגרוזינים, עומדים תמיד אחד ליד השני ולכן נעמוד יחד איתם מחר, בהפגנה מול השגרירויות.

 

השרשרת האנושית תחל מחר בשעה 19:00 ותצא מרחוב אלנבי, ותתפרס מול השגרירויות הזרות, בהן שגרירות ארה"ב, נשיאת האיחוד האירופי צרפת וכן רוסיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טנק בגורי שבגאורגיה
צילום: AP
גאורגי בוחן הריסות ההפצצה הרוסית
צילום: AP
דברשוילי. "רוסיה מעולם לא דאגה לישראל"
מומלצים